Babylon konseri öncesinde, büyük yankı uyandıran ilk albümüyle Nilüfer Yanya

Londralı müzisyen Nilüfer Yanya, tam on yedi şarkıdan oluşan Miss Universe albümünü geçtiğimiz cuma günü ATO Records etiketiyle yayınladı. Gün geçtikçe olgunlaşan ve zenginleşen şarkı yazarlığıyla her parçasında farklı duyguları ön plana çıkarmayı başaran Yanya, 28 Mart Perşembe akşamı Babylon sahnesinde olacak.

2016-2018 yılları arasında üç EP ve bir tekli yayınlayan Yanya, tam 17 şarkılık ilk uzunçalarında hem şarkı yazımı hem prodüksiyon anlamında büyük bir tutarlılık yakalamayı başarmış. 24 yaşındaki müzisyenin hayatı sorgulayan bakışını resmeden albüm, kimi kompleks yapılar ve yoğun melodilerle farklı ruh halleri arasında geçişler barındırıyor. Albüm her ne kadar Yanya’nın bugünkü duygudurumlarının bir yansıması olsa da 15 yaşında yazdığı ve naif bir gerilim hissiyle dolu “Monsters Under the Bed”e de yer veriyor.

“Albümdeki şarkıları tamamladığımda bir şeyin eksik olduğunu hissediyordum. Şarkıların dizilişini değiştirmekten daha fazlası gerekiyordu” sözleriyle albümün açılışında yer alan bir dakikalık “WWAY HEALTH” kaydının çıkışını özetleyen Yanya, bu hayali sağlık kampanyasının reklamı olan açılışıyla aklındaki konsept albüm yaklaşımına dair cesur bir adım atıyor: “Bu fikir aklımda uzun süredir dolaşıyordu. Bir konsepte bağlı kalmak, albümdeki her şarkıya farklı bir anlam veriyor ve bu benim için daha eğlenceli.”

The Guardian’dan NME’ye, Pitchfork’tan Clash Music’e, müzik dünyasının öncü mecralarından sayfalar dolusu övgüler toplayan Nilüfer Yanya, çağımızın en merak uyandıran şarkı yazarlarından biri olduğunu titizlikle hayata geçirilmiş ilk albümüyle bir kez daha ispatladı. Fazlasıyla gerçek tınlıyor Miss Universe ve kimi zaman herkesin aklında dönen tilkileri dillendirmekten de kendini alıkoymuyor. Bunu bazen daha üstü örtük şekilde boşluklarla yapıyor, kimi zaman da “İyi şeyler nereye gitti?” gibi sade ve çocuksu bir soruyla. Miss Universe albümünü özel kılan başlıca detaylardan biri de kesinlikle bu iki ucu sırıtmadan içinde barındırabilmesi.

Yeni jenerasyonun en özel şarkı yazarlarından birini “Güneşin Kadınları” serisi kapsamında Babylon sahnesinde dinlemek isteyenler, biletler için buraya tıklayabilir.