Bant Mag. sordu, Ediz Hafızoğlu cevapladı

Ceyl’an Ertem’den Korhan Futacı & Kara Orkestra’ya, Alp Ersönmez’den Yasemin Mori’ye, Yahya Dai’den Kolektif İstanbul’a, bugüne kadar sayısız müzisyen ve projede davulların başında karşımıza çıkan Ediz Hafızoğlu geçtiğimiz yılın sonlarında, kurucusu olduğu Lin Records etiketiyle ilk albümü Nazdrave‘yi yayınladı. Hafızoğlu ile hem albümün hazırlık aşamalarını konuştuk hem de yeni EP’sinin müjdesini aldık!

Bugüne kadar sayısız müzisyen ve grupla birlikte çalmış birisi olarak, Nazdrave şarkılarında sana eşlik edecek müzisyenleri nasıl belirledin?
Albümde çalan müzisyenlerin hepsi zaten kendi kariyeri olan, kendi grupları, albümleri olan kişiler. Üç vokalistimiz vardı albümde: Ceyl’an Ertem, Elif Çağlar Muslu ve Eylem Aktaş. Eylem hariç hepsi söyledikleri parçaların sözlerini de yazdılar. Türkiye’nin en önemli gitaristlerinden ikisi çaldılar, ki onları seçme sebebim ikisinin de ayrı tarzlarda çalması ve kendi seslerinin olması: Cem Tuncer ve Cenk Erdoğan. Neredeyse her projede birlikte çaldığım Engin Recepoğulları tenor saksafon; Barış Doğukan Yazıcı da trompet çaldı. Ercüment Orkut tuşlu çalgıları; Orhan Deniz perdesiz elektrik bas gitar, bir parçada Alp Ersönmez ve tüm parçalara perküsyonları çalan Tunç Çakır aynı zamanda iki parçanın prodüktörlüğünü yaptı. Takipçiler ayrıntılı bilgileri, kim nerede neyi çalmış, şarkı sözleri vs gibi bilgileri Lin Records resmi kanallarından takip edebilirler. Youtube, İzlesene ve Dailymotion gibi… Albümün tamamı oralarda da yüklü. Soruyu biraz aştım ama Nazdrave albümü iTunes, Spotify Deezer vs gibi tüm dijital mecralarda da mevcut. Zaten basılı kopyalarını D&R, Mephisto, Doğan Kitabevi, Kontrplak ve Kadıköy Zihni Müzik’te mevcut.

Albümün kayıtları okuduğum kadarıyla farklı stüdyolarda gerçekleşmiş. Ekibin genişliğini göz önünde bulundurunca bu kaçınılmaz oluyor tabii ki. Bu detayın albüme nasıl yansıdığını düşünüyorsun?
Aslında ilk kayıtlar daha da kalabalık bir kadro ile başlamıştı, her parçada farklı gruplar oluşturmuştum. O kayıtlardan sadece birini, ‘’Eye of A Hurricane’i kullandık. Daha sonra ana kayıtları sabit grupla Babajim’de iki günde bitirip vokal ve perküsyonları farklı stüdyolarda kaydettik. O farklılık ondan kaynaklanıyor. Albümün yüzde doksanı canlı çalındığı için o enerji albüme de yansıdı, kafamızdakine yakın bir iş çıkardık aslında.

Bize biraz albümdeki şarkıların ortaya çıkışlarından bahseder misin? Ne kadarlık bir zaman diliminde yazılmış olan şarkılar var albümde? Aklında bu albümü yapmak fikri ilk canlandığı zamanla Nazdrave’nin son geldiği halini kıyasladığında neler çarpıyor gözüne?
Çaldığım her gruba parça yazma fikri ile yola çıktım, ilk kayıtları da o gruplarla yapmayı planladım. Birkaç ay içinde yazı çizi işi bitti, kayıtlara giriştik. Tam her şey yolunda giderken Deneyevi kayıtları sonrası bir trafik kazası geçirdim, ayağım kırıldı, bir ay kadar davul çalamadım. Üzerine Gezi Direnişi günleri başladı ve müzikten uzaklaştık hep beraber. Sonra çalmaya başlayınca sabit bir grupla her şeyin çok daha iyi tınladığına karar verip albümü baştan bir daha kaydettik. Demoları da dinliyorum şimdi kıyaslamak için, hepsini bilgisayarda kendim çalıp kaydetmiştim. Onların da bir havası varmış, canlı çalınınca herkes kendisinden de çok şey kattığı için çok da başkalaşmamış ama daha iyi olduğunu söyleyebilirim.

Durmak bilmeyen, sürekli kayıtlara, konserlere koşturan bir müzisyen olduğunu biliyoruz. Önümüzdeki aylarda Ediz Hafızoğlu’nun takviminde neler görünüyor? En yakın Nazdrave konseri ne zaman?
Geçtiğimiz yaz başı çaldığım grupların çoğunu bırakıp İstanbul dışına çıkıp biraz nefes aldım. Şimdi tekrar farklı işlerle yeşil sahalara döndüm. Eski yoğunluğum olmasa da çokça konser var. En önemlisi de Nazdrave önümüzdeki aydan itibaren aralık ayına kadar 4-5 tane çok önemli yurtdışı festivalinde çalacak. Polonya, Senegal, Almanya, Romanya gibi ülkeler var. Tüm tarihler kendi web sitemde ajanda kısmında mevcut. Takip etmek isteyenler oradan bakabilirler. Mart ve Nisan’da iki Beyoğlu Hayal Kahvesi konserimiz, Nisan ayında bir Ankara bir de Eskişehir konserimiz olacak. İlk kez Nazdrave’yi İstanbul dışında çalacağız. Temmuz ayında İstanbul Caz Festivali’nde de çalıyoruz. Bir de Nazdrave’nin Mayıs ayında yeni üç beş parçalık bir EP’sini yayınlıyoruz, bunu da buradan ilk kez duyuralım.

Röp: Cem Kayıran