2010’ların en iyi 50 televizyon dizisi, 20 antoloji ve mini dizisi

2010’ların son senesinin son çeyreğine hızla yaklaşırken, dizilerin altın çağına girdiği bu on yılda ekranlarımızdan hangi başyapıtlar geçti, hangi diziler bizi sabahlattı, hangileri izleyicileri ikiye böldü, hangileri spoiler savaşlarına yol açtı, beraber hatırlıyoruz.

Bant Mag. editörlerinin seçkisiyle, devirdiğimiz on yılın en iyi 50 dizisi ve en iyi 20 antoloji /mini-dizisinin alfabetik listesi için sizi aşağıya alalım:

Diziler

Adventure Time

Yaratıcı: Pendleton Ward
Kanal: Cartoon Network
Yayın tarihi / sezon sayısı: 2010-2018 – 10 Sezon
Ödülleri: 8 Emmy dahil toplam 25 ödül
Türü: Animasyon, aksiyon, macera, komedi
Neden izlemeli: Ooo dünyasının sunacağı maceraların sizi çıkaracağı absürt ve sürreal yolculukları kaçırmayın.

12-13 yaşlarındaki erkek çocuğu Finn ve büyülü köpeği Jake’in Ooo dünyasındaki gerçeküstü maceralarını izlediğimiz Adventure Time her ne kadar çocuklara yönelik bir çizgi dizi olarak kodlansa da yayınlandığı 10 sezon boyunca tüm yaşlardan ciddi bir hayran kitlesi yarattı. Finn ve Jake’in maceralarının rastgele gelişmelerle savrulduğu rotalar izleyiciye herkesin kusurları olduğunu ve denemekten vazgeçmemek gerektiğini olabilecek en yaratıcı ve garip şekillerde anlatıyor. 10 sezonluk dizinin kazandığı Emmy, Annie, Bafta ödülleri de bu yaratıcılığı tasdikliyor.

American Gods

Yaratıcılar: Bryan Fuller, Michael Green
Kanal: STARZ
Yayın tarihi / sezon sayısı: 2017 – 2 Sezon
Ödülleri: 4 ödül
Türü: Drama, fantezi, gizem
Neden izlemeli: Usta yazar Neil Gaiman’ın ünlü romanına hakkını veren bu dizi uyarlaması özellikle fantezi türünün hayranları için.

Neil Gaiman’ın romanından diziye uyarlanan American Gods, fantezi türüne usta yazarın günümüz toplumunu kontrol eden yeni güçleri, tarihin eski tanrılarıyla karşı karşıya getirdiği incelikli ve eleştirel öyküsünü televizyona taşıyor. Her ne kadar ikinci sezon ilki kadar etki yaratamadıysa da dizinin potansiyeline olan inancımız devam ediyor.

Atlanta

Yaratıcı: Donald Glover
Kanal: FX
Yayın tarihi / sezon sayısı: 2016 – 2 Sezon
Ödülleri: 2 Altın Küre ve 5 Emmy dahil toplam 48 ödül
Türü: Drama, komedi, müzik
Neden izlemeli: Amerika Birleşik Devletleri’nin köklü ırkçılık geleneğini ve bu kökleşmiş geleneğe karşı verilen mücadeleyi zekice yazılmış ve muhteşem müziklerle beslenmiş bu bol ödüllü dramedinin ekseninde izleyin. 

Oyuncu kadrosunda Donald Glover’la birlikte Lakeith Stanfield, Zazie Beetz ve Bryan Tyree Henry’yi bulunduran dizi, Atlantalı bir rap müzisyeni ve menajeri olan kuzeninin etrafında Amerika’daki ırkçılık ve yozlaşmaya dair zekice kurgulanmış bir hikâyecilik sunuyor. Özellikle her bir bölümü birer film gibi kurgulanan ikinci sezonu ile 13 dalda Emmy adaylığı kazanan Atlanta’nın 2020’de yayınlanacak üçüncü sezonu için heyecanlı bekleyiş sürüyor. Üçüncü sezonla beraber son olması planlanan dördüncü sezonun da onaylandığını ve bu iki sezonun beraber çekileceğini de not düşelim.

Babylon Berlin

Yaratıcı: Henk Handloegten, Tom Tykwer, Achim von Borries
Kanal: Sky Deutschland
Yayın tarihi / sezon sayısı: 2017 – 2 Sezon
Ödülleri: 20 Ödül
Türü: Drama, suç, gerilim
Neden izlemeli: Sıkı bir senaryoyu ve sürükleyici bir öyküyü muhteşem set ve görsellerle birleştiren Babylon Berlin şimdiden 2010’ların kült yapımları arasına girmeyi başardı.

Listemizin nadir Avrupa yapımlarından Babylon Berlin radikal değişimlerin, yoksulluğun ve işsizliğin pençesindeki Almanya’nın kalbi Berlin’e, 1920’lerin altın çağındaki vahşi ve zengin gece hayatının penceresinden, sürükleyici bir hikâyeyle bakıyor.

Better Call Saul

Yaratıcı: Vince Gilligan, Peter Gould
Kanal: AMC
Yayın tarihi / sezon sayısı: 2015 – 4 Sezon
Ödülleri: 23 Ödül
Türü: Drama, suç
Neden izlemeli: Jimmy McGill’in maceraları Heisenberg’inkileri asla aratmıyor.

2000’lerin en çok konuşulan dizilerinden biri olan Breaking Bad’de tanıştığımız, suçluların avukatı Jimmy McGill’in hukuk ve suçun kesişim kümesinin baş horozu olarak ortaya koyduğu eğlenceli manevralar bu suç dramasını aynı zamanda harika bir kara komediye dönüştürüyor ve Better Call Saul Breaking Bad efsanesinin gölgesinde yaşayan bir spin off’tan ziyade tek başına ayakları yere sağlam basan bir dizi olarak çıkmayı başarıyor.

Better Things

Yaratıcı: Pamela Adlon, Louis C.K.
Kanal: FX
Yayın tarihi / sezon sayısı: 2016 – 3 Sezon
Ödülleri: 1 ödül
Türü: Komedi, drama
Neden izlemeli: Bekar bir ebeveyn olmanın tüm zorluklarını çiğ ve dokunaklı bir mizahla ele alan Better Things, gerçek karakterler ve gündelik hayat komedisi sevenler için. 

Son dönemde taciz suçlaması nedeniyle ciddi tartışma konusu olan ünlü komedyen Louis C.K ve Pamela Adlon’ın imzası bulunan Better Things, bizi üç kız çocuğunu yetiştirirken bir yandan da Hollywood’un rekabetli ortamında ayakta durmaya çalışan oyuncu Sam Fox’un komik ve komik olduğu kadar da gerçek hayatına davet ediyor. 

Big Little Lies

Yaratıcı: David E. Kelley
Kanal: HBO
Yayın tarihi / sezon sayısı: 2017 – 2 Sezon
Ödülleri: 4 Altın Küre ve 8 Emmy dahil 50 ödül
Türü: Drama, suç
Neden izlemeli: Sadece oyuncu kadrosu bile bu sorunun cevabı için yeterli sanırız.

2017’de bir mini dizi olarak ekranlara gelen ve daha sonra ağız uçuklatan oyuncu kadrosunu – Meryl Streep’i de dahil ederek – bir sezon için daha bir araya getirmeyi başararak izleyicilerini mesut eden Big Little Lies, orta  ve üst sınıflara mensup kadınların dayanışmasına odaklanan ve görüntü yönetmenliğinden senaryoya, oyunculuktan kurguya her köşesinden kalite akan bir yapım olarak karşımıza çıkıyor.

Big Mouth

Yaratıcı: Jennifer Flackett, Andrew Goldberg, Nick Kroll, Mark Levin
Kanal: Netflix
Yayın tarihi / sezon sayısı: 2017 – 3 sezon
Türü: Animasyon, komedi, romantik
Neden izlemeli: Erken gençlik ilişkileri ve ergenlik üzerine kurduğu komediyle Big Mouth, yıkılmadık tabu bırakmıyor. 

Big Mouth’un kendi yaratıcı ve seslendirme kadrosunun ilk gençlik hikayelerinden esinlenerek aktardığı ergenlik hikayeleri belki de herkesi kolay sindiremeyeceği, ham ve çiğ bir mizah ortaya koyuyor. Ancak dizinin geçtiğimiz ay Netflix tarafından üç yeni sezon daha uzatılması,  işlenmemiş mizahı ile ergenlik üzerine eğlenceli olduğu kadar isabetli tespitler yapan Big Mouth’un alıcı kitlesinin de epey büyük olduğuna işaret ediyor. 

Bob’s Burgers

Yaratıcı: Loren Bouchard, Jim Dauterive
Kanal: Fox
Yayın tarihi / sezon sayısı: 2010 – sezon
Ödülleri: 2 Emmy dahil 8 ödül
Türü: Animasyon, komedi
Neden izlemeli: Belcher ailesinin günlük temposuna ve mizahına çok kolay adapte olup asla içinden çıkmak istemeyeceksiniz.

Evlerinin alt katında bir burger restoranı işleten Belcher ailesi, her biri ayrı dizilerin baş karakteri olabilecek beş karakterden oluşuyor. İlk bakışta The Simpsons ve Family Guy gibi Amerikan aile stereotipini işleyen animasyon serilerini andıran Bob’s Burgers, özünde bu tanımları ortadan kaldırmayı misyon ediniyor. Erkek oyuncuların seslendirdiği kadın karakterler, her bölüm için kaydedilen akılda kalıcı şarkılar, Louise’in şeytani planları, Tina’nın gerilimli ergenliği, Gene’in synthesizer tutkusu ve restoranın tuhaf mı tuhaf müdavimleriyle 2010’ların en komik animasyon serilerinden biri olan Bob’s Burgers, şimdiye dek St. Vincent, Cyndi Lauper, Sleater-Kinney ve The National gibi müzik dünyasından isimleri de konuk etti. Serinin 10. sezonu sonbaharda başlıyor ve bir de müzikal film yolda!

BoJack Horseman

Yaratıcı: Raphael Bob-Waksberg
Kanal: Netflix
Yayın tarihi/sezon sayısı: 2014 – 5 sezon
Ödülleri: 2 Writers Guild of America Ödülü dahil olmak üzere 10 ödül
Türü: Animasyon, dram, komedi
Neden izlemeli: Bir karakteri bu kadar derinlemesine işleyen ve empati yaptırabilen bir animasyon yapım daha yok.

Seslendirme kadrosunda Will Arnett, Alison Brie, Aaron Paul ve Amy Sedaris gibi isimlerin yer aldığı BoJack Horseman, 90’larda bir televizyon yıldızı olan BoJack karakterinin iç sıkıntılarını tüm çıplaklığıyla yüzünüze vuran bir dramedi. İnsan-hayvan karışımı karakterleri, şov dünyasının ihtişamı ve kolaylıkla empati yapabileceğiniz gerçekçi sorunları işleyişiyle yalnızca animasyon yapımların değil, tüm dizi formatlarının arasından sıyrılıyor BoJack. Fantastik bir dünyadan doğrudan size seslenmeyi başarabilmesi, serinin alametifarikası. Altıncı sezonun 2019 sonlarında yayında olması bekleniyor.

Broad City

Yaratıcı: Ilana Glazer, Abbi Jacobson
Kanal: Comedy Central
Yayın tarihi / sezon sayısı: 2014-2019 – 5 Sezon
Türü: Komedi
Neden izlemeli: Gülmekten mi yoksa onlar adına utanmaktan mı iki büklüm olacaksınız bilmiyoruz ama mutlaka iki büklüm olacaksınız.

Dizinin yaratıcılarının soyadlarını değiştirerek canlandırdıkları Abbi Abrams ve Ilana Wexler karakterlerinin New York’ta sürdürdükleri günlük yaşamlarında karşılaştıkları olaylarla korkusuz ve çekincesizce başa çıkma şekilleri bu komediyi zaman zaman izlemesi zor kılsa da gözlerinizi ekrandan ayırmak ve kahkahanızı bastırmak pek mümkün olmuyor.

Broadchurch

Yaratıcı: Chris Chibnall
Kanal: ITV
Yayın tarihi / sezon sayısı: 2013-2017 – 3 Sezon
Ödülleri: 24 Ödül
Türü: Drama, suç, gizem
Neden izlemeli: Bir çocuğun gizemli ölümünün arkasından bütün bir kasabanın sosyal dokusunun nasıl da iplik iplik çözüldüğünü gözler önüne seren bu hikâyeye bir bataklığın içine çekilir gibi kapılacaksınız.

Çocuk cinayetlerinin ardından yaşanan soruşturmaların, bu trajedilerin etrafında yarattığı sosyal ve kişisel etkilerle beraber ele alındığı diziler son dönemlerde karşımıza sık sık çıkıyor. Bu listede birkaç örneğini daha göreceğiniz bu tema, Broadchurch örneğinde olduğu gibi hakkıyla kotarıldığı zaman ise giderek kararan atmosferiyle ve beklenmedik gelişmeleriyle etkisinden uzun süre kurtulamayacağınız biz dizi ortaya çıkıyor.

Bron / Broen

Yaratıcı: Hans Rosenfeldt
Kanal: SVT1, DR1, BBC
Yayın tarihi / sezon sayısı: 2011-2018 – 4 Sezon
Ödülleri: 9 ödül
Türü: Suç, gerilim
Neden izlemeli: Polisiyede İskandinav kalitesinin en iyi kanıtlarından. 

Bron / Broen, İskandinav kışını ve soğuğunu iliklere kadar hissettirmeyi başaran bir polisiye olarak yayınlanmasıyla birlikte geniş çapta izleyiciyi büyüsü altına aldı ve hikâyesini başlattığı, Kopenhag’ı Malmö’ye bağlayan Øresund Köprüsü’ne ışınlanma arzusu uyandırdı. İskandinavya’nın sıra dışı suç romanı geleneğini televizyona da taşıyabileceğinin dünya çapındaki kanıtlarından olan dizi, önümüze yalnızca sıkı bir hikâye koymuyor, onu incelikli bir yaklaşımla ve başta Dedektif Saga Noren olmak üzere sürükleyici karakterlerinin liderliğinde ustaca işliyor.

Dark

Yaratıcı: Baran bo Odar, Jantje Friese
Kanal: Netflix
Yayın tarihi / sezon sayısı: 2017 – 2 Sezon
Ödülleri: 1 German Television Academy Ödülü, 1 Golden Camera Ödülü
Türü: Bilim kurgu, suç, dram, gerilim
Neden izlemeli: Zaman yolculuğunu varoluşsal imalarla konu eden dizi, parçaları bağlayarak gizemi çözmeniz için tüm dikkatinizi üzerinde istiyor.

Almanya yapımı Dark, ilk sezonuyla Netflix’in hit yapımları arasına girdi. Zaman yolculuğunu özgün bir şekilde işleyen dizi, her bölümün ardından nefeslenip, neler olup bittiğini bir daha gözden geçirmeyi gerektiren takibiyle sıra dışı bir seyir keyfi yaşatıyor. Kafa karıştırmaktan kendini alıkoymayan ama eşine az rastlanır zeki kurgusu ve atmosferiyle kendine hayran bırakan Dark, aynı kasabayı farklı zaman aralıklarında ziyaret ederken ne senaryo ne de kurguda hiçbir açığa yer vermeyen bir ustalık işi. İkinci sezonu geçtiğimiz haftalarda yayınlanan dizinin üçüncü sezonu da 2020’de Netflix’te olacak.

Downton Abbey

Yaratıcı: Julian Fellowes
Kanal: ITV
Yayın tarihi / sezon sayısı: 2010-2015 – 6 Sezon
Ödülleri: 3 Altın Küre dahil toplam 54 ödül
Türü: Drama, romantik
Neden izlemeli: Her izleyeni her daim iyi hissettirdiği tescillenmiş bir dizi.

Herkes mutlaka en az bir sır saklıyor ve tüm sırlar elbette olabilecek en kötü zamanlamalarla ortaya çıkıyor… 1910’lar ve 1920’ler İngiltere’sinde, Downton malikanesinde yaşayan Crawley ailesi ve çalışanlarının yaşantılarını konu eden Downton Abbey, İngiliz dönem draması olarak boşuna efsaneleşmedi. Entrika, romans, kahkaha, üzüntü ve sürpriz unsurlarını muazzam bir denge içinde ve göz kamaştıran oyunculuklarla işleyen dizi izleyiciye olabilecek en güzel sözlerden birini veriyor: Her daim keyif verme ve iyi hissettirme garantisi. Dizinin hayranları İngiltere’de 13 Eylül 2019’da vizyona gireceği duyurulan Downton Abbey filmine gözlerini dikmiş durumda. 

Euphoria

Yaratıcı: Sam Levinson
Kanal: HBO
Yayın tarihi / sezon sayısı: 2019 – 1 Sezon
Türü: Drama
Neden izlemeli: Hemen hemen tüm gençlik dizilerinin mustarip olduğu oto-sansürü görmeyeceğiniz, taze, güncel ve çarpıcı saptalamalarla dolu bir gençlik draması izlemek için.

HBO’nun son gençlik draması Euphoria için tek bir sıfat seçmemiz gerekse, cüretkâr diyebiliriz. Bize yer yer Channel 4’da yayınlanan unutulmaz Skins dizisini hatırlatan Euphoria, günümüz gençliğine dair gereksiz genellemelerden ve gerçekdışı güzellemelerden uzak durarak kışkırtıcı sınırlarda korkusuzca dolanıyor.

Fleabag

Yaratıcı: Phoebe Waller-Bridge
Kanal: Amazon Prime / BBC Three
Yayın tarihi / sezon sayısı:  2016 – 2019 – 2 Sezon
Ödülleri: 7 ödül
Türü: Drama, komedi
Neden izlemeli: Altın çağını yaşayan yazar ve oyuncu Phoebe Waller-Bridge’i kariyerinin her iki alanında da şaha kalktığı bu yapım 2010’ların tartışmasız en iyi komedilerinden biri.

Phoebe Waller-Bridge’in yazıp oynadığı Londra’da yaşayan hali vakti yerinde, 30’lu yaşlarındaki bir kadının günlük hayat, aile ve romantik ilişkileriyle olan mücadelelerini konu edinen tiyatro oyununun zekâ fışkıran televizyon uyarlaması Fleabag, etkileyici ikinci sezon finaliyle sona ermişti. 2019 Emmy Ödülleri’nde 11 adaylığı bulunan dizinin tadı damağımızda kaldı diyebiliriz, ama aç bırakan erken finalleri gereksiz uzatmalara her zaman yeğliyoruz.

Game of Thrones

Yaratıcı: David Benioff, D.B. Weiss
Kanal: HBO
Yayın tarihi / sezon sayısı: 2011-2019 – 8 sezon
Ödülleri: 1 Altın Küre ve 38 Emmy dahil 317 Ödül
Türü: Drama, aksiyon, fantezi
Neden izlemeli: İyisiyle kötüsüyle çağımızın en büyük bütçeli ve epik maceralarından birine tanık olmak için.

Her ne kadar son iki sezonu ve özellikle dizi finali hayranlarını ikiye bölse de Game of Thrones televizyonun en büyük ve etkileyici yapımlarından biri olarak tarihte yerini aldı. 32 Emmy adaylığıyla rekor kıran final sezonu sonrasında veda ettiğimiz Westeros ve bileşenlerinin Demir Taht mücadelesi son on yılın milyonları ekrana kilitleyen, beklenmedik gelişmeleri, kanlı sürprizleri, efsanevi monolog ve diyalogları ile bu listenin tartışmasız dizilerinden bir tanesi.

Hannibal

Yaratıcı: Bryan Fuller
Kanal: NBC
Yayın tarihi / sezon sayısı: 2013-2015 – 3 sezon
Ödülleri: 23 Ödül
Türü: Drama, suç, korku
Neden izlemeli: Tarihin en ünlü kurgusal katillerinden Hannibal Lecter ile verilen psikolojik savaşta kim galip gelecek? Bu sorunun cevabını merak ediyorsanız Hannibal sizin için.

Korku klasiği Kuzuların Sessizliği ile hayatımıza giren psikiyatrist / seri katil / yamyam Hannibal Lecter ile empati yeteneği nedeniyle seri katillerin zihinlerine girebilen FBI danışmanı hastası Will Graham arasındaki psikolojik mücadele, gerçeklik algınıza soğuk terler döktürecek. Her şey bir kenara, görünce kolay kolay unutamayacağınız cinayet sahnelerinin görkemli sinematografisi bu diziye bir şans vermeniz için yeter de artar bile.

Homecoming

Yaratıcı: Micah Bloomberg, Eli Horowitz, Sam Esmail
Kanal: Amazon Prime
Yayın tarihi / sezon sayısı: 2018 – 1 sezon
Ödülleri: 2 ödül
Türü: Drama, gerilim, gizem
Neden izlemeli: Homecoming’i sulandırılmış ve hazmetmesi kolay diziler yerine dikkat talep eden yapımlardan hoşlananlara tavsiye ediyoruz. Tabii Julia Roberts’ı televizyonda izlemek de kimileri için başlı başına bir neden olabilir.

Savaştan dönen ordu mensuplarına sivil hayata geri geçişlerinde yardım etmek için kurulmuş Homecoming isimli bir kuruluşta yıllar boyunca çalıştıktan sonra ayrılan Heidi’ye odaklanan dizi, Savunma Bakanlığı’nın soruşturması nedeniyle Heidi’nin ayrılma nedenlerinin altında yatan gerçekleri ortaya çıkartıyor. Homecoming karanlık atmosferi, yavaş ve sağlam adımlarla akan hikâyesiyle zor ama şölen gibi bir bir seyirlik sunuyor.

Homeland

Yaratıcı: Alex Gansa, Howard Gordon
Kanal: Showtime
Yayın tarihi / sezon sayısı: 2011 – 7 sezon
Ödülleri: 5 Altın Küre ve 8 Emmy dahil 60 ödül
Türü: Drama, politika, suç, gerilim
Neden izlemeli: Son dönemlerin en tartışmalı ve gerilim dozu yüksek politik dramalarından biri olan Homeland güçlü oyunculuklardan ve sofistike senaryolardan keyif alanlar için birebir.

Özellikle ilk sezonlarındaki yüksek gerilimli hikâyesi, derinlikli karakterleri ve gizemini korumayı başaran senaryosu ile dikkat çeken Homeland, CIA kurumundaki yozlaşmalara karşı da lafını esirgememesi ile gündeme gelmişti. Her ne kadar sonraki sezonlarında çeşitli oryantalist ve stereotipik karakterler üzerinden yabancı düşmanlığı eleştirilerine hedef olsa da, Homeland 2010’ların en başarılı politik dramalarından biri olmayı tam yedi sezondur sürdürmeye devam ediyor.

House of Cards

Yaratıcı: Beau Willimon
Kanal: Netflix
Yayın tarihi / sezon sayısı: 2013-2018 – 6 sezon
Ödülleri: 2 Altın Küre ve 7 Emmy dahil olmak üzere 35 ödül
Türü: Drama, politika
Neden izlemeli: Kitleler nasıl yönetiliyor, iktidar etrafında nasıl oyunlar dönüyor, vicdanlar nasıl erozyona uğruyor, hepsinin yanıtı House of Cards’da.

Netflix’in amiral gemisi dizileri arasında filonun başını çeken, ancak Kevin Spacey hakkında çıkan taciz suçlamaları nedeniyle batmak durumunda kalan House of Cards, sürprizlerle dolu kıvrak senaryosu, izleyici ile dizi arasındaki dördüncü duvarı sık sık yıkan mizahı ve elbette Kevin Spacey ve Michell Gill’in oyunculukları ile kalbimize taht kurmuştu.

Kidding

Yaratıcı: Dave Holstein
Kanal: Showtime
Yayın tarihi / sezon sayısı: 2018 – 1 Sezon
Türü: Drama, komedi
Neden izlemeli: Jim Carrey trajikomik hikâyelere getirdiği o özel oyunculuğunun zirvesinde.

Jim Carrey’nin şimdiye kadar hüznü komediyle buluşturduğu tüm yapımlar – Eternal Sunshine of the Spotless Mind, Man on the Moon, Truman Show – sinema tarihinin ikonik anlarından bazılarını işaretledi. Ünlü komedyen ve oyuncunun çocuk televizyonculuğunun zirvesinde bir ikonun kendi ailesinin dağılması ile düştüğü aklını kaçırma sürecini aktaran; çiçeği burnunda ve iki Altın Küre adaylığı bulunan dizisi Kidding de bu kuralı bozmuyor.

Killing Eve

Yaratıcı: Phoebe Waller-Bridge
Kanal: IMG / BBC
Yayın tarihi / sezon sayısı: 2018 – 2 sezon
Ödülleri: 1 Altın Küre dahil 13 ödül
Türü: Drama, gerilim
Neden izlemeli: Killing Eve derinlikli ve her biri nev-i şahsına münhasır kadın karakterleri ve bol sürprizli senaryosuyla hop oturup hop kalkacağınız bir seyirlik sunuyor.

Fleabag ile altın çağını başlatan yazar ve oyuncu Phoebe Waller-Bridge’in imzası bulunun bir diğer dizi, Killing Eve, Sandra Oh ve Jodie Comer’ın kuvvetli oyunculuklarıyla iki sezondur seyir zevkini sürekli yükselten bir gerilim sunuyor. Psikopatlığın harika bir incelemesini sunan Villanelle ile onun peşindeki ajan Eve Polastri arasındaki sürekli el değiştiren kedi-fare oyununda izleyicinin esas fareye dönüşmesi sanırız dizinin en keyifli yanlarından biri.

Legion

Yaratıcı: Noah Hawley
Kanal: FX
Yayın tarihi / sezon sayısı: 2017-2019 – 3 Sezon
Ödülleri: 1 IGN Summer Movie Ödülü, 1 Golden Trailer Ödülü
Türü: Fantastik, bilim kurgu, drama
Neden izlemeli: Legion’dan önce böylesine vurucu bir çizgi roman uyarlaması izlemedik. Doğrusu, Legion’dan sonra da böylesine vurucu bir çizgi roman uyarlaması izlemedik.

X-Men’in çizgi roman dünyasından ekrana taşınan Legion, Noah Hawley’nin yaratıcı vizyonuyla her detayıyla ağzımızı sulandıran bir uyarlamaya dönüştü. Dan Stevens, Aubrey Plaza, Jemaine Clement, Jean Smart gibi oyuncuları kadrosunda toplayan dizi, daha önce farklı formatlarda çokça işlenmiş mutant alemine psişik ve gizemli detaylarla yaklaşıyor. Zaman ve mekân algısıyla oynarken harika bir kurgu ve müthiş müzik seçimleriyle alışılmışın dışında bir deneyim vaat eden Legion, 12 Ağustos’ta sona eren üçüncü sezonuyla final yaptı.

Line of Duty

Yaratıcı: Jed Mercurio
Kanal: BBC
Yayın tarihi / sezon sayısı: 2012 – 5 sezon
Ödülleri: 9 ödül
Türü: Drama, polisiye, suç
Neden izlemeli: Polisiye seven sevmeyen herkese koltuklarına mıhlanma garantisi veren Line of Duty, sürpriz gelişme oyununu bambaşka bir seviyeye taşıyor.

BBC’nin en kaliteli polisiyelerinden Line of Duty, İngiliz polis örgütünün içindeki yozlaşmaları araştıran DS Steve Arnott’un maceralarını aktarıyor. Her sezonda yeni bir yozlaşmanın peşinde sürdürülen, gerilim dozu yüksek bir araştırmanın içine düştüğümüz dizi, tam beş sezondur temposundan asla ödün vermeden devam ediyor ve her bölümü sürpriz bir gelişmeyle kapatarak, tüm sezonu arka arkaya izleyip bitirme dürtümüzü tetiklemeyi başarıyor.

Mindhunter

Yaratıcı: Joe Penhall
Kanal: Netflix
Yayın tarihi / sezon sayısı: 2017 – 1 sezon
Ödülleri: 1 Satellite, 1 Online Film & TV Association, 1 Gold Derby Ödülü
Türü: Suç, gerilim, dram
Neden izlemeli: Seri katillerin zihinlerindeki karanlık köşeleri bir dizi aracılığıyla keşfetme şansı hem güvenli hem sürükleyici.

David Fincher’ın yönetmen ve yapımcı kadrosunda bulunduğu Netflix dizisi Mindhunter, gerçek olaylar ve emekli FBI ajanı John E. Douglas’ın otobiyografik kitabından uyarlanan bir senaryoya sahip. 70’lerin sonlarında geçen ve iki FBI ajanının korkunç cinayetler işlemiş suçlularla röportajlar yaparak, “seri katil” tanımı için bir zihin haritası çıkarmaya çalışmasını konu eden dizi, 16 Ağustos’ta yayınlanacak ikinci sezonunda Atlanta’daki çocuk cinayetleri ve Charles Manson cinayetleri gibi ağır başlıkları işleyecek.

Mr. Robot

Yaratıcı: Sam Esmail
Kanal: USA Network
Yayın tarihi / sezon sayısı: 2015 – 3 Sezon
Ödülleri: 2 Altın Küre ve 2 Emmy dahil toplam 20 ödül
Türü: Drama, gerilim, suç
Neden izlemeli: Rami Malik’e Oscar’a giden yolu Mr. Robot açtı desek, hiç de bol keseden atmış olmayız sanırız.

Rami Malik’i oldukça zeki ve bir o kadar da dengesiz bir siber-güvenlik mühendisi Elliot Alderson olarak başrolde izlediğimiz Mr. Robot, kendisine sağlam bir takipçi kitlesi kazandıran, gerilim dozu yüksek ve şaşırtıcı dönemeçlerle dolu üç sezondan sonra sıkı bir finale hazırlanıyor. Elliot Alderson’un Mr. Robot (Christian Slater) ve hacker örgütü fsociety ile dünyayı değiştirecek bir devrim başlatma çabalarının zaman içerisinde kontrolden çıkışını izlediğimiz ilk üç sezonun sonrasında, dördüncü ve son sezonunun yüksek tempolu diziye hak ettiği finali vereceğine şüphemiz yok.

My Brilliant Friend

Yaratıcı: Saverio Costanzo
Kanal: HBO / RAI
Yayın tarihi / sezon sayısı: 2018 – 1 Sezon
Ödülleri: 1 Altın Küre dahil 2 ödül
Türü: Drama
Neden izlemeli: Elena Ferrante’nin tüm dünyayı kasıp kavuran eserinin görkemli bir ekran uyarlaması.

Elena Ferrante’nin tüm dünyayı kasıp kavuran, son 10 yılın en iyi edebiyat eserleri arasında gösterilen Napoli Romanları serisinin ilk cildinin ekran uyarlaması, kitabı okuyanlardan da tam puan alarak yazarın görkemli anlatısının hakkını sonuna kadar verdiğini kanıtladı. 2. Dünya Savaşı ertesinde, 1950’ler Napoli’sinin şiddet dolu, yoksul bir mahallesinde büyüyen Elena Greco ve Lila Cerullo’nun 60 yıla yayılacak çalkantılı arkadaşlıklarının çok katmanlı hikâyesinin ilk dönemini izleten My Brilliant Friend, İtalyan-Amerikan ortak yapımı, çok etkileyici bir dönem draması. Dizinin ikinci sezonu, romanın ikinci cildi olan The Story of a New Name’in hikâyesini ekranlara getirecek.

Orange is the New Black

Yaratıcı: Jenji Kohan
Kanal: Netflix
Yayın tarihi / sezon sayısı: 2013-2019 – 7 Sezon
Ödülleri: 4 Emmy dahil toplam 47 ödül
Türü: Komedi, drama, suç
Neden izlemeli: Orange, güçlü kastı ve yarattığı çok çeşitli kadın karakterleriyle efsaneleşti.

Jenji Kohan’ın Weeds’den sonraki işi olan Orange is the New Black, altı sezon boyunca izleyiciyi Litchfield Hapishanesi kadınlarının hikâyelerinin peşinden sürüklemesinin ardından yedinci ve son sezonunun prömiyerini 27 Temmuz 2019’da yaptı. Parmaklıkların arkasına geçişimiz (bazen sinirleri bozabilen) baş karakter Piper Chapman’ın gençlik yıllarında işlediği bir suç sebebiyle cezaevine yollanmasıyla gerçekleşse de dizinin inişli çıkışlı seyri zamanla diğer baş karakterlerle güçlü bağlar örüyor. Hayranlar için Litchfield kadınlarına veda etmek o kadar da kolay olmayacak.

Penny Dreadful

Yaratıcı: John Logan
Kanal: Showtime
Yayın tarihi / sezon sayısı: 2014-2016 – 3 sezon
Ödülleri: 16 ödül
Türü: Drama, fantezi, korku
Neden izlemeli: Kurt adam, vampirler, Dorian Gray, Dr. Frankestein ve fazlası… Daha ne diyelim?

Alien: Covenant, Sweeney Todd, Star Trek: Nemesis gibi pek çok etkileyici ve büyük yapımlarda karşımıza çıkan yazar John Logan’ın imzası bulunan Penny Dreadful, sadece Eva Green’in türlü eziyetin pençesindeki Vannessa Ives performansı için dahi izlenmeye değer. Ancak dizinin güzellikleri Green ile sınırlı kalmıyor. Fantezi edebiyatı ve sinemasının türlü ikonik karakterlerini buram buram İngiliz romantizmi kokan bir senaryoyla işleyen dizi, korku türünü taşıdığı zarafet seviyesiyle de takdire şayan. Geçtiğimiz aylarda bu sefer yepyeni bir kadroyla çekilecek Penny Dreadful: City of Angels isimli devam dizisinin haberinin düştüğünü de hatırlatmış olalım.

Pose

Yaratıcı: Steven Canals, Brad Falchuk, Ryan Murphy
Kanal: FX
Yayın tarihi / sezon sayısı: 2018 – 2 sezon
Ödülleri: 9 ödül
Türü: Drama, LGBTİ+
Neden izlemeli: Televizyon dehası Ryan Murphy’nin son marifeti Pose, çoğunluğu trans bireylerden oluşan oyuncu kadrosuyla televizyon tarihinde bir dönüm noktasını da işaretlemiş oldu.

Nip/Tuck, American Horror Story, Glee gibi pek çok ikonik dizinin yaratıcısı Ryan Murphy’nin imzası bulunan Pose, 1980’ler sonu New York’unda Afrikalı Amerikalı ve Latin Amerikalı LGBTİ+ azınlıkların kendilerine yarattıkları büyülü alt kültürü, şehrin dönemsel kültürel zenginlikleri ve sınıfsal çatışmaları ile beraber ele alıyor. Kült belgesel Paris is Burning’in izinden yürüyen Pose, aynı zamanda televizyon tarihinde ilk kez çoğunluğu LGBTİ+ bireylerden oluşan oyuncu ve yazar kadrosuyla da son dönemin en çok konuşulanları arasında yer aldı.

Rectify

Yaratıcı: Ray McKinnon
Kanal: Sundance TV
Yayın tarihi / sezon sayısı: 2013-2016 – 4 sezon
Ödülleri: 1 ödül
Türü: Drama
Neden izlemeli: Yanlışlıkla mahkûm edilen ve 19 yıl boyunca idamını bekleyen Daniel Holden’ın beraatinin ardından sivil hayata adaptasyonu derin bir karakter öyküsü yaratıyor.

Deadwood ve Sons of Anarchy gibi yapımlarda oyuncu olarak karşımıza çıkan Ray McKinnon’ın yaratıcısı olduğu ilk televizyon dizisi Rectify, yüksek bir popülerlik yakalamasa da diziyi bir şekilde yakalayanlar arasında sıkı bir takipçi kitlesi yarattı. Breaking Bad dizisinin yapımcılarının da imzasının bulunduğu Rectify, 19 yıl boyunca ölümünü bekleyen idam mahkûmu Daniel Holden’ın ani beraati sonrasında sivil hayata alışma mücadelesini kalbe dokunan ve izleyeni yavaş yavaş içine alan bir akışla sunuyor.

Rick and Morty

Yaratıcı: Dan Harmon, Justin Roiland
Kanal: Adult Swim
Yayın tarihi / sezon sayısı: 2013 – 3 sezon
Ödülleri: 1 Emmy ve 1 Annie Ödülü dahil olmak üzere 10 ödül
Türü: Animasyon, bilim kurgu, komedi
Neden izlemeli: Paralel evrenler ve galaksiler arasında gezmek hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı!

Adult Swim’in kısa sürede bir fenomene dönüşen animasyon serisi, “imkânsız” diye bir şeyin olmadığı, ustalıkla kurgulanmış bir tür bilim kurgu komedisi. Başlarda bir Back To The Future parodisi intibası yaratan Rick and Morty, yer yüzünün, hatta galaksinin en zeki insanı Rick Sanchez ve torunu Morty Smith’in evrenler arası maceralarını konu ediyor. Absürt karakter tasarımları ve garip olay örgüsüyle zihin eriten bir seriye dönüşen Rick and Morty hakkında yüzlerce fan teorisi de tartışılıyor. Serinin uzun zamandır beklenen dördüncü sezonuyla sonbaharda buluşuyoruz.

Sense8

Yaratıcı: J. Michael Straczynski, Lana Wachowski, Lilly Wachowski
Kanal: Netflix
Yayın tarihi / sezon sayısı: 2015-2018 – 2 sezon
Ödülleri: 2 Emmy dahil, toplam 5 ödül
Türü: Drama, bilimkurgu, aksiyon
Neden izlemeli: Wachowski kardeşlerin bilimkurgu, aksiyon ve dramayı birleştiren dizisi Sense8’in sadece iki sezona sığdırdığı eğlence seviyesini göz ardı etmemiz imkânsız.

Dünyanın dört bir köşesinden sekiz kişinin zihinsel bir bağ ile birbirine bağlanması sonucu gelişen olayları aktaran Sense8, Wachowski kardeşlerden beklediğimiz her şeyi barındırıyor: stilize karakterler, bedensel erotizm ve eğlence dozu yüksek aksiyon. Sense8 erken finaliyle hayranlarını hayal kırıklığına uğratsa da, ünlü yönetmen kardeşlerin bilim kurgu türüne seyretmesi epey keyifli bir armağanı olarak tarihte yerini alacak.

Sex Education

Yaratıcı: Laurie Nunn
Kanal: Netflix
Yayın tarihi / sezon sayısı: 2019 – 1 sezon
Türü: Komedi, drama
Neden izlemeli: 2010’larda yer aldığı hemen hemen tüm dizilerin bu listede bulunmasının asla tesadüf olmadığını bildiğimiz Gillian Anderson’ı bir komedi başrolünde izlemek yeterli olur sanırız.  

Seks terapisti bekâr bir annenin oğlu Otis Milburn’un annesinden öğrendiklerini, okulda kaçak bir seks terapisi kliniği kurarak, her biri kendi cinsellik sınavını veren liseli arkadaşlarına uygulamasını konu eden Sex Education, lise komedisi formatından aşina olduğumuz çeşitli basma kalıp karakterleri yıkışıyla da göze giriyor.

Shameless

Yaratıcı: Paul Abbott, John Wells
Kanal: Showtime
Yayın tarihi / sezon sayısı: 2011 – 9 sezon
Ödülleri: 3 Emmy Ödülü dahil olmak üzere 9 ödül
Türü: Dram, komedi
Neden izlemeli: Talihsizlikler ve yanlış kararların dağıtamadığı Gallagher ailesi, akıllara zarar kırılmalarla hem şaşkınlığa uğratıyor hem yürek burkuyor.

İngiltere’de 2004’te başlayıp 11 sezon süren aynı isimli dizinin ABD uyarlaması, Chicago banliyösünde her sezon –başta babaları olmak üzere- katlanarak devam eden sıkıntılarla boğuşan yedi kardeşi konu ediyor. William H. Macy’nin televizyonun yakın tarihinde özel bir yer edinmiş, izlerken sinir bozan ama bir yandan da güldürmeyi ihmal etmeyen Frank Gallagher performansı, uzun ömürlü dizinin yakaladığı başarıda büyük role sahip. Gerçekliğiyle izleyiciye kendi aile bağlarını sorgulatan ve yer yer gördüklerinden utanma deneyimi yaşatan Shameless, başrol oyuncusu Emmy Rossum’un diziden ayrılmasıyla yeni bir sayfa açıyor.

Stranger Things

Yaratıcı: Matt Duffer, Ross Duffer
Kanal: Netflix
Yayın tarihi / sezon sayısı: 2016 – 3 sezon
Ödülleri: 6 Emmy dahil, 52 ödül
Türü: Bilim kurgu, drama, komedi, korku
Neden izlemeli: 80’ler referansları, paralel öykü kurguları, yetenekli çocuk oyuncu kadrosu ve elbette izlemeyi özlediğimiz Winona Ryder ile Stranger Things 2010’ların en fazla yankı uyandıran dizileri arasında.

Duffer kardeşlerin dizi dünyasında bomba etkisi yaratan yapımı Stranger Things, 80’ler ve 90’lardan The Goonies, E.T gibi filmlerle klasikleşen çocuk arkadaş çetesi öykülerini 2010’lara taşıyarak hepimizin beklediğimizi bile bilmediğimiz bir nostaljiyi, detaylara üstün bir özen göstererek sunuyor. Her bölümde yer alan gizli referanslar, sezon öncesi özel poster çalışmaları, harika müzikler ve 80’lere şeker tadında bir saygı duruşu barındıran dizi, giderek genişleyen hayran kitlesiyle şimdiden klasikler arasında yer alıyor.

The Americans

Yaratıcı: Joseph Weisberg
Kanal: FX
Yayın tarihi / sezon sayısı: 2013-2018 – 6 sezon
Ödülleri: 1 Altın Küre ve 4 Emmy dahil toplam 40 ödül
Türü: Drama, suç, politika
Neden izlemeli: Reagan dönemindeki Soğuk Savaş Amerika’sına sırlarla dolu bir ailenin perspektifinden yaklaşan The Americans gerçekçi ve bol sürprizli senaryosuyla son on yılın en iyileri arasında.

Politik ajan dramasını bambaşka bir seviyeye taşıyan The Americans, gerçekçi senaryosu ve ters köşe gelişmeleriyle Soğuk Savaş dönemine ve hiç gerçekleşmeyen bir savaşın hem bireysel hem de toplumsal ölçekteki sonuçlarına dair önemli çıkarımlar barındırıyor.

The Crown

Yaratıcı: Peter Morgan
Kanal: Netflix
Yayın tarihi / sezon sayısı: 2016 – 3 sezon
Ödülleri: 2 Altın Küre ve 8 Emmy dahil, toplam 51 ödül
Türü: Drama, tarih
Neden izlemeli: Kraliçe 2. Elizabeth’in kişisel hayatına ve hükümdarlığına odaklanan bu bol ödüllü periyod draması neredeyse kusursuz bir oyunculuk ve yüksek yapım kalitesi ile son dönemlerin en iyi aristokrasi hikâyesini sunuyor.

The Last King of Scotland, Frost/Nixon, Rush, The Queen gibi tarihsel karakterleri mercek altına alan yapımlarda sık sık karşımıza çıkan Altın Küre ödüllü yazar ve yapımcı Peter Morgan’ın kaleme aldığı The Crown, halen hüküm sürmekte olan İngiltere kraliçesi 2. Elizabeth’in tahta çıkış sürecini ve arkasından gerçekleşen olayları ele alıyor. Yapım kalitesi, güçlü oyunculukları ve gerçekçi bakışı ile takdir toplayan dizi, 2010’ların en kuvvetli periyod dramalarından birini sunuyor.

The Fall

Yaratıcı: Allan Cubitt
Kanal: BBC
Yayın tarihi / sezon sayısı: 2013-2016 – 3 Sezon
Ödülleri: 2 BAFTA dahil toplam 8 ödül
Türü: Suç, drama, gizem
Neden izlemeli: Gillian Anderson’ın canlandırdığı Stella Gibson karakteri, televizyon tarihinin favori kadın dedektifleri arasında en üst sıralara yerleşti.

Dedektif Stella Gibson rolündeki Gillian Anderson’ın seri katil Paul Spector rolündeki Jamie Dornan ile rekabetini konu eden, İngiltere-İrlanda ortak yapımı feminist polisiye ilk sezonuyla dünya çapında büyük sansasyon yarattı. Ustaca yazılmış ve kurgulanmış, içindeki gizem unsuruyla yürek hoplatan The Fall, daha ilk bölümünden izleyiciye sağlam bir kanca takıyor ve Dedektif Gibson ile televizyondan alışkın olunan kadın dedektif karakterlere meydan okuyor. Alabildiğine incelikli yazılmış bir hikâyeyi çok parlak bir kurguyla ören ve sıra dışı oyunculuklarla önümüze getiren The Fall, ilk yayınlandığı dönem etrafındaki suç dizilerinden farkını net olarak ortaya koymuştu.

The Fosters

Yaratıcı: Bradley Bredeweg, Peter Paige
Kanal: ABC Family
Yayın tarihi / sezon sayısı: 2013-2018 – 5 Sezon
Ödülleri: 2 GLAAD dahil toplam 7 ödül
Türü: Drama, romantik
Neden izlemeli: Aşırı geleneksel bir formatı norm dışı ele alış.

The Fosters, Ellen DeGeneres’in lezbiyen olarak açıldığı yayınla televizyon tarihine geçmesinden tam 16 yıl sonra aynı kanalda gösterilen, lezbiyen bir çift ile biyolojik ve evlatlık çocuklarının yaşantılarına odaklanan bir aile dizisi. Aşırı geleneksel bir formatı norm dışı işleyen dizi, karşısında saatler geçirilesi bir gençlik dizisinde aranabilecek tüm kriterleri ve fazlasını karşılıyor. Ama özellikle ebeveynler izlesin diye de listemizde.

The Good Place

Yaratıcı: Michael Schur
Kanal: NBC
Yayın tarihi / sezon sayısı: 2016
Ödülleri: 9 ödül
Türü: Komedi, fantezi
Neden izlemeli: Hafif, eğlenceli, kaliteli ve yaratıcı bir komediyle zihnini boşaltmak isteyenler The Good Place ile keyifli zaman geçirebilirler.

Ölümü sonrasında bir karışıklık sonucu kendisini cennet tasviri The Good Place’de bulan Kristen Bell’in maceraları iyi ve kötünün tanımına dair sorular sorarken, bunu eğlence ve yaratıcılık dozu yüksek, kahkaha garantili bir senaryoyla yapıyor. Dizinin setlerinin de göz dolduran bir görsellik sunduğunu not düşelim.

The Handmaid’s Tale

Yaratıcı: Bruce Miller
Kanal: Hulu
Yayın tarihi / sezon sayısı: 2017 – 3 Sezon
Ödülleri: 11 Emmy dahil toplam 56 ödül
Türü: Drama, bilimkurgu, gerilim
Neden izlemeli: Kapkaranlık bir geleceğe dair, kusursuz bir televizyon işi.

Margaret Atwood’un bizde Damızlık Kızın Öyküsü adıyla yayınlanmış olan nefis romanının dizi uyarlaması, Medium, Eureka ve The 100 gibi gizemi bol fantastik yapımlarda imzası bulunan Bruce Miller’ın ellerinde son yılların en çok konuşulan televizyon işlerinden birine dönüştü. Başta Elisabeth Moss olmak üzere Yvonne Strahovski ve Joseph Fiennes’a yer veren dev kadronun kusursuz performanslar ortaya koyduğu yapım, bilakis bugünün muhafazakârlaşan yapıları arasından bakınca öylesine karanlık bir gelecek kuruyor ki zaman zaman izlemesi çok zor bir seyirliğe dönüşüyor. Üçüncü sezon finaline gün sayan dizinin 31 Temmuz 2019’da yayınlanan 11. bölümünün yönetmenliğini Mustang’le Oscar’da yarışan Deniz Gamze Ergüven’in üstlendiğini de not düşelim.

The Killing

Yaratıcı: Veena Sud
Kanal: AMC / Fox / Netflix
Yayın tarihi / sezon sayısı: 2011-2014 – 4 sezon
Ödülleri: 3 ödül
Türü: Drama, suç, gizem, polisiye
Neden izlemeli: Karanlık ve boğucu atmosferiyle sizi güneşin doğmadığı bir kasabaya götüren The Killing, çocuk cinayeti temasına hak ettiği kasveti getiriyor.

Dört sezonu boyunca kanal kanal gezen The Killing bize göre hak ettiği ilgiyi yakalayamamış olsa da, kendisini gezdiği tüm kanallar ve dört sezonu boyunca takip eden sadık bir izleyici kitlesine sahip. Bu listede birkaç kez karşımıza çıkan, çocuk cinayeti polis araştırması çerçevesinde gelişen olayları ve bu araştırmaya dahil olanların trajedi karşısında psikolojik mücadelelerini aktaran diziler arasında yer alan The Killing, harika oyunculuklar ve sert senaryosunun yanı sıra karanlık konusunu atmosferine de taşıyarak, izleyiciyi adeta içine alarak yutan bir deneyim yaratıyor.

The Leftovers

Yaratıcı: Damon Lindelof, Tom Perrotta
Kanal: HBO
Yayın tarihi / sezon sayısı: 2014-2017 – 3 sezon
Ödülleri: 10 ödül
Türü: Drama, fantezi, gizem
Neden izlemeli: The Leftovers dizisinin takipçi kitlesi tek bir söylemde birleşiyor: Bu eşsiz, sofistike, gizemli öyküye benzer başka bir dizi yok.

2010’ların en saklı hazinelerinden biri olan The Leftovers, bilinmeyen bir nedenle dünya nüfusunun %2’sinin birdenbire ortadan kaybolması sonrasında, geride kalanların bu gizemli olayı anlamaya çalışırken, bir yandan da hayatlarına devam etmeye çalışmalarını konu alıyor. Cevap vermektense soru sormayı, izleyiciye açıklama sunmaktansa ondan dikkat beklemeyi tercih eden talepkar bir yapım olarak karşımıza dikilen The Leftovers, zihninize sağlam bir jimnastik yaptırırken, duygusallığı ile de kalbinizi avucunun içine alıyor.

Transparent

Yaratıcı: Jill Soloway
Kanal: Amazon Prime
Yayın tarihi / sezon sayısı: 2014 – 4 sezon
Ödülleri: 2 Altın Küre ve 8 Emmy dahil toplam 51 ödül
Türü: Komedi, drama
Neden izlemeli: İşlevsiz aile temasını bol kahkaha ve drama sosuyla sunan Transparent oyuncu kadrosunu etkileyici performanslarıyla kademe atlıyor.  

Her ne kadar başroldeki trans karakteri canlandıran Jeffrey Tambor hakkındaki taciz suçlamaları nedeniyle (ve trans karakteri cis bir erkeğin canlandırması nedeniyle de) son dönem eleştirilere maruz kalsa da, trans bireylerin televizyon görünürlüğü açısından önemli bir kilometre taşı olma özelliği taşıyan Transparent, hayatına trans kadın kimliği ile devam etmeye karar veren bir ‘baba’nın işlevsiz ailesine açılımı ve bu açılım etrafında domino etkisiyle ortaya çıkan aile sırlarını konu ediniyor.

Veep

Yaratıcı: Armando Iannucci
Kanal: HBO
Yayın tarihi / sezon sayısı: 2012-2019 – 7 sezon
Ödülleri: 17 Emmy dahil toplam 62 ödül
Türü: Komedi
Neden izlemeli: Politik hicvi bambaşka bir zekayla ele alan Veep, yedi sezon boyunca güldürürken, bir yandan siyasete dair sağlam soruları da sormaktan geri durmadı.

The Death of Stalin, In the Loop, The Thick of It gibi politik komedi yapımlarıyla tanınan Armando Iannucci’nin yedi sezonluk şaheseri Veep, insanlar için politika yapmak amacıyla yola çıkan ancak başkan yardımcısı pozisyonuna vardığında bu amacın ellerinden kayıp gittiğini bizzat deneyimleyen Selina Meyer’in özel hayat ve siyaset arasında bir türlü tutturamadığı dengelerle utanmazca dalga geçiyor.

Westworld

Yaratıcı: Jonathan Nolan, Lisa Joy
Kanal: HBO
Yayın tarihi / sezon sayısı: 2016 – 2 sezon
Ödülleri: 7 Emmy dahil toplam 44 ödül
Türü: Bilimkurgu, drama
Neden izlemeli: Bilim kurgu türünü western ile birleştirerek bize harika bir ilk sezon sunan Westworld sürekli genişleyen dünyası ve içerdiği sürpriz gelişmelerle de beklentiyi sürekli yüksek tutmayı başarıyor.

Westworld’ün sunduğu bilim kurgu dünyası, yapay zekâ üzerinden güç pratiği ve insan doğasına dair tartışmalara getirdiği sofistike soru ve yorumlarla izlemesi keyifli ancak hazmı zor bir seyirlik yaratıyor. İlk sezonun bilim kurgu ile western türlerini bir araya getirerek ortaya çıkardığı tezatla açılan iştahımız ikinci sezonda oryantalist koloni kültürünün de işin içine girmesiyle kabarmaya devam ederken, insanlığın yapay zekâ ile olan imtihanında hangi tarafı tutacağımız hala büyük bir soru işareti olarak kalmaya devam ediyor.

You’re the Worst

Yaratıcı: Stephen Falk
Kanal: FX
Yayın tarihi / sezon sayısı: 2014-2019 – 5 sezon
Türü: Romantik komedi, drama
Neden izlemeli: Ters yüz edilmiş bir romantik komedi sunan You’re the Worst, en toksik ilişkilerin bile potansiyeli olduğunu kanıtlıyor.

Chris Geere ve Aya Cash tarafından canlandırılan iki toksik, yıkıcı karakterin bir ilişkiyi yürütme mücadelesini konu edinen You’re the Worst, ürkütücü derecede doğru tespitlerini ince işlenmiş esprilerle ekrana taşıyor. Kahkahayı başroller kadar yan karakterleri üzerinden de bol keseden sunan bu komedi hazinesi, taze tutmayı başardığı perspektifiyle son on yılın gözdeleri arasına girdi.

Antolojiler ve Mini Diziler

American Crime Story

Yaratıcı: Scott Alexander, Larry Karaszewski, Tom Rob Smith
Kanal: FX
Yayın tarihi / sezon sayısı: 2016 – 2 sezon
Ödülleri: 4 Altın Küre ve 16 Emmy dahil toplam 93 ödül
Türü: Drama, suç, biyografi
Neden izlemeli: Amerika tarihini en ünlü cinayetlerine ve davalarını mercek altına alan bu antoloji serisinin şimdiye kadar yayınlanan iki sezonu da görkemli oyuncu kadrosu ve yüksek yapım kalitesiyle izleyici ve eleştirmenlerden tam not aldı.

İlk sezonunda O.J. Simpson davasını, ikinci sezonunda ise Gianni Versace cinayetini konu edinen antoloji serisi American Crime Story, 2020’de izleyeceğimiz üçüncü sezonunda ise Bill Clinton – Monica Lewinsky arasındaki seks skandalını ekranlara taşıyacak. Amerika’nın toplumsal hafızasında yer edinen ünlü suç davalarını etkileyici yapımlarla televizyona taşıyan serinin ödül toplayan oyuncu kadrolarının performansları da serinin en iyiler arasında yer almasında önemli bir faktör.

American Horror Story

Yaratıcı: Brad Falchuk, Ryan Murphy
Kanal: FX
Yayın tarihi / sezon sayısı: 2011 – 8 sezon
Ödülleri: 2 Altın Küre ve 16 Emmy dahil toplam 119 ödül
Türü: Drama, korku, gerilim
Neden izlemeli: Ryan Murphy’nin korku antolojisi türün sevdiğimiz tüm geleneklerini, her seferinde harika bir oyuncu kadrosu, zengin bir hikâye çeşitliliği ve stilize bir görsellikle ekrana taşıyor.

Apocalypse başlıklı dokuzunca sezonu önümüzdeki eylül ayında ekranlara gelecek American Horror Story bugüne kadar yayınlanmış sekiz sezonunun her birinde korku türünün geleneksel hikayelerini modern ve stilize bakış açılarıyla sundu. Jessica Lange, Lady Gaga, Sarah Paulson, Kathy Bates, Lily Rabe ve Angela Bassett gibi güçlü kadın oyuncuları farklı karakterlere can verirken izlediğimiz antoloji serisi her sezonuyla şaşırtmaya ve hayran bırakmaya devam ediyor.

Black Mirror

Yaratıcı: Charlie Brooker
Kanal: Netflix
Yayın tarihi / sezon sayısı: 2011 – 5 sezon
Ödülleri: 6 Emmy dahil toplam 29 ödül
Türü: Drama, bilim kurgu, fantezi, gerilim
Neden izlemeli: Günümüz dünyasındaki teknoloji gelişmelerin ivmesinden hareketle, geleceğe uzanan bir özgün ve yaratıcı vizyonlara dayanan öyküleri ekrana getiren Black Mirror serisi her bölümüyle hayal gücünüzü zorlayacak.

Chernobyl

Yaratıcı: Craig Mazin
Kanal: HBO
Yayın tarihi / sezon sayısı: 2019 – 1 sezon
Ödülleri: 2 ödül
Türü: Drama, tarih, gerilim
Neden izlemeli: Modern çağın en büyük nükleer felaketlerinden birinin izini süren, izlemesi zor ancak bir o kadar da etkileyici Chernobyl, bu senenin en çok konuşulan dizisi oldu.

Craig Mazin’in titiz bir tarih araştırması ile destekleyerek yarattığı Chernobyl, 20. yüzyıla karanlık bir iz bırakan bu faciayı tüm acılığı ile ekranlara getirdi. HBO yapımlarından alışık olduğumuz yüksek kaliteyi tüm detaylarında hissettiğimiz mini seri, aynı zamanda yeni nesillerin hafızasına bu tarihi olayı kazandırmış oldu. 

Deutschland ’83

Yaratıcı: Anna LeVine, Jörg Winger
Kanal: RTL
Yayın tarihi / sezon sayısı: 2015 – 1 sezon
Ödülleri: 9 ödül
Türü: Drama, tarih, romantik
Neden izlemeli: Almanya çıkışlı bu Soğuk Savaş öyküsü, Doğu ve Batı Almanya arasındaki yüksek gerilimi, bir anda kendini ajan olarak bulan bir askerin perspektifiyle, stereotiplerden arınmış, taze bir anlatı sunuyor. 

1983 Almanya’sında Doğu ve Batı Almanya arasındaki tansiyonun tavan yaptığı bir dönemde, 24 yaşında, naif bir Doğu Almanya askeri Martin Rauch’un kendini Batı Almanya’da ajanlık yaparken bulduğu Deutschland ’83, basmakalıp Amerikan anlatıların aşina olduğumuz bu döneme dair farklı ve gerçekçi bir hikaye anlatımı sunuyor.

Escape at Dannemora

Yaratıcı: Brett Johnson, Michael Tolkin
Kanal: Showtime
Yayın tarihi / sezon sayısı: 2018 – 1 sezon
Ödülleri: 1 Altın Küre dahil toplam 8 ödül
Türü: Drama, suç, biyografi
Neden izlemeli: Escape at Dannemora’nın gerçek bir hikâyeden esinlenen, bir hapishaneden kaçan iki mahkûm ve onlara yardımcı olan bir hapishane görevlisi kadının etrafında gezinen öyküsü, izleyicisini hapishanenin içindeki çalışma ortamlarından sokup, nefessiz boruların içinden çıkarıyor. 

Ben Stiller’ın yönetmen koltuğunda oturduğu Escape at Dannemora, sunduğu kaçış hikâyesini soluksuz bir gerçeklikle seyircisine geçiriyor ve gerilimin dozunu her bölüm bir vites daha arttırıyor. Özellikle upuzun açılış ve kapanış planlarıyla şov yaptığı beşinci bölümde hünerleri konusunda ciddi bir netice ortaya koyan Stiller, atmosfer yaratma becerisi ve şık rejisiyle oldukça etkileyici bir işe imzasını atıyor. Başrollerdeki Benicio Del Toro, Paul Dano ve bu rolle aldığı Altın Küre, SAG ve Critics’ Choice ödüllerini sonuna kadar hak eden Patricia Arquette, 2018’in en iyi kadrolarından birini oluşturdu diyebiliriz. 

Fargo

Yaratıcı: Noah Hawley
Kanal: FX
Yayın tarihi / sezon sayısı: 2014 – 3 sezon
Ödülleri: 3 Altın Küre ve 6 Emmy dahil toplam 59 ödül
Türü: Drama, suç, gerilim
Neden izlemeli: Her sezonunda film-noir atmosferini bambaşka bir zerafetle kuran antoloji serisi Fargo, ilk sezonundan bu yana Coen Kardeşler’in unutulmaz klasiğini gururlandırmaya devam ediyor. 

Minnesota civarında farklı suç öykülerini ekrana taşıyan Fargo, bu soğuk eyalette karlar altında kalan, insanın karanlık taraflarını da gün yüzüne çıkarıyor. Tıpkı ismini aldığı 1996 yapımı Coen Kardeşler filmi gibi atmosfer yaratmada bir ustalık dersi niteliğindeki dizinin evreninde karşılaştığımız karakterlerin renkli çeşitliliği de Fargo’nun zaman zaman ağırlaşan temposunda kendimizi kaybetmemizde büyük bir ol oynuyor. 

Feud

Yaratıcı: Jaffe Cohen, Ryan Murphy, Michael Zam
Kanal: FX
Yayın tarihi / sezon sayısı: 2017 – 1 sezon
Ödülleri: 8 ödül
Türü: Drama, biyografi
Neden izlemeli: Jessica Lange’ın Joan Crawford’u, Susan Sarandon’ın ise Bette Davis’i canlandırdığı bir diziden daha fazla ne isteyebiliriz ki? 

Sinema tarihinin en şanlı, çekişmeli ve renkli düşmanlıklarının başını çeken Joan Crawford ve Bette Davis rekabeti, Hollywood mitolojisinin en ünlü anlatılarından biri aynı zamanda. İki ünlü oyuncunun arasındaki gerginliğin de zirve yapmasıyla bambaşka bir atmosferin yerleştiği kült yapım Whatever Happened to Baby Jane? Filminin çekim sürecine ve sonrasına odaklanan dizi, aynı zamanda Hollywood’da kadın düşmanlığı ve yaş ayrımcılığı deneyimlerine dair de değerli sözler söylüyor. 

Love, Death & Robots

Yaratıcı: Tim Miller
Kanal: Netflix
Yayın tarihi / sezon sayısı: 2019 – 1 sezon
Türü: Animasyon, komedi 
Neden izlemeli: Korku, komedi, fantazi, bilim kurgu gibi farklı türlere yayılan çizgi kısalardan oluşan Love, Death and Robots animasyon hayranları tarafından büyük ilgi gördü.  

Sanırız Love, Death and Robots’un en büyük çekiciliği, içerdiği 18 farklı kısa kapsamında sunduğu çeşitlilik. Farklı türlere yayılan hikayelerinin ötesinde içerdiği animasyon türlerinin,  tasarım vizyonlarının, sinematografinin, ses ve müzik kullanımının farklılığı, bu tek atımlık antoloji serisini özel bir yere konumluyor.

Mildred Pierce

Yaratıcı: Todd Haynes
Kanal: HBO
Yayın tarihi / sezon sayısı: 2011 – 1 sezon
Ödülleri: 1 Altın Küre ve 5 Emmy dahil toplam 26 ödül
Türü: Drama
Neden izlemeli: Ağır temposuyla sizi yavaş yavaş saran Mildred Pierce, Altın Küre ve Emmy dahil her türlü ödülü toplayan Kate Winslet’ın başrol performansıyla bambaşka bir seviyeye sıçrıyor. 

1930’la Amerika’sında güçlü bir kadının kendi seçimiyle dul kalması ve bekar bir anne olarak hayatına devam etmek için verdiği savaş, geçmişten günümüze kadın mücadelesi üzerine oldukça sağlam sözler söylüyor. Özel yaşamı, romantizmi, kurmak istediği kariyerini ve çocuklarını bir arada idare etmeye çalışan Mildred Pierce’ın öyküsü, bol yıldızlı oyuncu kadrosu ve Carol, Far From Heaven gibi filmlerle muhteşem kadın hikayeleri anlatmayı başaran Todd Haynes’in yönetmenliği ile son on yılın en dört dörtlük  yapımlarından birine dönüşüyor. 

Olive Kitteridge

Yaratıcı: Lisa Cholodenko
Kanal: HBO
Yayın tarihi / sezon sayısı: 2014 – 1 sezon
Ödülleri: 8 Emmy dahil toplam 29 ödül
Türü: Drama
Neden izlemeli: 25 yıllık bir dönemi kapsayan bu aile draması, en kutsal kabul ettiğimizi ilişkilerin nasıl bizi en çok yıpratanlara dönüşebildiğini, zaman zaman izlemesi zor, ağır ve etkileyici  bir karakter öyküsüyle beraber sunuyor. 

Bir New England kasabasındaki gündelik hayattan 25 yıllık bir kesit sunan Olive Kitteridge,  ince zekası ve sert tavrıyla yumuşak bir kalbi gizleyen Olive rolündeki Frances McDormand’ın ödüllü ve yer yer rahatsızlık veren performansıyla özel bir deneyime dönüşüyor. Aile içi işlevsizliği ve psikolojik travmaları sakınmadan sunan mini-dizi, kimi zaman sözlerin ve aksiyonların gücünün iyileşmeyen yaralara yol açtığını da net bir şekilde ortaya koyuyor. 

Patrick Melrose

Yaratıcı: Edward Berger
Kanal: Showtime
Yayın tarihi / sezon sayısı: 2018 – 1 sezon
Ödülleri: 9 ödül
Türü: Drama
Neden izlemeli: Son zamanların gözdesi, yetenekli oyuncu Benedict Cumberbatch, Patrick Melrose olarak  ‘tour de force’ bir performans sergiliyor. 

Edward St. Aubyn’in aynı adlı edebi serisinden uyarlanan Patrick Melrose, ayrıcalıklı bir aileye doğmuş ancak pek çok çocukluk travmasıyla da hasbihal olmuş kahramanımızın 1960’larda babasının ölüm haberini almasıyla gittiği New York’taki insanüstü uyuşturucu yüklenmesiyle başlayan ilk bölümünden itibaren, nefis rejisi, saat gibi işleyen kurgusu, incelikli senaryosu, başarılı dekoru ve sanat yönetimi ile göz alıcı bir dizi tecrübesi yaşatıyor.  

Sharp Objects

Yaratıcı: Marti Noxon
Kanal: HBO
Yayın tarihi / sezon sayısı: 2018 – 1 sezon
Ödülleri: 1 Altün Küre dahil toplam 5 ödül
Türü: Drama, suç, gizem
Neden izlemeli:  Geçtiğimiz yılın en önemli televizyon olaylarından Big Little Lies’a imza attıktan sonra bir kez daha çarpıcı bir mini dizi ile karşımıza çıkan yazar Jean-Marc Vallee’nin kapkara ve vurucu televizyon tecrübesi Sharp Objects, tüyleri diken diken eden sekiz bölümle akılları baştan aldı.

Doğduğu kasaba olan Wind Gap’e, yıllar sonra gizemli bir cinayet hakkında yazmak üzere gönderilen gazeteci Camille’in, tuhaf annesi, sinir bozucu kız kardeşi, tutucu kasaba halkı, peşini bırakmayan geçmişi ve karanlık büyüme dönemi ile bitmemiş hesaplaşmasını takip eden dizi, televizyon tarihine unutulmaz bir karakter armağan ediyor. Ona ismini veren keskin şeylerin ne olduğu ve nelere sebep olduğunu her an hissettiren bu sancılı hikâye, sıçramalı kurgu tercihiyle izleyicinin canını daha da çok yakıyor.

Sherlock

Yaratıcı: Mark Gatiss, Steven Moffat
Kanal: BBC
Yayın tarihi / sezon sayısı: 2010 – 4 Sezon
Ödülleri: 9 Emmy dahil toplam 86 ödül
Türü: Drama, suç, gizem
Neden izlemeli: İngiliz edebiyatının ölümsüz karakteri Sherlock’u hiç bu kadar çok duyguyla beraber hayat bulmamıştı. 

Netflix’de yıldızlı kadrosunun yoğun programları nedeniyle oldukça açık aralarla yayınlanan Sherlock, sayısız kez ekranda hayat bulan bu ölümsüz karakterin en modern, şık, eğlenceli ve kalp kıran  uyarlamasını ortaya koyuyor. Her biri bir uzun metraj film niteliğindeki bölümlerde karşımıza çıkan suçların Benedict Cumberbatch tarafından canlandırılan ünlü dedektif tarafından olabilecek en uygunsuz, en umursamaz ve eğlenceli şekillerde çözülüşü bir yana, narsist eğilimleri olan Sherlock’un sevdikleriyle ve dostluk ve bağlılıkla verdiği mücadele de bu üstün zekalı karakteri hüzünlü ve insani bir yere taşıyor. 

Tales of the City

Yaratıcı: Lauren Morelli
Kanal: Netflix
Yayın tarihi / sezon sayısı: 2019 – 1 sezon
Türü: Drama, LGBTİ+
Neden izlemeli: San Fransisco’da kendilerine başka bir hayat yaratmayı başaran bu LGBTİ+ ekibinin kalbinizi yumuşatmasına izin verin. 

LGBTİ+ edebiyatının başucu kitapları arasında yer alan Armistead Maupin’in ünlü Tales of the City serisinin son uyarlaması iyisiyle kötüsüyle sunduğu görünürlük ve ‘başka bir hayat mümkün’ anlatısıyla yer yer güldürüp bolca gözleri buğulanırdı. 

The Night Of

Yaratıcı: Richard Price, Steven Zaillian
Kanal: HBO
Yayın tarihi / sezon sayısı: 2016 – 1 sezon
Ödülleri: 5 Emmy dahil toplam 13 ödül
Türü: Drama, suç
Neden izlemeli:  Yavaş ve hızlı tempolar arasında özgürce salınan bir hikaye anlatıcılığını benimseyen The  Night Of dramasını bol suç ve gizem sosuyla sevenler için doğru reçeteyi içeriyor. 

Pakistan-Amerikalı öğrenci Naz’ın bir partiye katılmak için babasının taksisini kullandığı bir akşamda taksiye aniden binen bir kadının cazibesine kapılarak çıktığı yolculuk detayları hatırlanamayan bir gece ve kanlı bir cinayetle bitince, seyirciye bu gizemi soluksuz izlenen sekiz bölümde çözmek kalıyor.

True Detective

Yaratıcı: Nic Pizzolatto
Kanal: HBO
Yayın tarihi / sezon sayısı: 2014 – 3 sezon
Ödülleri: 5 Emmy dahil toplam 30 ödül
Türü: Drama, suç, gerilim
Neden izlemeli: Her sezonuyla bambaşka bir suç labirentine girdiğimiz True Dedective, zaman atlamalarıyla sunduğu paralel hikaye anlatıcılığını büyük bir ustalıkla kotarıyor.

Her sezonunda başrolüne Colin Farrell, Mahershala Ali, Mathhew Matthew McConaughey gibi ünlü oyuncuları taşıyan True Dedective, üç zamanlı bir anlatı üzerinden geçmişte işlenmiş bir suçun arkeolojisini gerçekleştiriyor.  Dolambaçlı ve sürprizleri bol bir suç ve polisiye gizemini her seferinde taze ve güçlü bir senaryoyla sunan bu antoloji serisinin dördüncü bir sezonu olup olmayacağı ise henüz belli değil. 

Twin Peaks: The Return

Yaratıcı: Mark Frost, David Lynch
Kanal: Showtime
Yayın tarihi / sezon sayısı: 2017 – 1 sezon
Ödülleri: 15 ödül
Türü: Drama, suç, gizem, fantezi
Neden izlemeli: Twin Peaks’in garip ve anlaşılmaz gizemleri, nev-i şahsına münhasır karakterleri ve dolambaşlı olay örgüsü başka hiç bir dizide bulamayacağınız bir izleme deneyimi yaratıyor. 

1990’ların kült başyapıtı Twin Peaks, yaratıcısı David Lynch tarafından bir sezon için 2017’de ekranlara geri getirildi. Her ne kadar dizi orijinal serinin 25 yıl sonrasında aynı kasabaya geri dönse de, Twin Peaks: The Return orijinal serinin devamı niteliğinde bir cinayet soruşturması ve gizem öyküsünden ziyade, Lynch’in sinema vizyonundan yol çıkarak oluşturduğu sürreal bir evrenin daha önce aralanmış olan kapısını sonuna dek açtı. 

Years and Years

Yaratıcı: Russell T. Davies
Kanal: BBC One
Yayın tarihi / sezon sayısı: 2019 – 1 sezon
Türü: Drama, bilim kurgu
Neden izlemeli: Bugünden başlayarak geleceğe uzanan Years and Years, ustaca yazılmış senaryosuyla ve insanlığın türlü hallerinde birleşen, gerçek ve derinlikli, kapsayıcı karakterlerle izleyiciye kahkahadan dehşete uzanan, izlemesi keyifli ancak bir o kadar da zor bir seyirlik sunuyor

İngiliz orta-üst sınıf beş kardeşten oluşan bir aile olan Lyonsların eşleri ve çocukları ile beraber 2019’dan 2034’e kadar olan yaşamlarını konu edinen Years and Years’ın belki de en büyük alametifarikası bugünden bakarak kurduğu gelecek tasvirinin korkutucu derecede gerçekçi oluşu. Amerika başkanı Donald Trump’ın ikinci dönem için seçildiği, Brexit’in sonuçlarının iyice somutlaştığı, Çin ve Amerika arasındaki ekonomik gerginliğinin dehşet verici bir zirveye ulaştığı, küresel ısınmanın sonuçlarının, mülteci krizinin ve dünya genelinde aşırı sağa yönelişin bizi nasıl bir geleceğe sürüklediğini aktaran Years and Years suratınızda bir tokat gibi patlıyor.

When They See Us

Yaratıcı: Ava DuVernay
Kanal: Netflix
Yayın tarihi / sezon sayısı: 2019 – Tek Sezon
Ödülleri: 4 ödül
Türü: Drama, suç
Neden izlemeli: Central Park Beşlisi’ne yaşatılan korkunç adaletsizliği anlatan dizi, 2019’un en büyük ses getiren yapımları arasında.

Haksız yere Central Park’ta gerçekleştirilen saldırıyla suçlanan ve kendilerini bir kâbusun ortasında bulan Harlemli beş siyah gencin (Central Park Beşlisi) yaşadıklarını ekrana taşıyan When They See Us, 2019’un en büyük ses getiren yapımları arasında. Oprah Winfrey’nin de yapımcıları arasında yer aldığı dizi, izleyiciyi Amerika tarihinden bu büyük utançla yüzleştirirken bir hayli de sarsıyor. Ava DuVernay’nin yönettiği ve yazarları arasında yer aldığı dizinin ayrıca en güçlü yanı, izleyiciye Central Park Beşlisi’nin beşinin de ayrı ayrı neler yaşadığına, ne denli büyük mücadeleler verdiğine odaklanan, içten anlatısı.