Elle tutulabilen bir Bant Mag. sayısı ♥️

Bant Mag. bir kez daha matbaadan çıkma bir sayıyla elimizde. Hayatın hızlanan temposunda durmanın ve anda kalmanın değişen anlamlarını kurcalayan, soruşturan, baştan sona tematik akan bir sayı kendisi. Durmalara vesile olması, onu pek sevindirecektir.

Durmak, ânı duymaya zaman ayırmak ve bu sayede çoğalmak; kalkmanın da önemli bir koşulu olabiliyor sıklıkla. Devam etmekle ilgili en ikna edici olan da belki, geçmişin dönüşebilme ve geleceğin bilinememe hâli. #DurveAndaKal derken akla gelen ilk çağrışımları yinelemekle değil, bu dönüştürücü yaklaşımı hız sevdalısı hayatlarımızın gerçek anlamda bir parçası hâline getirmekle ilgilenen Go Ons iş birliği ile hazırladığımız özel sayıda neler var, bir bakalım.

*A’dan Z’ye: Dur ve Anda Kal
Bazen teslim olarak, bazen kontrol ederek, bazen hatırlayarak, bazen de unutarak durulur. Peki dünya böylesi hızlanırken, tam olarak nasıl durulur da akmak mümkün olur?

*Kento Iida ile ânın tadına bakmak
Kento Iida’nın resimleri, canlandırıcı çizgiler ve dolaysız bir üslupla bakana ilk anda bir dinginlik hissi uzatıyor. Zamanın yavaş aktığı bir yerlerde gibisiniz. Ama sanki pek öyle de değil. Bu dinginlik, romantize edilebilecek türden bir dinginlik değil. Orası kesin. Bir dakika… Neler oluyor tam olarak o anda?

*Anne Figuls ve yürürken yakaladığı anlar
İllüstratör Anne Figuls, sorularımızı yanıtlarken bize de önemli bir soru soruyor: Gerçekten dinlemeye çalışmak ne demek?

*Tolga Karaçelik’in her filmi, ilk filmi
Yeni filminin ayak sesleri duyulurken, Tolga Karaçelik “bambaşka bir dünyada” üretme deneyimini anlatıyor.

*Anda kalmalık bir havuz
Bir ucundan atlayıp diğerinden çıkmalık bir havuz. Üstelik yüzme bilmeye bile gerek yok. Tek kılavuzumuz; filmler, diziler, albüm kapakları, satırlar ve bazen de fotoğraflar.

*Bartu Küçükçağlayan ile Defansif Dizayn ve dahası
“Yangın Akvaryum” ile ilk seslerini 2022 yazında duyduğumuz yeni Büyük Ev Ablukada albümü, 2023’ün son ayına girerken yayımlandı. Biz de Bartu Küçükçağlayan ile buluştuk ve hem Defansif Dizayn’ın ardındakileri hem de grubun MySpace yıllarından bu yana dönüşümünü, “bir kumpanya gibi” işleyişini konuştuk.

*Dünyanın uçsuz bucaksız müzik haritasında dilediğin âna ışınlanmak serbest: Radiooooo
İnternet radyosu Radiooooo ya da bir diğer deyişle, başka türlü aşılamayan mesafelerin müzikle aşılabilmesi.

*Yeniden yaşanası bir şarkı: Anda ne çalıyor?
Hayatın son sürat akışının dışına çıkıp bir şeyleri fark ettiren, ufuk açan, motivasyonların devamlılığını sağlayan anlar ve onlara eşlik eden seslerin peşine düştük. Nilipek., Deniz Celiloğlu, Melis Danişmend, Nezaket Erden, Efe Tunçer, Hakan Kurtaş ve Hayal Köseoğlu kendi deneyimlerini anlattı.

*Kalbi ânın ritmiyle atanlar: Şimdinin cazı
Kabuk bağlamış pratikleri, zorla giydirilmiş ambalajları yırtıp atan; şimdinin hikâyesini yazan bir caz sahnesinin yükselişine tanıklık ediyoruz son yıllarda. Güney Londra’nın başkenti olduğu bu akım; attığı her adım heyecan ve merak uyandıran pek çok müzikal kahramanı da beraberinde getirdi.

*Genlere yüzbinlerce sene önce işlemiş bir kural: Tembellik hakkı
Eskinin insanları kendi başlarına kalmaya, düşünmeye, sohbet etmeye çokça fırsat bulmuş olsalar gerek. Zamanın çok daha yavaş aktığı devirler… 

*Fotoğraf sanatçıları arşivlerini karıştırdı: Bazı anlara övgü
Duygu durumları, mekânlar, zamanlar; unutulmayan o anlara dair sorular sorduk. Aylin Güngör, Ayşegül Karacan, Burcum Baygut, Dilan Bozyel ve Ekin Özbiçer, arşivlerinden fotoğraflarıyla yanıtladı.

*Zeynep Pınar Taşdemir ile Araka’nın mutfağındayız
Zeynep Pınar Taşdemir’in anlattıklarıyla, saate bakmadan çalıştığı yer olarak tanımladığı Araka mutfağının kapısından içeri bir adım attık ve ortamı kokladık.

*Miks, denge ve beklenmedik birliktelikler
Hem Türkiye’de hem de dünyanın dört bir yerinde yürüttüğü projeleriyle tanınan yetenekli miksolog Kevin Patnode’u yakalamışken, ondan bu dünyaya dair sıkı tüyolar ve öneriler aldık.


“Bant Mag. x Go Ons özel sayıyı nerede bulabiliriz?” diye soranlar için mekân listemiz hemen aşağıda:

BEYOĞLU:

Urban
Salon İKSV
Ara Kafe 
Homer Kitabevi
Türk-Alman Kitabevi & Cafe
Robinson Cruose Kitabevi – Salt Beyoğlu
Solera Winery
Kontra Plak
Chado Beyoğlu
Mephisto Kitabevi
Geyik
Journey
Rose Marine
21 Cihangir
22 Cihangir
Kiki
Kahve Altı Cihangir
Kaktüs Cihangir
Opus3a 
Susam Cafe 
Noh Radio & Pub
Nardis Jazz Club
Analog Kültür
Leman Kültür
Markus Tavern
Kafka Cafe & Bistro
Hope Alkazar
UPPERIST
Emily’s Garden
Sendika 
Salt Galata
Karaköy Lokantası
Books & Coffee
Coffee Sapiens
Fil Karaköy
Mum’s Cafe
Karabatak

ŞİŞLİ:

Federal Coffee Company Teşvikiye
Socrates Bistro
Pandora Kitabevi
Juno
Babylon

BEŞİKTAŞ:

Zorlu PSM
Petra Coffee Co. Bebek 
Mangerie

KEMERBURGAZ:

Üçüncü Mekan

KADIKÖY:

Dün
Yer
Bina
arkaoda
Karga
KÜF 
700 Gram 
Moda Sahnesi
Story Coffee
Oyun Atölyesi
Boden
Rita Moda
Harvest Cafe