Bant Mag. sordu Evden Uzakta cevapladı

Melodik müziği, duygusal lirikleri ve kullandığı nefis görsellerle ilgimizi çeken Evden Uzakta, 2012 yılında dinlediğimiz “Dün Gece” şarkısıyla beklemeye başladığımız ilk albümü Hiçbi’ Yere Doğru’yu geçtiğimiz ayın son haftasında yayınladı. Daha önce çeşitli projelerle karşımıza çıkan isimlerden oluşan gruba merak ettiklerimizi sorduk.

Aslında bu soruyu sormak için biraz geç, epeydir birliktesiniz ama en iyi girişi bu şekilde yapabiliriz sanırım: Grup nasıl bir araya geldi? Birlikte müzik yapmanızı sağlayan motivasyonlar nelerdir?
Evden Uzakta aslında Kerem ve Serhat’ın lisede beraber çaldıkları “Hijack” adlı grubun bugüne kadar devam etmiş bir uzantısı. İkili liseden sonra müzik yapmaya “Vanilla” adı altında devam etti, “Başlat/Durdur” adı altında 4 şarkılık bir demo yayınladılar. Ellerinde birikmiş şarkılar çoğalınca bunları bir albüm haline getirme fikri ortaya çıktı. Grubu bu güne kadar taşıyan ana motivasyon bu albümü tamamlama isteği oldu. 2010-2011’de Baltimore – Valencia Studios’da Paul Leavitt’in prodüktörlüğünde albümün kayıtlarına başlandı. Albümün kayıt süreci tamamen bittikten ve bir kaç grup elemanı değişikliğinden sonra grup son halini aldı diyebiliriz.

Albümdeki bütün şarkıların üzerinde fazlasıyla durulduğu, ince elenip sık dokunduğu belli! Hem sözleriyle hem de müziğiyle, şarkıların yazım sürecinden ve albüm kayıtlarınızı nasıl bir ortamda gerçekleştirdiğinizden bahsedebilir misiniz?
Albümdeki şarkıların bir kısmı grup “Vanilla” adı altında müzik yaparken tamamlanmıştı. Geriye kalan şarkıların büyük bir çoğunluğu Kerem’in Amerika’da öğrenciyken kendi kaydettiği demolardan ortaya çıktı. Missing, Hoşçakal ve Yıldızlar’ın son halleri ise albüm kayıtları sırasında stüdyo ortamında şekillendi diyebiliriz. Albüm kayıtlarına 2010 senesinin sonunda Paul Leavitt’in prodüktörlüğünde Baltimore’daki stüdyosunda başlandı. Kayıt ve prodüksiyon aşaması yaklaşık 1,5 ay sürdü. Takip eden senenin yazında yaklaşık 3 hafta da şarkıların mix’lerine son hallerini vermek için tekrar Paul ile stüdyoya girdik. Çoğu şarkının daha önceden kaydedilmiş bir demosu olması albümün kayıt sürecinde işimizi oldukça kolaylaştırdı. Paul çok yetenekli bir prodüktör ve “sound” açısından ne aradığımızı çok iyi biliyordu. Bu da kreatif süreç için daha fazla vakit ayırmamızı sağladı. Paul özellikle aranjman ve vokal düzenlemeleri kısmında çok yönlendirici oldu. Tabi birde stüdyoda sadece müzik yaparak, rahat rahat geçirilen bir 1,5 aylık süreç yaratıcı süreci çok daha faydalı hale getirdi.

Albümün kapak görselleri de en az şarkıları kadar ilgi çekici! Görselleri kim hazırladı? Konsepti nasıl belirlediniz?
Albüm görselleri için daha önceden belirlediğimiz 3 tema vardı. Beraber çalışmak istediğimiz illüstratörlere bu 3 temayı anlattık, şarkıları dinlettik ve bize bazı taslak fikirler göndermelerini istedik. İçimize en çok sinen Steve Pierce’in yolladığı taslaklar oldu. “Arcade” teması bizim sunduğumuz bir konspetti fakat konseptin yorumlanması tamamen Steve’e ait.

Peki bundan sonrasına dair ne gibi planlarınız var? Canlı performanslar, yeni kayıtlar, özel çalışmalar… Bizi neler bekliyor?
Kısa dönemdeki ilk planlarımız bir albüm tanıtım partisi vermek ve hemen konserlere başlamak. Paylaşmayı planladığımız yeni kayıtlar ve yorumlar var ama bunlar şimdilik süpriz olarak kalsın…

4K çözünürlük seçeneğiyle izleyebildiğimiz “Dün Gece” klibi.

https://facebook.com/evdenuzakta