Bant Mag. sordu, Efterklang cevapladı

Bu akşam ve yarın Salon İKSV sahnesinde Tatu Rönkkö ile hayata geçirdikleri yeni projeleri Liima ile sahne alacak Efterklang üyelerinden Rasmus Stolberg, proje ve izleyeceğimiz konserler hakkında sorularımızı yanıtladı!

Finlandiyalı perküsyoncu Tatu Rönkkö ile yaptığınız ortak projeden biraz bahseder misin? Birlikte müzik yapmaya nasıl başladınız?

Üçümüz de Tatu’yla, onun Efterklang’ın canlı performans ekibine katıldığı 2012 yılında tanıştık. 100’den fazla konserin ardından dördümüz birarada, sıfırdan başlayarak tamamen yeni bir müzik yapmaya karar verdik. Finlandiya’dan, Salon İKSV’den aldığımıza bezner bir davet aldık ve bunun dördümüzden oluşan yeni grubun başlangıcı olmasına karar verdik. Orada bir kasabadaki yazlık bir kır evinde çalışmaya başladık ve 12 gün sonra tüm yeni şarkılarımızı Our Festival’da çaldık. Söz konusu konserin kayıtlarını buradan dinleyebilirsiniz.

Bundan iki ay sonra da, benzer bir şeyi Berlin’de yaptık. Yoğun bir çalışma temposu içinde beş yeni şarkı yaptık ve bunları da özel bir konserde ilk kez çaldık. O şarkıları da buradan dinlemeniz mümkün.

Şimdi de İstanbul’dayız. Ekibimizin adı artık Liima ve birlikte şarkı yazmak üzere üçüncü kez biraradayız.

Bu konserlerde de İstanbul’da yazdığınız şarkıları çalacaksınız bildiğim kadarıyla. Bize biraz Salon İKSV’de gerçekleşecek konserler hakkında ipuçları verebilir misin? Türk enstrümanları kullanıyor musunuz?

Pazartesi gününden beri Salon İKSV’de doğaçlamalar, deneyler ve düzenlemeler yapıyoruz. Cuma ve cumartesi günkü konserlerde bu şarkıların galasını yapacağız. Henüz bir Türk enstrümanı eklemiş değiliz ama İstanbul’da yaptığımız alan kayıtları üzerine çalışıyoruz. Buradaki ilk gecemizde Karaköy’den Kadıköy’e yaptığımız vapur yolculuğu sırasında bazı kayıtlar aldık örneğin.

Müzik biraz deneysel bir müzik, fakat Efterklang’ın önceki albümleriyle karşılaştırdığınız zaman daha basit ve daha az orkestral bir müzik. Nasıl bir şey olacağı ile ilgili fikir sahibi olmanın en iyi yolu heralde Soundcloud’daki kayıtları dinlemek olacaktır. Konserlerde Finlandiya ve Berlin’de yaptığımız şarkılardan da birkaçını çalacağız.

Burada birçok kez sahne almış ve hep dinleyicilerde güzel anılar bırakmış biri olara İstanbul konserlerinizle ilgili aklına ilk gelen şey nedir?

Buradaki kalabalığın enerjisi ve tutkusu beni her zaman heyecanlandırıyor. İstanbul’da konser verirken, konser salonlarında hep özel bir elektrik oluyor.

Geçtiğimiz yıl Efterklang’ın müzikal yolculuğunda yeni bir dönem başlatma kararı aldınız. Peki Efterklang’ın 2015 için planları neler?

Birkaç dans projesi için besteler yapıyoruz ve önümüzdeki yaz Kopenhag’da galası yapılacak olan büyük bir opera projesiyle uğraşıyoruz. Aynı zamanda The Lake‘le de meşgulüz tabii ki.

https://soundcloud.com/thelakeradio/tatu-ronkko-efterklang-live-at-our-festival-july-31st-2014

Röportaj: Cem Kayıran – Fotoğraf: Aylin Güngör