Arşivden: 1920’lerden Pussy Riot’a müzikte kadın direnişi

Müzik piyasasında solo kadın sanatçılar popülerlik kazandıkça gün yüzüne çıkan soru şuydu: Peki kadınlardan oluşan müzik grupları neredeler?

İçerik: Ekin Sanaç İllüstrasyon: Ada Tuncer

Müzik düzeni, on yıllardır kadın gruplarını görmezden gelme gafletinde bulunuyor. Büyük prodüksiyonların göz kamaştırıcı parıltıları yoksa, müzik üreten kadınlar da yok. Popülerlik ve kadınlık, hâlâ birçok müzik dergisinin can sıkıcı bakış açısı gereği bir türlü bağdaşmıyor. Ve yine on yıllardır, müzik, kadınlar için sıkı bir direniş alanı. Bu direnişi popüler müziğin farklı evrelerini takip ederek 1920’lerden günümüze özet bir zaman çizelgesinde getirelim istedik. Bunu yaparken de, doktorasını İngiltere’deki queer feminist kültürel müzik direnişi üzerine tamamlayan Julia Downes’un editörlüğünde, farklı müzikal dönemleri alanında uzman farklı kadınlara yazdıran, 2012’de yayımlanan Women Make Noise adlı kitabı kaynak belledik. İşte yıllar içinde pek de değişmemiş olan, sıkıcı, bunaltıcı ve köreltici bir düzenin bugüne kadar itinayla sakladıkları ve bu düzenin neden yok olmak üzere olduğu… Ada Tuncer’in muhteşem çizgileriyle!

“Dikkatimizi, ‘Bizi görmezden gelmeyi bırakın’dan ‘Tamam, artık herkesin dikkati üzerimizde olduğuna göre bununla ne yapacağımıza karar vermeliyiz’e yöneltmenin vaktidir.”
Lillian Maring, Berlin’de basılan Girl Gang zine 2 fanzininden, 2011

*Mayıs 2014’te Bant Mag. No: 30da yayımlanan içeriğin tamamını okumak için buraya tıklayabilirsiniz.