“Astronomical” ve Masked Wolf’un farklı yüzleri

Avustralyalı rapçi Masked Wolf’un ismini duyunca kulaklarda hemen hit şarkısı “Astronaut In The Ocean” çalmaya başlıyor. 2020 sonlarında ABD merkezli plak şirketi Elektra’yla anlaşan ve hit şarkısının çeşitli düet versiyonlarını yayımlayan Masked Wolf, one hit wonder olmadığını kanıtlayan bir mixtape’le karşımıza çıktı.

17 şarkılık albümün ismi Astronomical. Tek bir estetiğe odaklanmayan, Masked Wolf’un farklı yüzlerini kapsayarak 45 dakikalık akışında farklı duyguları canlandırmaya niyet eden bir ilk albüm. Bunda da oldukça başarılı. Nitekim albümün akışında hem Masked Wolf’un kişisel iç dökümlerini dinliyoruz hem de liste başarısı yakalayacağına şüphe olmayan, algoritmalar çağında şarkı yazımının gerektirdiği tüm noktalara tik atan düzenlemeler (bkz. “Say So”) bir arada.

Parçalara dair

Açılışı bir bilim kurgu klasiğinin jeneriğini izliyormuş hissi veren güçlü synth katmanlarıyla bezeli “Astronomical” yapıyor. Neredeyse bir dakika kısık ateşte piştikten sonra Masked Wolf’un takip ederken baş döndüren kafiyelerine bırakıyoruz kendimizi. Albüm akışının en dikkat çekici parçalarından biri Kevin Gates düeti “Thief in the Night”. NBA 2K serisinden yetkililer, sesimizi duyuyorsanız eğer bu parçayı 2K23 için listeye almanızda fayda var!

Astronomical’daki tek düet “Thief in the Night” değil. İlk albümü Everywhere But Here ile 2020’de radarımıza giren Amerikalı müzisyen ve besteci NICOLOSI ile Brooklyn çıkışlı alternatif rock üçlüsü X Ambassadors, Masked Wolf’a çeşitli parçalarda eşlik ediyor ve albümün sonik dünyasını derinleştiriyor.

Hit şarkımıza gelecek olursak. Yaz aylarında eğlenceli bir kliple birlikte yayımlanan 2 dakikalık “Say So”,  akılda kalıcı vokal melodileri ve dinleyeni yükselten atmosferiyle Astronomical’ın en neşeli anlarına sahne oluyor. Bir diğer hit adayı “Pandemonium” da geçtiğimiz haftalarda Nick Kozakis yönetmenliğinde klibine kavuştu. Her şeyin kontrolden çıktığı bir hapishanede geçen klibi buradan izleyebilirsiniz.

Albümün kapanışını an itibariyle Spotify dinlemeleri 800 milyona yaklaşan “Astronaut in the Ocean” yapıyor. Bu yolculuğun fitilini yakan parçanın, ilk albümde olması kaçınılmazdı tabii ki. 16 yenice Masked Wolf şarkısını dinledikten sonra “Astronaut in the Ocean”ı bir kez daha hatırlayarak final yapmak, daha fazlası için beklentileri artıran bir dokunuş olmuş.

Müzik âleminin yeni nesil yıldızlarını mercek altına alan TIDAL RISING belgesel serisinin son konuklarından biri de Masked Wolf olmuştu. Hem geçmişini hem de üretim pratiklerini bizzat Sydney çıkışlı rapçiden dinlemek isteyenleri buraya alalım.