Bant Mag. No:32'den // En yakın festivale beklediğimiz 10 Amerikan bağımsızı

Ağustos ayında, Garden State sonrası uzun süredir yeni bir filmini beklediğimiz Zach Braff’in Wish I Was Here’ı gösterime giriyor. Bu önemli kavuşmanın verdiği ilhamla yolunu gözlemeye devam ettiğimiz diğer Amerikan bağımsız sineması yenilerini sizler için sıraladık.

Yazı: Melikşah Altuntaş, Kolaj: Sadi Güran

ABOUT ALEX
Yönetmen: Daha önce Parenthood dizisinin bir bölümünü kaleme almış olan Jesse Zwick’ten çiçeği burnunda bir ilk film.

Oyuncular: Çoğunluğunu televizyon dizilerinden tanıdığımız oyuncuların oluşturduğu kadroda Parks and Recreation’dan Aubrey Plaza, Parenthood’dan Jason Ritter, New Girl’den Max Greenfield ve Lost’tan Maggie Grace yer alıyor.

Bizi ne bekliyor: Amerikan bağımsız sineması klasiklerinden The Big Chill ile Ferzan Özpetek imzalı Saturno Contro’nun modern bir karmasını andıran yapım, seneler sonra bir haftasonu için bir araya gelmiş yedi lise arkadaşını merkeze alıyor.


BREAK POINT
Yönetmen: Televizyon için çok sayıda şov programı ve dizi çekmiş olan Jay Karas’ın ilk uzun metrajlı sinema filmi.

Oyuncular: Six Feet Under’dan sonra televizyonda Suburgatory’de izlemeye devam ettiğimiz Jeremy Sisto’ya, şu sıralar About A Boy’un televizyon uyarlamasında başrol oynayan David Walton ve Amerikan bağımsız sinemasının deneyimli isimlerinden J.K. Simmons eşlik ediyor.

Bizi ne bekliyor: İki erkek kardeşin büyük bir tenis turnuvasına hazırlık döneminde geçen hikâyesi ve sıcak anlatımıyla Break Point, küçük ama seyir zevki yüksek bir film.

FOXCATCHER
Yönetmen: Capote ve Moneyball gibi Oscar ödüllü dramaların başarılı yönetmeni Bennett Miller, şimdiden gürültü koparan son filmiyle karşımızda.

Oyuncular: Epey ciddi bir fizikî değişimle karşımıza çıkan Steve Carell’ın Oscar ödülüne göz kırptığı filmde kendisine Channing Tatum ve Mark Ruffalo ödül potansiyelli performanslarıyla eşlik ediyor.

Bizi ne bekliyor: Geçtiğimiz Oscar sezonuna hazırlanırken, yapımcıları tarafından vizyon tarihi son dakika ileri atılan ve prömiyerini geçtiğimiz Cannes Film Festivali’nde gerçekleştirerek epey övgü toplayan Foxcatcher, gerçek bir olaya dayanan sert bir dram-gerilim.

GOD’S POCKET
Yönetmen: Mad Men ile yedi sezondur beğeni toplayan oyuncu John Slattery, dizinin beş bölümüne yönetmen olarak da imza attıktan sonra bu kez ilk uzun metrajlı filmiyle karşımızda.

Oyuncular: Geçtiğimiz aylarda kaybettiğimiz usta oyuncu Philip Seymour Hoffman’ı beyazperdede izleyeceğimiz son film olan God’s Pocket’ta John Turturro, Eddie Marsan ve Mad Men’den Christina Hendricks de yer alıyor.

Bizi ne bekliyor: Suç dramalarından hoşlananların özellikle dikkatini çekecek bu düşük bütçeli film, Amerika’da kendi bütçesini beşe katlayarak önemli bir başarıya imza atmıştı.

HAPPY CHRISTMAS
Yönetmen: Genç yaşına rağmen yaklaşık 30 adet orta ve uzun metrajlı ve epey düşük bütçeli Amerikan bağımsızına imza atarak çağının en üretken sinemacılarından biri olan oyuncu yönetmen Joe Swanberg,Drinking Buddies’den hemen sonra bir kez daha yönetmen koltuğunda.

Oyuncular: Amerikan bağımsız sinemasının sevilen simalarından Oscar adayı Anna Kendrick’e, Girls’ün yıldızı Lena Dunham, Melanie Lynskey ve Swanberg’in bizzat kendisi eşlik ediyor.

Bizi ne bekliyor: Chicago’da bir banliyöde yaşayan ağbisinin yanına taşınarak başka bir hayata yelken açan 20’lerindeki Jenny’nin hikâyesine odaklanan film, rahat izlenen ve zekice diyaloglarla dolu bir dramedi.

Yazının tamamına ulaşmak için buraya tıklayarak Bant Mag. No:32’ye ulaşabilirsiniz.