Arter, Dolapdere’deki yeni binasını 13 Eylül’de açıyor

2010’da Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde açılan çağdaş sanat mekânı Arter, Dolapdere’deki yeni binasının açılış tarihini 13 Eylül olarak duyurdu. Arter, Grimshaw Architects tasarımı yeni binasında eylül ayı itibariyle sergilerin yanı sıra çeşitli etkinlikler, gösteriler, film gösterimlerini kapsayan çok disiplinli bir program sunmaya hazırlanıyor.

Arter’in açılış programında koleksiyondan ve koleksiyon dışı toplam yedi sergi var. Öncelikle sergi programının detaylarına göz atalım.

SAAT KAÇ?
13 Eylül 2019 – 16 Şubat 2020

Bellek, zaman ve mekân kavramları etrafında şekillenen Saat Kaç?, Emre Baykal ve Eda Berkmen küratörlüğünde , 34 sanatçının Arter koleksiyonunda yer alan 44 işinden oluşturulan bir grup sergisi.

Sanatçılar: Mac Adams, Hüseyin Bahri Alptekin, Volkan Aslan, Aslı Çavuşoğlu, Cengiz Çekil, Marie Cool Fabio Balducci, Barış Doğrusöz, Cevdet Erek, Ayşe Erkmen, Harun Farocki, Hreinn Friðfinnsson, Bilge Friedlaender, Deniz Gül, Al Hansen, Mona Hatoum, Eric Hattan, Vlatka Horvat, Ahmet Doğu İpek, Gülsün Karamustafa, Alicja Kwade, Sinan Logie, Jonas Mekas, Füsun Onur, İz Öztat, Nam June Paik, Seza Paker, Sigmar Polke, Reiner Ruthenbeck, Michael Sailstorfer, Sarkis, Serge Spitzer, Hale Tenger, Nil Yalter.

Yerleştirme görüntüsü: “Kelimeler Pek Gereksiz” – Fotoğraf: Hadiye Cangökçe.

KELİMELER PEK GEREKSİZ
13 Eylül 2019 – 8 Mart 2020

Kelimeler Pek Gereksiz, ismini Depeche Mode hiti “Enjoy the Silence”ın sözlerinden alıyor. Türkiye’den ve çeşitli ülkelerden sanatçıların Arter Koleksiyonu’nda yer alan sürece dayalı veya hareketle bağlantılı işlerini Selen Ansen küratörlüğünde bir araya getiren sergi, jest, iz ve kalıntı temaları etrafında kurgulanmış.

Sanatçılar: Gökçen Dilek Acay, Vito Acconci, Nevin Aladağ, Meriç Algün, Francis Alÿs, Mehtap Baydu, Yto Barrada, Joseph Beuys, Geta Brătescu, George Brecht, Elina Brotherus, Stanley Brouwn, Sophie Calle, Anetta Mona Chişa & Lucia Tkáčová, Henning Christiansen, Elmas Deniz, Elisabetta Di Maggio, Osman Dinç, Maria Eichhorn, Didem Erk, Ceal Floyer, Leylâ Gediz, Ludwig Gosewitz, Rebecca Horn, Vlatka Horvat, Allan Kaprow, Ali Kazma, Milan Knížák, Daniel Knorr, Július Koller, Igor Kopystiansky, Alicja Kwade, Lene Adler Petersen, Sigmar Polke, Karin Sander, Sarkis, Roman Signer, Amikam Toren, Ken Unsworth, Franz Erhard Walther ve Akram Zaatari.

ALTAN GÜRMAN
13 Eylül 2019 – 16 Şubat 2020

1976’da hayata veda eden Altan Gürman’ın retrospektif sergisi, 1965’ten ölümüne dek ürettiği ve Arter Koleksiyonu’nda yer alan 50’ye yakın yapıtının yanı sıra arşvden eskiz, fotoğraf, ders notu, nesne ve dokümanları Başak Doğa Temür kürasyonuyla bir araya getiriyor.

AYŞE ERKMEN, BEYAZIMTIRAK
13 Eylül 2019 – 8 Mart 2020

Ayşe Erkmen’in 1969 tarihli erken dönem çalışmalarına dek uzanan Beyazımtrak’ta sanatçının bu sergi için özel ürettiği yeni işler de görülebilecek. Serginin adı Erkmen’in Arter Koleksiyonu’nda bulunan ve bu sergide de gösterilecek 2007 tarihli Whitish / Beyazımtırak (2007) işinden geliyor.

ROSA BARBA, GİZLİ KONFERANS
13 Eylül 2019 – 19 Ocak 2020

Rosa Barba’nın yerleştirmesi 2010-2015 yılları arasında Berlin, Roma ve Londra’daki üç müzenin eser depolarında ve arşivlerinde çektiği ve sergi mekânında 35 mm film makineleriyle gösterilen üç filmden oluşuyor ve kültürel arşivleme konusunu tartışmaya açıyor.

İnci Furni, Bir An İçin Durdu, 2019. Yerleştirme detayı. Fotoğraf: Hadiye Cangökçe.

İNCİ FURNİ, Bir An İçin Durdu
13 Eylül 2019 – 26 Ocak 2020

İnci Furni’nin sergi mekânı için özel olarak ürettiği işlerden oluşan yeni sergisinde desen ve nesnelerden meydana gelen yerleştirmesine haftada bir Arter binasının yanı başına kurulan bit pazarına atıfta bulunan video performansları eşlik ediyor. 

Celeste Boursier-Mougenot, offroad, 2014. 3 adet motorlu piyano, anemometre, kontak mikrofonlar, amfiler. Les Abattoirs (Toulouse, Fransa) Fotoğraf: Cedrick Eymenier.

CÉLESTE BOURSIER-MOUGENOT, offroad, v.2
13 Eylül 2019 – 15 Aralık 2019

offroad, v.2, geçici olarak yerleştirildikleri fiziki mekânın sınırları içinde, farklı hızlarda ve farklı yönlere doğru seyreden üç adet kuyruklu piyanodan oluşarak görsel ve işitsel olarak deneyimlenebilecek. Piyanoların hareketini belirleyerek işe koreografisini veren rüzgâr gülü ise Arter’in dördüncü katındaki terasta görülebilecek.


Noé Soulier, Netz Ayşe Erkmen 2006, 2017, Centre Pompidou. Fotoğraf: Hervé Veronese

ARTER’DE İZLENEBİLECEK DİĞER PROGRAMLAR
Duyurulan program kapsamında 2019’un sonuna kadar Arter’in Sevgi Gönül Oditoryumu adlı mekânında izlenebilecek konserler arasında Aydın Esen, Portrait and a Dream, Elif Çağlar Quartet, Can Çakmur, In Hoodies, Emin Fındıkoğlu Quartet ile Tolgahan Çoğulu ve Sinan Ayyıldız Duo yer alıyor. Ayrıca görsel sanatçı Meggy Rustamova, dansçı ve koreograf Noé Soulier, Gizem Karakaş ve Etem Şahin ikilisi ile Kate McIntosh da özgün performanslarıyla Arter’in etkinlikler programında. Müzikle beraber çağdaş dans ve tiyatrodan örnekleri de içerecek Arter etkinliklerinin tüm detaylarını öğrenmek için eylülü bekleyeceğiz.

Film Programı ise 22 Ekim 2019’da Jonas Mekas Retrospektifi’yle başlayacak. Bir hafta boyunca sürecek ve sanatçının neredeyse tüm üretiminin izlenebileceği programın ardından Arter sergilerine paralel olarak hazırlanan film içeriklerinde Agnes Varda, Chantal Ackerman, Alain Resnais, Chris Marker, Laurie Anderson, Apichatpong Weerasethakul gibi isimlerin filmleri ekrana yansıtılacak.

Kamuya açık olarak düzenlenecek konuşmalar, atölye çalışmaları, seminerler ve sergi turları bir yana, Arter sergiler ve sanatçılar odaklı yayınlarını da sürdürecek ve bu yeni dönemde Arter Koleksiyonu’na odaklanan Arter Yakın Plan ve Arter Arka Plan başlıklı iki yeni kitap dizisine başlayacak. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.