Arca ve dostlarının antoloji serisi tamamlanıyor

Venezuelalı müzisyen, DJ, performans sanatçısı ve prodüktör Arca ile İngiliz müzisyen Planningtorock’un düeti “Queer”, Arca’nın uzun süredir devamı beklenen KiCk antolojisinin dördüncü volümünden paylaşılan ilk parça oldu. 

Ekimde KICK ii albümünü, geçtiğimiz haftalarda ise üçüncü halka KicK iii’yi duyuran Arca, seri hakkında çıkan söylentileri Pitchfork’a verdiği röportajda doğrulamış ve KiCk’in dört albümlük bir seri olacağını açıklamıştı. Tetralojiyi tamamlayacak albümler KICK ii, KicK iii ve kick iiii; 3 Aralık’ta XL Records etiketiyle yayımlanacak. Serinin görsel eşlikçileri ise Arca’nın birçok görsel ve klibinden sorumlu 3D sanatçısı Frederik Heyman’a ait.

2020 yazından bugüne KiCk serisi

Geçen yılın haziran ayında yayınlanan KiCk i ile Arca, birçok prestijli müzik dergisinin 2020’nin En İyi Albümleri listelerinde üst sıralarda yer almış, ayrıca En İyi Elektronik / Dans Albümü kategorisinde Grammy kazanmıştı. Müzisyenin üçüncü albümü Arca’dan  (2017) sonra XL Records etiketli ikinci uzunçaları olan bu albümde; Björk, Shygirl, Rosalía ve SOPHIE gibi isimlerle düetler vardı.

Sonrasında ise Arca, hızını hiç kaybetmeden ocakta Madre (2021) EP’yi, şubatta ise 2013’te yayınladığı &&&&& mixtape’inin devamı sayılabilecek 62 dakikalık @@@@@ setini çıkardı. Bunlarla birlikte, Lady Gaga’nın Dawn of Chromatica (2021) remiks albümü için Ariana Grande düeti “Rain On Me”yi, KicK i’dan “Time” ve “Mequetrefe” parçalarının sample’larıyla yeniden düzenledi. Twitter’da remiksten bahsederken, işin KiCk i dönemine bir veda niteliğinde olduğunu ve  “KICK ii dönemine ve ötesine” resmen geçiş yaptığımızı söylemişti. 

Serinin KICK ii bölümü hakkındaki ilk haberler, Sia düeti “Born Yesterday”le gelmişti. Ardından da “Prada” ve “Rakata” parçaları da çifte tekli hâlinde yayımlandı. Albümün kabarık konuk listesinde Mica Levi, Boys Noize, Cardopusher, Jenius Level, Wondagurl ve Cubeatz de var.

Max Tundra, Machinedrum ve Mark Luva’nın da ortak prodüktörleri olduğu KicK iii albümünden ilk tekli “Incendio”yu geçen ay paylaşan Arca, iki hafta önce de albümden “Electra Rex” teklisiyle karşımızdaydı.

KICK serisinin final albümü kick iiii’da da Planningtorock’ın yanı sıra Oliver Coates, No Bra ve Garbage solisti Shirley Manson bulunmakta. KicK iii ve kick iiii’un görselleri ve şarkı listeleri aşağıda.

KicK iii

01. Bruja
02. Incendio
03. Morbo
04. Fiera
05. Skullqueen
06. Electra Rex
07. Ripples
08. Rubberneck
09. Señorita
10. My 2
11. Intimate Flesh
12. Joya

kick iiii

01. Whoresong
02. Esuna (ft. Oliver Coates)
03. Xenomorphgirl
04. Queer (ft. Planningtorock)
05. Witch (ft. No Bra)
06. Hija
07. Boquifloja
08. Alien Inside (ft. Shirley Manson)
09. Altar
10. Lost Woman Found
11. Paw

Yazı: Zeynep Naz Günsal