Atlanta, Belfast, Pachinko ve bu hafta başka ne izlesek?

Vizyon takviminden ve farklı platformların kataloglarından film, dizi, belgesel ve şov tavsiyelerimizi içeren ne izlesek seçkimizde yedi dalda Oscar adaylığı kapan Kenneth Branagh filmi Belfast, dört yıl gibi uzunca bir aradan sonra dönüş yapan bol ödüllü Atlanta, Japonya’nın Kore’yi sömürgeleştirme sürecini aktaran Apple TV+ dizisi Pachinko ve çok daha fazlası yer alıyor. İlk kez gösterileceklerle birlikte dijital servislere yakın zamanda eklenmiş, hâlâ izlememiş olabileceğiniz yapımlar da seçkide.

VİZYON
Belfast
(25 Mart)

Nedir: Kenneth Branagh geçtiğimiz haftalarda vizyona giren Death on the Nile ile yüzleri güldürememişti ama yarı otobiyografik dönem filmi Belfast ile ödül sezonu boyunca fırtınalar estirmeyi başardı. 60’lar sonu İrlandası’na, Protestan-Katolik çatışmalarının yaşandığı çalkantılı günlere uzanan yapım, En İyi Film dâhil yedi dalda Oscar adayı. Mezhep çatışmaları esnasında belirsizlik ve karmaşanın hâkim olduğu süreç, işçi sınıfı bir ailenin en küçük üyesi Buddy’nin gözünden ele alınıyor.

Neye benzer: Filmekimi’nde izlemiş Türkiyeli kimi seyircilere göre, Çağan Irmak filmlerinin duygusallık dozuna yaklaşan bir reji anlayışı benimsemiş Branagh.

Kimler var: Oyuncular Birliği’nin En İyi Toplu Performans dalında aday gösterdiği Belfast ekibini Caitríona Balfe, Judi Dench, Jamie Dornan, Ciarán Hinds, Colin Morgan ve Jude Hill oluşturuyor.

PRÖMİYER
Atlanta – 3. sezon
(FX, 24 Mart)

Nedir: Dört yıla yakın süren uzunca bir aradan sonra Atlanta nihayet 3. sezonuyla teşrif ediyor. Neredeyse hepsi Avrupa’da geçen bölümlerde yeni çevrelerine yabancı kalan ekibin bununla nasıl başa çıktığı ve hayalini kurdukları başarıya ulaşmaya nasıl alıştığına odaklanılacak. Ele aldığı toplumsal, kültürel ve ırksal konuları hep ABD bağlamında işleyen dizinin, gezeceği Avrupa şehirlerini bu anlamda nasıl değerlendireceği merak konusu.

Neye benzer: On parmağında on marifet Donald Glover, katıldığı bir panelde yeni sezonu “televizyona yapılmış en iyi işlerden biri” olarak tarif etmiş ve Kanye West’in 2007 çıkışlı albümü Graduation’a benzetmişti. O albüm kadar ulaşılabilir, dürüst ve keyifli olduğunu düşünmekte.

Kimler var: Donald Glover, LaKeith Stanfield, Zazie Beetz ve Brian Tyree Henryli çekirdek kadro tam takır dönüş yapıyor.

BUNLAR DA VAR!
Gözden kaçmasın
Pachinko (Apple TV+, 25 Mart)

Min Jin Lee’nin aynı isimli çok satan kitabından uyarlanan Pachinko; iddialı prodüksiyonu ve künyesinde barındırdığı isimlerin yanı sıra Korece, Japonca ve İngilizce konuşan uluslararası ilk dizi olmasıyla da bir adım öne çıkıyor. Koreli göçmen bir ailenin umutlarını ve hayallerini, Japonya’nın Kore’yi sömürgeleştirme süreci üzerinden dört kuşak boyunca aktaran kapsamlı bir destan. Minari ile Akademi Ödülü kazanan Yuh-Jung Youn’un oyuncu kadrosunda yer aldığı seri için bağımsız sinemanın en parlak isimlerinden Kogonada kamera arkasına geçmiş.

Bridgerton – 2. sezon (Netflix, 25 Mart)

Televizyon imparatoriçesi Shonda Rhimes’ın ve onun uzun süredir yaratıcı ortağı Chris Van Dusen’ın vizyonuyla hayata geçen fenomen dizi, bu sefer nüfuzlu Bridgerton kardeşlerin en büyüğü Anthony’nin deneyimlerini odak belliyor. Ailesine yakışan bir evlilik yapma vakti gelip çattığı düşünülen Anthony, Hindistan’dan dönüp 19. yüzyıl Londrası’nın rekabetçi evlilik sahnesine giriş yapan Kate ile onun kız kardeşi Edwina Sharma’nın yollarının kesişmesiyle olaylar tetiklenecek. İlk sezonuyla Netflix tarihinin en çok izlenen yapımlarından olmayı başaran dizi bir kez daha başlıca gündem konularından birine dönüşebilecek mi, göreceğiz.

Halo (beIN CONNECT, 25 Mart)

Tüm zamanların en sevilen video oyunlarından, askeri bilim kurgu Halo’nun merakla beklenen sinematik uyarlaması, uzunca bir prodüksiyon sürecinin ardından küçük ekran sınavını vermeye hazır. Gamerların favorisi ve şimdiden ikonlaşmış baş karakter Master Chief odakta. 26. yüzyılda, insanlık ile The Covenant olarak bilinen uzaylı tehdidi arasındaki epik çatışmayı takip edecek yapım; zengin bir hayal gücüyle oluşturulmuş bir gelecek tasavvurunu aksiyon, macera ve yeni karakter anlatılarıyla harmanlayacak.

The Card Counter (beIN CONNECT, 27 Mart)

Taxi Driver, Raging Bull, The Last Temptation of Christ… Martin Scorsese klasiklerinin senaryolarıyla efsane statüsüne yerleşen Paul Schrader; kariyeri boyunca Brian De Palma, Peter Weir, Sydney Pollack için kalem oynatsa da yönetmen kimliğinden hiç vazgeçmedi. First Reformed’un (2017) tadı damağımızda kalmıştı ki ara çok açılmadan gelen The Card Counter, 78. Venedik Film Festivali macerasının ardından seyirciyle buluştu. Eski bir asker ve kumarbaz olan William Tell’i odak noktası belleyen filmde Oscar Isaac, Willem Dafoe, Tiffany Haddish ve Tye Sheridanlı bir oyuncu kadrosu mevcut.

Murina (MUBI, 26 Mart)

Prömiyerini Cannes’ın Yönetmenlerin On Beş Günü bölümünde yapan ve en iyi ilk filme verilen Altın Kamera’yı kazanan Murina, yönetmen Antoneta Alamat Kusijanović’in ilk uzun metrajı. Akdeniz’in berrak kıyılarındaki sakin bir balıkçı kasabasında yaşayan 16 yaşındaki Julija, otoriter babasıyla arasındaki gerilim giderek artarken, aile dostu Javier’in ziyarete geldiği bir hafta sonunu özgürleşme fırsatı olarak görüyor. Gençliğin isyankâr ateşiyle yüklü bu büyüme öyküsü, Adriyatik Denizi’nin sularına cinsel gerilimleri ve yetişkinliğe geçiş sancılarını aksettiriyor. 

One Perfect Shot (HBO Max, 24 Mart)

One Perfect Shot ismindeki Twitter hesabına hiç denk gelmiş miydiniz? Sinema tarihindeki çeşitli filmlerden “mükemmel” kareler seçerek kısa zamanda sinefil favorilerinden birine dönüşen bu hesap, Hollywood’un gözde isimlerinden Ava DuVernay’e ilham verdi; konuk yönetmenlerin çektikleri ikonik bir sahnelere yakından baktığı, altı bölümlük belgesel serisi ortaya çıktı. Michael Mann, Patty Jenkins, Aaron Sorkin gibileri hayal güçlerini katalize edenlerin nereden geldiğine, karşılaştıkları teknik engellere, bu deneyimden çıkardıkları derslere kadar birçok konuya parmak basacak.

Gênco (MUBI, 20 Mart)

Ali Kemal Çınar’ın varoluş sancıları çeken süper kahramanı Gênco’yla tanışın. 28. Ankara Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü’nü kazanan yapım, beyazperdenin son dönemdeki en popüler türünü zekice ters yüz ediyor. Başkarakter Ali Kemal, kimliğini gizlemek için kostüm giyip kendisini Gênco olarak tanıtıyor fakat öncelikle süper güçlerini geliştirmeyi öğrenmesi gerekmekte. Aksiyon ve görsel efektlerle dolu bir âlemde dünyayı kurtarmaya çalışmasa da kendince dertleri var; kimin hayatına tesir edebileceğini ve evrendeki varoluşunun amacını çözmeye çalışıyor. Yönetmenin filmografisindeki diğer yapımlar da MUBI kataloğundan keşfedilebilir.

94. Akademi Ödülleri (ABC, 27 Mart)

Sayısız filmi ve töreni ardımızda bıraktığımız uzun bir ödül sezonunun ardından, neredeyse nisan ayına gireceğimiz şu günlerde, 94. Akademi Ödülleri ile nihayet 2021 sinema yılını kapatıyoruz. 27 Mart’ı 28’ine bağlayan gece düzenlenecek törende cevabını öğrenmeyi umduğumuz sorulardan birkaçı şu şekilde: “CODA gerçekten The Power of Dog’u ekarte edip En İyi Film Oscar’ına uzanabilecek mi?”, “Oldukça kaotik geçen En İyi Kadın Oyuncu yarışında son gülen kim olacak?”, “Üç sunuculu tören fikri, geçtiğimiz sene dibe vuran reytinglere nasıl tesir edecek?”

* Starstruck – 2. sezon (HBO Max, 24 Mart)

* No Woman No Try (Prime Video, 25 Mart)

* Yeniden Leyla (MUBI, 26 Mart)

* La dea fortuna / Şans Tanrıçası (Vizyon: 25 Mart)

* Hosts (Vizyon: 25 Mart)

* Queen Stars (HBO Max, 24 Mart)

* Bloods – 2. sezon (Hulu, 23 Mart)

* The Principles of Pleasure (Netflix, 22 Mart) 

Hâlâ izlemediyseniz

* Aruitemo aruitemo (MUBI, 24 Mart)

* Portrait de la jeune fille en feu (beIN CONNECT, 27 Mart)

* Moonlight (beIN CONNECT, 23 Mart)

* Antonia (MUBI, 21 Mart)

* Host (beIN CONNECT, 21 Mart)

* Mysterious Skin (MUBI, 25 Mart)

* L’adieu à la nuit (beIN CONNECT, 24 Mart)

* The Nest (beIN CONNECT, 21 Mart)