ANOHNI, “I Will Survive” ve Facebook resti

“Hayatlarımızı, toplumumuzu, özel sohbetlerimizi; dünyanın en zengin kurumlarının çıkarcı sistemlerine ve arayüzlerine bel bağlamayacak şekilde yeniden inşa etmeye çabalamalıyız.”

Bu sözler müzisyen, besteci ve kültürel aktivist ANOHNI’ye ait. Gloria Gaynor’ın klasik şarkısı “I Will Survive”ı yorumladığı yeni bir kayıt paylaşan ANOHNI, kaleme aldığı mektupta Facebook’la yaşadığı talihsiz bir olayı detaylandırdı ve bilinçlenme çağrısında bulundu. Facebook, müzisyenin “I Will Survive”ı seslendirdiği eski bir canlı kaydı reklam kampanyasında kullanmak için ANOHNI’ye bir teklif yapmış. “Bu para işime yarardı ama…” diyen ANOHNI, sosyal medya platformunun yalan haberlerin yayılmasına ortam sağlayarak Donald Trump’ın yeniden seçilmesine sebep olabileceğini ve bu suça ortak olmak istemediğini belirtiyor. Bunun bir reklam kampanyasından ibaret olmadığını, düpedüz politika olarak değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizen ANOHNI, “suyun ne kadar derin olduğunu bilmiyoruz” diyor. Zira müzisyeni şarkısının kullanılması ihtimaliyle ilgili endişelendiren unsurlardan biri de söz konusu kampanyanın daha önce Obama ve Google’la çalışmalar yapmış Droga5 isimli şirket tarafından yürütülüyor olması.

ANOHNI, teklifi reddetmesinden bir ay sonra Facebook’un başka bir müzisyenle kendi yorumuna benzer bir reklam kampanyası hazırladığını gördüğünü ve bunun midesini bulandırdığını anlatıyor. Müzisyenlere Facebook, Instagram, Amazon, Twitter ve Google gibi platformlardan uzak durma çağrısında bulunan ANOHNI, söz konusu mecraları hayatları ve meslekleri yerle bir etmek ve kültürün kontrolünü ele geçirmekle suçluyor.

Facebook fiyaskosunun ardından, “I Will Survive” yorumunun stüdyo versiyonunu tamamlamaya kendini mecbur hissettiğini söyleyen müzisyen, şarkının New York’ta 20 yaşında gece kulüplerinde sahne almaya başladığında söylediği ilk şarkı olduğunu söylüyor. “‘I Will Survive’ı yüzlerce kez söyledim. O günlerde Marsha P. Johnson ve AIDS’le mücadele eden yeraltı queer topluluğunu düşünerek söylüyordum. Şimdi ise bu şarkı yeryüzündeki hayatın geleceğine dair bir marşı andırıyor.”

Parçanın yeni kaydı, 1992-1994 yılları arasında kaydedilmiş görüntülerden oluşan bir kliple birlikte yayımlandı. ANOHNI’ye bu performanslarda, 2011’de hayatını kaybeden sanatçı ve aktivist Chloe Dzubilo eşlik etmekte. Şarkıyı YouTube’dan paylaşan ANOHNI, platformun Google’a ait olduğunun bilincinde. “Tüm hesaplarımı kapatmadım. Ama bu konuda sizinle konuşmak, tartışmanın bir parçası olmak istedim.”

Klipte arşivden kayıtların üzerine birtakım notlar serpiştirilmiş. ANOHNI, “Hepimiz, yaptığımız şeylerle hatırlanacağız” diyor.


Yükleniyor...