BadBadNotGood: “Cazın altın çağı kulağa ilginç geliyor olsa da biz bu tanıma sığmıyoruz”

Kanadalı topluluk BadBadNotGood, ilk İstanbul konserini 7 Temmuz akşamı 25. İstanbul Caz Festivali kapsamında verecek. Son yılların adından en çok söz ettiren ekiplerinden biri olan ve heyecan verici Innovative Leisure kataloğunda birbirinden özel kayıtlarla yerini alan ekipten Matthew Tavares sorularımızı yanıtladı.

Röportaj: Busen Dostgül – İllüstrasyon: Aksel Ceylan

Stüdyoda yeni sesler ve tınılarkeşfetmek için ana motivasyonunuz nedir? Bir grup olarak ‘yenilikçi’ olmak sizin için ne ifade ediyor?

Etrafımızdaki insanların yaptığı müziklerden gelen yeni seslerden ve bu yolda yanımıza aldığımız eski ekipmanlar ve numaralardan ilham almak anlamına geliyor.

Birlikte çalıştığınız ve farklı janrlardan gelen müzisyenlerin listesi epey kabarık. Bu deneyimler sizin müzik prodüksiyonuna dair bakışınızı nasıl şekillendirdi?

Toronto’dan ve her yerden böylesi harika müzisyenlerle çalışmış olmak gereçekten bir onur kaynağı. Yeni müzikler üzerine çalışırken onların bakış açılarını hesaba dahil etmek her zaman içli dışlı olabileceğimiz ve birlikte gelişebileceğimiz ilham havuzunun genişlemesine katkıda bulunuyor.

BadBadNotGood, son zamanlarda sıklıkla bahsedilen “cazın yeni ve parlak çağı”nın önde gelen gruplarından biri olarak anılıyor. Bu konuyla ilgili sizin düşünceniz nedir? Bugünün sahnesini cazın yeni altın çağı olarak tanımlayan görüşe katılıyor musunuz?

Dürüst olmak gerekirse, “cazın yeni altın çağı” kulağa ilginç geliyor olsa da bizim bu tanıma sığmadığımızı düşünüyorum. Her zaman farklı janrlardan ilham kaynaklarımızdan yola çıkarak ileri gitmeye çalıştık ve insanları ne yöne çektiği fark etmeden, yeni müzikal keşiflere bir anlamda katkı sunabildiğimiz için minnettarız.

Innovative Leisure favorimiz olan plak şirketlerinden biri. Onlarla çalışmak nasıl bir deneyim?

Innovative Leisure gibi bir plak şirketinin desteğini aldığımız için çok şanslıyız. Bize yapmak istediğimiz müziği hayata geçirebilmek konusunda devasa bir özgürlük veriyorlar. Harika bir arkadaşlığımız var ve kataloglarıyla henüz tanışmamış olanlar için keşfedilecek harika müzikleri var.