Avatar’ın taze yüzleri

Avatar: The Last Airbender’a dair projeler ve nahif çocukluk hislerimiz biraz değişse de; o hala 2005’te, Michael Dante DiMartino ve Bryan Konietzko tarafından yaratılan bir efsane. Elbette her klasik gibi zamanla çizgi romanlar, bir dizi prequel iş ve M. Night Shyamalan’ın canlı aksiyon filmini de kapsayan geniş bir üretim alanına yayıldı. Popüler serinin peşine takılan son şirket ise Netflix olmuştu. Platformun orijinal yapımları arasında, ön sıralarda göz kırpması muhtemel dizi için alınan kimi kararlar ve oyuncu seçimleri için buyurun…

Başlangıçta DiMartino ve Konietzko’nun yürütücü yapımcı olarak projede yer alacağı vurgulanmış, ikili bir noktada yaratıcı farklılıklar yüzünden müsaadesini istemişti. Bu gelişme kimi sadık hayranları kısmen üzse de Nikita ve Sleepy Hollow gibi dizilerle tanınan Albert Kim, yönetmen koltuğuna geçerek işleri rayına oturtmuştu.

Uzun bir aranın ardından Netflix, canlı aksiyon Avatar: The Last Airbender’ın ana kadrosunu Twitter üzerinden müjdeledi. Aang’ı Gordon Cormier (The Stand), Katara’yı Kiawentiio (Anne with an E), Sokka’yı Ian Ousley (13 Reasons Why) ve Zuko’yu Dallas Liu (Tekken) canlandıracak. Duyuru, Kim’in diziyi hayata geçirmedeki beklentileri, özgün bir uyarlama ve uygun oyuncular için gösterilen çabayla bezeli bir açıklamayla eşleştirilmiş. Aşağıdan göz atılabilir:

Avatar’ın taze yüzleri; sadece yıldızı parlayan yeni oyuncuları radarımıza katmıyor, ırk temsileyi açısından da eşitlikçi bir yaklaşım sergiliyor. Bu da beklentileri yükseltiyor tabii. Sıkı hayranlar için, bir süre önce önümüze düşen Sokko ve Katara’nın değişen kardeş rolleri endişe verici olmuştu; malum. Prodüksiyonun Mayıs 2022’de sona ereceği dedikoduları düşünüldüğünde, bu 4 başrolün duyurulması, zaman çizelgesinde bir konuya daha tik attırmış oldu.

Temkinli bekleyiş sürerken, bu görkemli uyarlama girişiminin nasıl sonuçlanacağını; içleri ferahlatıp ferahlatmayacağını zaman içinde göreceğiz.

Yazı: Esin Çalışkan