Bant Mag. sordu, Biblo cevapladı

Pınar Üzeltüzenci’nin solo projesi Biblo’nun yeni albümü Absence, iki hafta önce Berlinli plak şirketi c.sides tarafından yayınlandı. Albümün hazırlık aşaması ve Biblo’nun bundan sonraki planları hakkında sorularımızı Üzeltüzenci’ye yönelttik!

Biblo’dan önce seni Proudpilot gibi farklı projelerinle tanıyorduk. Sanki tek başına üretim yapmaya başladıktan sonra yayınladığın kayıtların / albümlerin aralıkları azaldı, sıklığı arttı. Tek başına müzik yapıyor olmanın avantajları neler senin için? Dediğin gibi daha sık çalışabiliyorum, herkese uyan bir prova saatini beklemem gerekmiyor, sabah, akşam, haftasonu, otobüste, uçkta çalışabilme şansım oluyor, bu da işleri zaten otomatikman biraz daha hızlandırıyor.

Absence’ın tanıtım metninde arzunun, köklerin, anlamın ve adaletin eksikliğinden bahsediliyor. Albümün hazırlık aşamasında seni neler etkiledi? Önceki albümlerine kıyasla, Absence’ın hazırlık aşamasında nasıl farklılıklar görüyorsun? Albüm, 2013 başlarından 2014’ün birkaç ayını kapsayan bir zaman diliminde yaptığım şarkılardan oluşuyor. Bu süreç içerisinde İstanbul dışında bir yerde yaşayabilir miyim diye düşüncelerim ve bazı girişimlerim oldu, çok fazla git-gel yapıyordum, şarkıların çoğu havaalanlarında, başka şehirlerde, kısa süreli kaldığım odalarda, hızlıca ve epey mobil bir ruh haliyle yapıldı. Sonra 2013 Mayıs ortası İstanbul’a vize uzatmak için geldiğimde Gezi olayları patladı. Bütün şok ediciliğinin yanında Gezi, çoğu insan gibi benim de şehirle yeniden beklemediğim bir bağ kurmama neden oldu, burda kalmaya karar verdim. Albüm de bu 1 senelik yollarda, alanlarda, iki arada bir derede geçirilen bir dönemi kapsıyor. Ev, yerleşiklik, adalet gibi kavramların yokluğunun bariz hissedildiği bir dönemi yani.

Albüm Berlin merkezli plak şirketi c.sides’tan yayınlandı. c.sides’la çalışmak nasıldı? Albüm plak formatında da yayınlandı. İstanbul’da nerelerde bulunabilir? c.sides bana ortak bir arkadaşımız vasıtasıyla ulaştı, Tel Aviv ve Berlin merkezli küçük bir label, kurucularından Till, aynı zamanda Glitterbug adı altında müzik yapan bir tekno prodüktörü. Ronni de görsel tarafını üstleniyor. İlk video ‘Watching’i o çekti mesela. İlk günden çok iyi anlaştık çünkü hayata, insanlığa, politikaya bakış açımız epey benzeşiyor. Sadece promosyon üzerinden dönen, büyük şirketler dışında küçüklerin bile arada tanıdık olmadan kendini gösteremediği çok sıkışık bir ortamda, ellerinden geleni yaptılar, yapıyorlar. Albümü dünya çapında Kompakt dağıtıyor, İstanbul’da ise hem CD hem de plak formatında Deform’dan edinilebilir.

Biblo’nun sürekli üretimde olduğunu bildiğimiz için, albüm yayınlanalı iki hafta olsa da şunu merak etmemek elde değil: Sırada ne var? Sırada bir takım konserler var, 2015’in ilk yarısı. İngiltereli müzisyen Wolf Maps’le yaptğımız bir mini albüm var, onu bekliyoruz, kaset formatında yayınlanacak. Bir de yine Berlin’de yaşayan Avustralyalı müzisyen Jasmina Machina ile c.sides için bir split EP yaptık, Şubat sonu, Mart başı gibi o da plak formatında yayınlanacak.

Biblo’nun yeni albümü Absence c.sides’ın Bandcamp hesabı üzerinden dinlenebilir ve edinilebilir.