Arter’in yeni mekânında ilk konser: Aydın Esen

Dolapdere’deki “tüm disiplinlerini kapsayacak programıyla herkes için erişilebilir, canlı ve sürdürülebilir bir kültür ve yaşam platformu” olma hedefiyle tasarlanan yeni mekânının açılışını 13 Eylül’de gerçekleştiren Arter, sergilerin yanı sıra farklı disiplinlerden etkinliklere de ev sahipliği yapacak. 2019-2020 sezonunun etkinlik programında ilk konser ise çağdaş caz ve elektronik altyapılar etrafında kurguladığı doğaçlamalarıyla uluslararası müzik sahnesinde saygın bir yer edinen usta piyanist ve besteci Aydın Esen’in 27 Eylül performansı olacak.

Erken yaşta başladığı müzik eğitimini İstanbul Devlet Konservatuarı, Norveç Müzik Akademisi, Berklee College of Music, New England Conservatory of Music ve The Juilliard School gibi prestijli kurumlarda devam ettiren Esen yayınladığı on dört albümün yanı sıra aralarında Pat Metheny, Miroslav Vitous ve Dave Liebman’ın da bulunduğu dönemin önde gelen çağdaş müzisyenleriyle sahne performansları ve stüdyo kayıtları aracılığıyla çeşitli işbirlikleri gerçekleştirdi. Arter’in Sevgi Gönül Oditoryumu’nda gerçekleşecek konserde, Aydın Esen’in alışıldık formüllerden ziyade anlık keşiflerden yola çıkan müzikal yaklaşımına dair örnekler yer alacak.

Chick Corea’nın bir röportajında “şu anda dünyanın en iyi piyanisti” olarak nitelendirdiği Esen’in Arter konser sezonunun açılışı niteliğindeki performansı öncesinde çeşitli dönemlerden eserleriyle ısınma turu atıyoruz.