5 adımda Ava Max ve Diamonds & Dancefloors albümü

Yazı: Eylül Ege

2018’de yaşadığı bir zihinsel tükeniş ânında, o dönem yayımlamaya hazırlandığı “Sweet but Psycho”nun yankıları etrafa yayılmazsa işinin biteceği düşüncesiyle dizlerinin üstüne çöküp, yaşamını müzisyen olarak sürdürebilmeyi dileyen Ava Max, bu olaydan çok kısa süre sonra disko esintili elektro popuyla büyük kitlelere ulaştı, şarkıları dünyanın dört bir yanında dinlenmeye başladı. 

Ava Max’in 2020’ye tarihlenen ilk uzunçaları Heaven & Hell’i takip eden ikinci albümü geçtiğimiz cuma yayımlandı; aradan geçen zamanda çok şey değişmişti, yansımaları yeni parçalarda birikti. Britney Spears, Rihanna, Taylor Swift gibi yıldızlarla çalışan Kanadalı hit üreticisi Cirkut prodüktörlüğünde kaydedilen Diamonds & Dancefloors’u 5 başlıkta inceledik.

Zemin – Azim, azim, azim

Ava Max, 90’ların başında Arnavutluk’tan Wisconsin’e göç etmiş bir ailenin çocuğu. Aynı anda bir sinemada, bir fırında ve temizlik işlerinde çalışan annesi ile taksi şoförlüğü, pizzacılık ve elektrik mühendisliği yapan babasının; kardeşi ve ona daha iyi bir yaşam sağlayabilmek için gösterdiği özveriyi büyük bir saygıyla anlatıyor. Önlerine koydukları hedefe ulaşmak için asla vazgeçmemeleri, kendi müzikal yolculuğunda önüne çıkan türlü engeller karşısında mücadeleye devam etmesi konusunda hep bir anımsatıcı olmuş. Ava Max’e göre Diamonds & Dancefloors albümü, ailesinden öğrendiği dayanıklılığın bir yansıması.

Duygu – Kırılmış bir kalbi onarma gücünü bulmak

Son üç yılda yaşadığı iki ayrılık, müzisyeni bir deyim yerindeyse bir çöküş döngüsüne mahkum etmiş. Hatta son ilişkisi hakkında “Beni gerçekten öldürdü.” diyor. Çok çeşitli manipülasyonlarla ona kim olduğunu unutturacak kadar sınırları aşan eski partnerini reddetmek, düzlüğe çıkan yoldaki ilk adımı olmuş. Biri için kendini kaybedecek hâle geldiğini fark edince işler değişmeye başlamış. “Kendimi seçtim. Kariyerim için hayatım boyunca çalıştım. Bunu kimsenin elimden almasına izin veremezdim.” diyor. Kararlılığı, Diamonds & Dancefloors’u oluşturan şarkıların sözlerinde vücut buluyor. 

İşlev – Zıtlıkların uyumu

Aslında utangaç ve mahremini paylaşmaktan hoşlanmayan biri Ava Max ancak tüm bu hayal kırıklıklarının izini yüksek enerjili bir müzikle anlatma fikri, öz gücünü pekiştiren bir yakıta dönüşmüş. Ruhunu ezen şarkı sözlerini iyimser melodilerle eşleştirmek, ağlayarak dans etmek kendini yeniden bulmasını sağlamış. Bu kontrastı sahneye taşımak, onun için bir arınmaya dönüşmüş. “Performansımla iyileştim.” diyor. 

Etki alanı – İpleri eline alanlar buraya

Albümünün ardındaki hikâyeyle dinleyicisine de “Karanlığa teslim olma” mesajı veren Ava Max, bu koleksiyon öncesi iç dünyası gibi fiziksel görünümünü de dönüştürdü. Yaratıcı sürecinin her koluna nüfuz eden bir itkiyle deri değiştirdi, yenilendi. Artık tüm kontrolün onda olduğunu ve bunun kendisini iyi hissettirdiğini söylüyor. Bir zamanlar pes etmenin eşiğine gelmiş birini birini tekrar sürücü koltuğuna oturtan Diamonds & Dancefloors’u taze bir başlangıç olarak görüyor. Hem kendine hem de ulaştığı insanlara “Sıradaki adım ne?” diye soruyor.

Sözler – Gözyaşları geçici

Pırlantalara dönüşen gözyaşları, silah olarak kullanılan sözlerin ağırlığı, nihayet hakikate açılan gözler… Hep eksik hissettirmiş, toksik, zarar veren, kalbi çürüten bir ilişkinin içinden seslenen şarkılar, mevcut vaziyetten daha iyi olduğunu hissettiren o diğer tarafa uzaktan bakmakla yetinmeyip sınırı geçmeye, bilinmezin umutlu yanına tutunacak cesareti göstermeye çağırıyor.