Arcade oyunlarının efsanesi Midway Games’i konu eden belgesel: “Insert Coin”

Mortal Kombat, NBA Jam, Rampage ve Spy Hunter gibi efsanevi oyunların arkasındaki Midway Games’i anlatacak Insert Coin belgeseli, Teksaslı sinema zinciri Alamo’nun çevrimiçi platformunda erişime açılacak. 

Geçtiğimiz yaz Melbourne Belgesel Film Festivali’nde prömiyerini yapan Insert Coin, tarihteki en önemli oyun stüdyolarından Midway Games’in perde arkasını anlatıyor. Video oyunlarının öncüsü olarak anılan Eugene Jarvis liderliğinde aksiyon oyunlarının ilk adımları atılıyor, arcade oyunlarına yeni bir soluk getiren serüven detaylanıyor.

Belgesel, Midway Games’in bugün hâlâ popülerliğini koruyan oyunlarını geliştirme sürecine, samimi ve bazen de esprili röportajlar eşliğinde bakıyor. Küçük bir arkadaş grubunun devasa bir başarıya ulaşması ve sonrasındaki deneyimlerine de değinecek filmin arkasında sinema okuduktan sonra kendini oyun sektöründe bulan Joshua Tsui var.

Tsui’nin yolu Midway’le 90’larda kesişmiş. Yani kendi tabiriyle oyun sektörü için her şeyin yükselişe geçtiği dönemi yaşamış biri. Dolayısıyla kült mertebesine erişmiş bu oyunların arkasındaki hikâyelerin harika bir malzeme teşkil ettiğinin farkındaymış. O dönem birlikte çalıştığı insanlarla hâlâ yakın arkadaş olması da bu iş için onu cesaretlendirmiş.

İlk fragmandan anladığımız kadarıyla karakter animasyonlarının yaratılmasından oyun seslendirmelerine, arcade salonlarından reklam kampanyalarına, kapsamlı bir anlatı bizi beklemekte. Belgesel hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için buraya, merak uyandıran fragman için de hemen aşağıya. 

29 Kasım Pazar günü düzenlenecek biletli çevrimiçi etkinlikte Eugene Jarvis, Josh Tsui, NBA Jam’in yaratıcısı Mark Turmell’in de aralarında olduğu birçok konukla özel bir yayın da gerçekleşecek. Detaylar burada.

Yazı: Naz Başaran

Yükleniyor...