Arızalı bir robota arkadaşlığı öğretirken

Teknolojinin pek geliştiği bir çağda, dokunaklı bir arkadaşlık öyküsü izletecek animasyon film Ron’s Gone Wrong’dan yeni bir fragman yayımlandı. Film, sosyal ilişkilerinde zorluklar yaşayan yalnız bir çocuk olan Barney’nin “arızalı” robotu Ron ile ilişkisini odağına alacak, bizlere eğlenceli bir büyüme öyküsü anlatacak.

Çocuklara, onlara yakın arkadaş olmak için üretilmiş cihazların eşlik ettiği yakın bir gelecekte geçen öykü, dijital dünyaya ve sosyal medyanın özellikle çocuklar üzerindeki etkisine dair yeni bir bakış açısı getiriyor. Çevresine ayak uydurmasını sağlayacak ve onunla arkadaşlık edecek bir B*BOT’u olmadığı için sosyal hayatında dışlanan ortaokul öğrencisi Barney, nihayet babasını bu robotlardan birini satın almaya ikna ediyor. Yakın bir arkadaşı olunca şansının döneceğini düşünen Barney için işler hiç de beklediği gibi gitmiyor. Eve gelen robot Ron, üretimindeki arıza sebebiyle diğer B*BOT’ların yaptığı çoğu şeyi yapamıyor. Hâl böyle olunca iş başa düşüyor ve Barney, Ron’a “arkadaş olmayı” öğretirken gülümseten bir dostluk da başlamış oluyor. 

Animasyonda Barney’i Jack Dylan Grazer, Ron’u Zach Galifianakis seslendiriyor. Filmin yönetmenliğini Sarah Smiths (Arthur Christmas) ve Cars 3, The Good Dinosaur’un yaratıcı ekibinden Jean-Philippe Vine yaparken senaryoda ise Borat: Subsequent Moviefilm’in yazar ekibinden hatırladığımız Peter Baynham’ın imzası var. Vizyon tarihi defalarca ertelenen Ron’s Gone Wrong 22 Ekim’de salonlardaki yerini alacakmış gibi görünüyor.

Yazı: Zeynep Kıymacı