BaBa ZuLa’dan 25 yıllık nostalji: “Tavus Havası”

Türkiye’de psikedelik müziğin en uzun geçmişe sahip gruplarından biri olan BaBa ZuLa, yeni albümü Hayvan Gibi’yi nostalji rüzgârlarıyla duyurdu. Grubun kült mertebesine erişmiş, 1996 tarihli Tabutta Rövaşata film müziklerinden “Tavus Havası”, yeni versiyonuyla Hayvan Gibi’den dinlediğimiz ilk kayıt.

2019’da Derin Derin albümünü paylaşan BaBa ZuLa’nın yeni uzunçaları 2 Ekim’de yeni de bir ortaklıkla yayımlanacak. Uzun yıllardır hem BaBa ZuLa’nın hem de birçok farklı müzisyen ve grubun booking menajerliğini üstlenen Gülbaba Music’in çiçeği burnunda plak şirketi Gülbaba Records’ın ilk yayını Hayvan Gibi olacak. Gülbaba Records’ın albüm için ortaklaştığı Hollandalı etiket Night Dreamer Records’a da değinmekte fayda var, zira onların dahiliyeti albümün ortaya çıkışının kilit noktalarından biri. 

Kataloğunda Seu Jorge, ve Seun Kuti gibi isimlerin de bulunduğu Night Dreamer Records, Haarlem şehrindeki Avrupa’nın en eski ve en büyük plak fabrikalarından Record Industry’nin hemen üstünde konumlanan Artone Studio’yla birlikte çalışıyor. Hayvan Gibi’nin kayıtları da bu stüdyoda, canlı olarak, doğrudan diske aktarılacak şekilde yapılmış. Murat Ertel bu deneyimin zorlu bir meydan okuma olmasının yanı sıra “bir müzisyenin rüyası” olduğunu söylüyor. Doğaçlamanın BaBa ZuLa müziğinin en önemli yapıtaşlarından biri olduğunu göz önüne alırsak, Hayvan Gibi’nin tek seferde grubun canlı performans enerjisini eksiksiz şekilde yansıtarak kaydedilmesi; grubun uzun diskografisi için de büyük anlam taşıyor. Bir de hatırlatmakta fayda var; albümün ilk teklisi “Tavus Havası”, BaBa ZuLa’nın kuruluşunun ardından yaptığı ilk beste.

Night Dreamer Records etiketiyle yakın gelecekte bir Moğollar albümü de yayımlanacak.