Bant Mag.'dan müzikli 13. Cuma nostaljisi

13.Cuma şenlikleri kapsamında ufak bir nostalji yapalım dedik. “13” deyince genelde herkesin aklına uğursuzluk veya siyah kediler geliyor olabilir ama bizim aklımıza birkaç albüm ve şarkı geldi. Akıllarımıza kazınan bu çalışmaları, yeniden hatırlamak isteyen varsa böyle alabiliriz.

Blur – 13

Blur’un kariyerindeki en karanlık albüm olan 13 yayınlandığında gruptaki değişim farkedilmeyecek gibi değildi. Özellikle “No Distance Left To Run”, “Caramel” ve “Tender” albümün çok konuşulan şarkıları oldular.

Brian Jonestown Massacre – ”13”

1996’da yayınladıkları Thank God For Mental Illness albümünde yer alan parça “13”de de, BJM’nin bol gitarlarından nasibimizi almıştık. Bu albüm ayrıca, grubun aynı yıl yayınlanan üçüncü albümü olarak da kayıtlara geçmişti.

https://www.youtube.com/watch?v=VoGdyfyCxCQ

The Doors – 13

The Doors’un, neredeyse tüm şarkıların hit olduğu albümü 13, 1970 yılında yayınlanmıştı. Elektra Records’tan çıkan albümün kayıtları 1966-1969 yılları arasında gerçekleşmişti.

Fugazi – 13 Songs

1988 yılında yayınlandığında bu kadar ses getireceği düşünülmüş müydü bilmiyoruz ama Fugazi’nin bu EP’si dünya çapında 3 milyon kopya satmayı başardı.

Elliot Smith – ”Thirteen”

Orijinali Amerikalı grup Big Star’a ait olan ”Thirteen” şarkısını Garbage’dan Albert Hammond Jr.’a, Wilco’dan Deus’a yorumlamayan kalmadı. Ama biz Elliot Smith yorumunu çok seviyoruz!