Bandcamp’ten müzisyenlere çevrimiçi konser kolaylığı

COVID-19 pandemisi boyunca bağımsız müzisyen ve plak şirketlerine türlü kampanyalarla destek veren Bandcamp, bir süredir üzerinde çalıştığı canlı yayın özelliğini geliştirdi. 

Bandcamp artık boş konser salonuna, kameralara ve diğer hiçbir şeye gerek olmadan sadece bir laptop, webcam ve mikrofon ile sanatçılara canlı yayın imkânı sunuyor. Bu özelliğe bir de chat penceresi eklenmiş. 

Küçük bir ekran sayesinde konser izleme keyfini bölmeden müzisyenlerin merchlerini satın alabileceğiniz bu yeni özellikle, canlı yayın başladığı zaman Bandcamp’ten bildirimler geliyor.

Canlı yayınlara olan ilginin (ya da zorunlu ihtiyacın) bir hayli arttığı karantina sürecinde sanatçı ve hayranların muzdarip olduğu bir diğer konu da biletlerden elde edilen gelirler tabii ki. Bandcamp bu konuda transparan bir politika izlediğini ve sanatçının fiyatını kendi belirlediği bilet gelirinin büyük kısmına sahip olacağını belirtiyor. Platform, belirlenen fiyat üzerinden yüzde 10’luk bir komisyon alacak. 

20 Kasım itibariyle Bandcamp üzerinden canlı yayımlanacak konserlerin bir listesi de paylaşıldı. Cloud Nothings, Chris Farren, Hanna Mia ve Clap Your Hands Say Yeah gibi isimlerin yer aldığı takvime buradan ulaşabilir ve Bandcamp’in canlı yayın özelliği hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Yazı: Naz Başaran