Bandcamp’ten müzisyenlere destek kampanyası

Küresel anlamda hayatın durmasına sebep olan COVID-19 salgınının en çok etkilediği alanlardan birinin müzik sektörü olduğu konuşuluyor. Konserlerin, festivallerin bir bir iptal edilmesinin ardından özellikle bağımsız müzisyenlere destek yaratmak isteyen Bandcamp, bu anlamda özel bir kampanya başlatacağını duyurdu.Şirketin CEO’su ve kurucusu Ethan Diamond, gelir akışında önemli bir kayıp yaşayan müzisyenleri destekleyecek yollar bulmanın; müziği ve sanatçıları önemseyen herkesin önceliklerinden biri olması gerektiğini vurguladı. Halihazırda dinleyicilerin Bandcamp üzerinden sanatçılara daha fazla ödeme yaparak dikkat çekici bir dayanışma gösterdiğini belirten Diamond, bunun kendilerine ilham verdiğini söylüyor.

Salgın sürecinde müzisyenlerin karşılaştığı sıkıntılara dair daha fazla farkındalık yaratmak istediklerinin altını çizen Diamond, 20 Mart Cuma günü (Pasifik saatiyle bir gece yarısından diğer gece yarısına) platformdan yapılacak satışlardan şirket olacak alacakları payı ortadan kaldıracaklarını ve satış gelirlerinin kesintisiz olarak müzisyenlere ve plak şirketlerine gideceğini duyurdu. Mektubunda yalnızca bir günlük yüksek satışların sanatçılar için çok fazla şeyi değiştireceğine değinen Diamond ve ekibi, Bandcamp’i hem sanatçı hem dinleyici olarak kullananlara bu süreci en verimli nasıl geçirebileceklerine dair tavsiyeler de paylaştı. Söz konusu mektubu buradan okuyabilirsiniz. 

Kendini diğer streaming servislerine göre farklı bir yere konumlandıran ve sanatçı / plak şirketi haklarını her zaman önceliklendiren Bandcamp’in bu kampanyasının sektörün diğer büyük oluşumlarına da ilham vermesini umuyoruz.