“Atlanta” 3. sezondan ilk tadımlık ve Brian Tyree Henry’nin inanması güç filmografisi

Müzisyen kimliğinin yanı sıra oyuncu, yönetmen, senarist ve yapımcı olarak da sektörde fırtınalar estiren Donald Glover’ın hit dizisi Atlanta, sadece komediye getirdiği yeni soluk için değil; Brian Tyree Henry, LaKeith Stanfield ve Zazie Beetz gibi isimleri yıldız statüsüne eriştirdiği için de gönlümüzde ayrı bir yere sahip. Atlantalı rap müzisyeni Paper Boi ve menajeri olan kuzeninin etrafında Amerika’daki ırkçılık ve yozlaşmaya dair zekice kurgulanmış bir hikâye sunan yapımın 3. sezon fragmanı teşrif etti. Ama ne fragman! 

Fragman, Glover’ın Cadılar Bayramı’nı kutladığı ve gilga.com isimli web sitesinin linkini paylaştığı bir tweet aracılığıyla ortaya çıktı. Bulunduğunuz konumu ve saati gösteren bu site yalnızca geceleri aktif oluyor ve böylece tanıtımı izleme şansınız bulunuyor. Neyse ki Atlanta hayranları videoyu YouTube’a yüklemeyi başarmış. Günün herhangi bir saati izlemek için hemen şuraya kafa uzatılabilir.

Sun Ra’dan “It’s After the End of the World”ün kulaklara çalındığı fragmanın ses bandında ayrıca bir kadının “Dünyanın sonu geldi, bunu bilmiyor musunuz?” cümlesi ve belli belirsiz çığlıklar duyuluyor. Jordan Peele’den Us’a göz kırpacak kadar ürkütücü yaratılmış atmosferde Atlanta’dan karanlık sokaklar, terk edilmiş malikaneler, boş konser mekânları, sanat enstalasyonları ve loş ışıklı otel odaları karşılıyor bizleri. Son olarak Brian Tyree Henry’nin Paper Boi’una doğru bir close-up görüyoruz. Arkasında yüzünü duvara dönmüş iki garson, üzerinde “FAKE” (sahte) yazan sweatshirtle kameraya doğru bakmakta.

Dizinin 2. sezonu Mayıs 2018’de sona ermiş; yine eleştirel anlamda büyük beğeni toplayıp birçok ödül kazanmıştı. FX yetkilileri 3. sezon, kısa bir süre sonra da 4. sezon için yeşil ışık yaktı ve her ikisinin de 2020 başlarında çekileceğini duyurdu. Pandemi nedeniyle prodüksiyon ertelense de yakın bir zamanda Henry ve Glover, çekimleri tamamladıklarını resmen açıkladı. Bu sezonun yine 10 bölüm olarak planlandığı; ayrıca Amsterdam, Paris ve Londra gibi Avrupa şehirlerinin de bol bol kullanıldığından haberdârız.

Brian Tyree Henry’nin Atlanta’dan Eternals’a uzanan kariyerinden satır başları

Fragmanda karşımıza çıkan tek Atlanta yıldızı Brian Tyree Henry, bu hafta vizyona girecek yeni Marvel filmi Eternals ile de gündemimizde olacak. Kadrosunda yer alan hemen herkesin kariyerini şahlandıran dizinin Henry’nin kariyerine etkileri ne olmuş, Eternals’a giden yolda nelerde boy göstermiş, kısa sürede birçok yapımı barındırmasıyla şaşırtan filmografisini anımsama zamanı.

This is Us “Memphis” (2017) 

Oyunculuğa Law & Order’ın bir bölümüne konuk olarak adım atan; ardından gelen Boardwalk Empire, The Good Wife, The Knick gibi şahaneliklerdeki kısa ekran süreleriyle oyunculuğa ısınan Henry için kariyerinin dönüm noktası 2016’da, Atlanta sayesinde yaşandı elbette. Bir flashback sahnesinde William’ın cazgrubunda çalan kuzeni Ricky’yi canlandırdığı This is Us ise kariyerinin ilk Emmy adaylığını getirdiği için ayrı bir öneme sahip.

Widows (2018)

Oscarları silip süpüren 12 Years a Slave’in ardından atacağı yeni adım ilgiyle beklenen yönetmen Steve McQueen, beş yıllık suskunluğunu, ölen eşlerinin kendilerine bıraktıkları borçtan kurtulmaya çalışan dört kadını takip eden Widows ile bozmuştu. O güne dek yer aldığı en önemli sinema projelerinden birinde, Veronica’nın (Viola Davis) kendisine borçlu olduğuna inanan bir politikacı ve suç imparatoru olarak karşımıza çıkmıştı Henry.

If Beale Street Could Talk (2018)

Henry’nin yetenekleri Hollywood’un en prestijli Siyah hikâye anlatıcılarından olan Barry Jenkins’in de gözünden kaçmadı, James Baldwin’in aynı adlı romanından uyarladığı yapımda küçük bir rol verdi kendisine. Oyuncu, Tish ve Fonny’nin adaletsizliklere göğüs geren aşk öyküsünde, Fonny’nin şartlı tahliye ile cezaevinden çıkan yakın arkadaşı Daniel Carty’ye hayat vermişti.

Spider-Man: Into the Spider-Verse (2018)

Sıra, çığır açan teknik işçiliği ve bol katmanlı öyküsüyle sadece Marvel anlatıları adına değil animasyon dünyasında da bir kilometre taşına dönüşen Spider-Man: Into the Spider-Verse’de. O dönem 35 yaşında olduğundan, Spider-Man’in eylemlerini onaylamayan, polis memuru babası Jefferson Davis’i seslendirmek için fazla genç olduğunu düşünmüş fakat Miles Morales’in tek Siyah (ve Latin) Spider-Man olduğunu öğrendikten sonra rolü kabul etmiş.

Child’s Play (2019)

Vudu ritüeli ile ruhunu bir oyuncak bebeğe aktarıp terör saçan seri katil Chucky’nin maceraları, 1988 versiyon Child’s Play’den bu yana hız kesmiyor. Don Mancini tarafından yaratılan sayısız (ve birçoğu birbirinden kötü) slasher filmlerin ardından karaktere Norveçli sinemacı Lars Klevberg el atmıştı. Henry’yi olayları araştıran Dedektif Mike Norris suretinde izlemiştik.

Joker (2019)

Kim derdi ki en çok Hangover serisiyle tanınan Todd Phillips bir Joker filmi çekecek ve bu film 11 dalda Oscar’a aday olduğu gibi Venedik Film Festivali’nden Altın Aslan ile dönecek? Joaquin Phoenix’in Arthur Fleck performansıyla devleştiği yapımda Henry, Arkham Akıl Hastanesi’nin çalışanı olarak çok kısa bir ekran süresine sahipti. Atlanta’dan rol arkadaşı Zazie Beetz’in de kadroda yer aldığı unutulmasın.

Godzilla vs. Kong (2021)

Oldukça kötü eleştiriler alan The Woman in the Window ve sesiyle katkıda bulunduğu animasyon film Vivo dışında, kendisini bu sene izlediğimiz son film Godzilla vs. Kong’du. Kong: Skull Island ve Godzilla: King of the Monsters’ın uzantısı olan yapımda gerçekleri insanlara ulaştırmaya çalışsa da komplo teorisyeni muamelesi gören bir teknisyene hayat vermekteydi Henry.