Bant Mag. No:31'den // Şarkı şarkı 123 ve ''Anja'' albümü

2009 ‘da yayınladığı kitap/albüm Aksel‘le ilk kez yolcuklarına tanık olduğumuz Dilara Sakpınar, Feryin Kaya, Berke Can Özcan, Arda Erboz ve Seçil Kuran’dan oluşan 123, 2010’daki Arve‘nin ardından üçleme şeklinde anlattığı öyküsünün son durağı olan Anja ile karşımızda. Hikâyeyi bilenler bilir ki Aksel çocuğunun kuzeye doğru giden trende rastladığı Arve’yle birlikte Anja’yla buluşma çabası işte sonunda gerçek oldu. Biz de şarkı şarkı bu serüvenin bir parçası olmaktan kaçamazdık.

Röportaj: Seçil Kalenderoğlu – İllüstrasyon: Ezgi Beyazıt

1. “No Return” – “It’s too late… there is no return” (artık çok geç… geriye dönüş yok) sözlerine neden olan dönüşü olmayan neler var şu hayatta?
Geri dönmek hep var aslında, kalktığın iskele yanmışsa bile niyetin geri dönmek olduktan sonra bir başkasına yanaşırsın. Ölümün bile geri dönüşüne inananlar var.

123_1

2. “Aşk Şarkısı” – Aşk şarkısı tekrar tekrar çalarken kulağında, sen nereye yürüyorsun ve hava nasıl?
Yokuştan aşağı, Maçka’dan Beşiktaş’a koşar adımlarla ilerliyorum, nefes nefese, belki vapura yetişirim. Bahar henüz bugün geldi. Belki akşam yine soğuk olur.

123_2

3. “Bi şey var ki” – İstesen de istemesen de “Her şeyin ortasında bi şey var ki burada” sözlerindeki bi şey acaba ne olabilir?
Bi şey basit küçük bi şey değil. Varlığını gün gibi hissettiren, kişinin içine sığmayan, taşan bi şey.

123_3

4. “Drill” – Güneşi yüzümüze vuran “Drill” hangi günde, hangi saatte ve hangi şehirde yaşamakta?
Bir salı günü sabahının ilk güneşi, Bodrum’da, doğduğu yerde. Kendi evinde. Evinin bahçesinde.

123_4

Röportajın tamamı için buraya tıklayarak Bant Mag. No:31’e ulaşabilirsiniz.