Bant Mag. öneriyor: İCAF'ta gün gün ne yapmalı?

Bu hafta sonu 3 gün boyunca Moda’daki Club Quartier’de gerçekleşecek olan İstanbul Comics and Arts Festival’ın detaylı programını sizlerle paylaşmıştık. Atölyeler, etkinlikler, söyleşiler ve dahası arasından sizler için seçtiğimiz önerilere göz atın.

Bu sene ikinci kez çizgi roman, animasyon ve daha birçok yaratıcı alanda meraklı ziyaretçiye kapılarını açacak olan İstanbul Comics and Arts Festival için artık kısa bir zaman kaldı. Dolu dolu bir üç gün geçireceğiniz festival için planlarınızı iyi yapmanızda fayda var çünkü 8-9-10 Eylül’de birçok söyleşi, etkinlik, atölye, gösterim, sergi ve dahası sizleri bekliyor olacak. Sizler için İCAf programından bazı öneriler hazırladık.

8 Eylül Cuma 

Tamamına buradan ulaşabileceğiniz söyleşi programında 15:45 – 17:00 saatleri arasında Bant Mag. çizerlerinden Furkan Birgün ve Ethem Onur Bilgiç’in söyleşisi gerçekleşecek. İllüstrasyon dünyasına dair merak ettiklerinizi öğrenebileceğiniz söyleşi, All Saints Kilisesi’nde düzenleniyor.

Üç gün boyunca neredeyse birçoğuna uğrayabileceğiniz atölyeler arasından ilk gün mutlaka uğramanız gereken workshop, Faber Castell stantında, Manolya Urkan tarafından verilecek Hand Lettering atölyesi olabilir. Ayrıca, yine ilk gün bez çanta yapma atölyesine katılabilir ve kendi yaptığınız çantalarla hafta sonu boyunca festivalde gezebilirsiniz.

Havuz Başı Animasyon Kuşağı‘nın Cuma günkü programında, çeşitli festivallerde boy göstermiş dört animasyonun yanı sıra dünya çapından bir seçki de yer alacak. Melis Balcı‘nın hazırladığı programın detayları burada.

Bu arada, Bant Mag. olarak bizim de çeşitli baskı, dosya, dergi ve daha birçok yayınımıza ulaşacağınız stantımız üç gün boyunca festival alanında yer alacak. Herkesi bekliyoruz.

Festivalin açılış partisi, 8 Eylül Cuma akşamı Kadife Sokak’taki Bant Mag. Havuz / Bina‘da gerçekleşecek. Grup Ses, Da Poet ve Bant Mag. DJ seti dinleyebileceğiniz etkinlikle ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

20953874_1624527537579847_6625907791822413050_n

9 Eylül Cumartesi 

Hafta sonu festivalin söyleşi anlamında en hareketli günlerinden biri olacak. Mizah dergilerindeki nefis çizimleri ile tanıdığımız çizer Emrah Ablak 15:30’da, çizgi roman dünyasının önemli isimlerinden olan usta isim Kutlukhan Perker 17:00’de All Saints Kilisesinde olacak.

Günün erken saatlerinde başlayacak olan atölyeler arasından özellikle VR deneyim alanına uğramanızı tavsiye ediyoruz. Günümüzün en popüler teknolojilerinden biri olan sanal gerçeklikle tanışmadıysanız, İCAF’a mutlaka gelin. Ayrıca, yine popüler kültürün parçası olan stencil ve marker atölyeleriyle de yaratıcılığınızı nasıl kullanacağınızı keşfe çıkabilirsiniz.

Havuz Başı Animasyon Kuşağı’nın belki de en heyecan verici gösterimlerinin yer aldığı 9 Eylül Cumartesi günü, yerli isimlerin animasyonlarının yer aldığı programı izleme şansını yakalayacaksınız. Tolga Tarhan, Pelin Kırca ve dahasının kısalarını izleyebileceğiniz programın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

10 Eylül Pazar 

Günlük hayatta karşınıza çıkan birçok basit detayın aslında nasıl yaratıcı çalışmalarla sonuçlanabileceğini keşfetmenizi sağlayacak olan atölyelerden kağıt kesme, mandala, sulu boya, fanzin yapma, rock painting gibi etkinliklere katılarak bu alanlarda artık daha efektif şeyler yapabilirsiniz. Yaratıcılığın sınırlarını aşmak ve kendinizi keşfetmek için İCAF’a mutlaka uğrayın. Atölye programının tamamı için buraya tıklayabilirsiniz.

Söyleşi programının 10 Eylül Pazar günü konukları arasında Dubaili çizer Hicham Habchi yer alıyor. Çizgi roman çizimleri yapan genç sanatçı, 16:45’te All Saints Kilisesi’nde canlı olarak çizim yapacak ve söyleşi gerçekleştirecek. Yine uluslar arası alanda çizimleri ile nam salmış Yıldıray Çınar 18:15’te, Türkiye’de favori mizah çizerleri arasında yer alan Erdil Yaşaroğlu ise 15:00’te All Saints Kilisesi’nde olacak. Bant Mag. çizerlerinden Sedat Girgin ile 12:00’de başlayacak olan söyleşi programının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Havuz Başı Animasyon Kuşağı’ında Pazar günü programı, ilk gün olduğu gibi yabancı animasyonların seçkisiyle dolu bir programla karşımızda. Gün içinde birden çok gösterimin yapılacağı seansları kaçırmayın.

pjimage (10)