Bant Mag. No:37'den: Şarkı şarkı Barıştık Mı ve T.E.A.R. albümü

Barıştık Mı ile trompek odaklı solo projesinin ilk uzunçaları T.E.A.R’ı şarkı şarkı irdeledik, Özgü Aydar’a bu şarkıları çizdirdik.

Röp: Seçil Kalenderoğlu – İllüstrasyon: Özgü Aydar

2011’den bu yana çalışmalarını takip ettiğimiz Barış Demirel’in trompet odaklı solo projesi olan Barıştık Mı, ilk uzunçalarıyla geldi. 2012’deki O.Y.D.H.O.G.Y. kaydı ile geleneksel tınılar, caz ve avangart sesleri bir araya getirmekten hoşlandığının sinyallerini veren Barıştık Mı’ya özgün deneyimlerini anlatan, dinleyenlere bir de minik cover süprizi sunan T.E.A.R.‘ı şarkı şarkı sorduk.

baristik-mi_01

1. “Ağahamam Apartmanı’nda Bir Çiçek” – Çukurcuma’da yürümüş, Ağahamam’da duraklamış gözleri bir evin balkonuna takılmış. Nedir onu etkileyen? Rengi var mı? Nasıl kokar?
Hayatımın son üç yılı (askerlik denen saçma dönemi saymazsak) Ağahamam Apartmanı’nda geçti. Bana balkondan seslenen çiçeğe bestelenmiş bir parça. Barış’a, sevdiceğe… Askerdeyken onu düşüne düşüne, mırıldana mırıldana, sonrasında çala çala yaratıldı.

baristik-mi_02

2. “Aşk Fezalarında Meşk Astronotu”- Aşk fezalarında meşk astronotu, uzayda en çok nerede yaşamak isterdi?
O evrenin eni var, sonu var ve bunu bilmeyen yok. O astronot her gün orada bir şeyler keşfetmenin heyecanıyla yaşasa da bir gönül hamalı. Öyle dolanıp duruyor. Bence hâlinden memnun gibi…

baristik-mi_03

3. “Temmuz” – Bu yaz güneşinin ardında böylesine acı acı tınlayan ne?
Yıl 2012. Can dostum Taner (Yücel) ile koca bir yaz geçirdik. Çok mutlu zamanlardı. Bol bol müzik dinler, çalar ve terasta içerdik. Ve bir de öyle güzel mercimek çorbası yapar ki doymak istemezsiniz. Bu beste Taner’e ait. Başlarda bir adı yoktu. Evde sık sık çalardık bunu. Albüme koymak istediğimde bana doğrudan hediye etti. Ertesi yıl ona 2012 Temmuz’unu hatırlattım. Bir de güneşte ahmak ıslatanı… Parçanın adını Temmuz koymaya karar verdik. Adının anısı buradan, tınısı da Taner Yücel’den gelir.

Bant Mag. No:37’de yer alan röportajın devamını okumak için buraya tıklayabilirsiniz.