Bant Mag. sordu FAKEPAKT cevapladı

Solardip ve Lust gruplarından tanıdığımız Yiğit Gürcihan’ın FAKEPAKT adını verdiği solo projesiyle yayınlayacağı ilk albüm People I Knew çok yakında yayınlanacak. Geçtiğimiz günlerde albümden ilk video “Clear”ı yayınlayan FAKEPAKT’a merak ettiklerimizi sorduk!

FAKEPAKT’ın ilk albümü People I Knew çok yakında çıkıyor. Albüme ve hazırlık sürecine dair detaylardan bahsedebilir misin? Ne gibi hislerle yazıldı, nasıl bir ortamda kaydedildi? Uzun bir süredir solardip başta olmak üzere müzik odaklı çeşitli üretimlerinin bir parçasıyım. Bunlar motivasyonuma büyük katkı sağladı, sağlıyor. Ama Fakepakt için aldığım albüm kararıma en büyük etkiyi haftalık radyo programım yaptı diyebilirim.

Yayın hayatına başladığından bu yana Radio adidas Originals çatısı altında haftalık setler hazırlıyorum. İçerik olarak belli bir tutarlılıkla Bass, Nu R&B, Trap, Rap ve Jersey Club gibi türlere yer veriyorum. Sürekli arşivimi besliyor olmam prodüksiyonlarım için sahip olduğum fikirlere de şekil vermemi sağladı. Hem çok güzel hem de çok çirkin hislerle yapılan bir albüm oldu. Bu uzun süre beni üretime iten bir çok insan, durum, mekan oldu. İyiden de kötüden de bir şeyler aldım.

2013 kışında başladığım bu albüm için acelem yoktu. Üstelik her bestede farklı bir ismi konuk etmek istiyordum ve bu da bambaşka bir arayış anlamına geliyordu. Müzikler ortaya çıktıkça hangisine nasıl bir vokal istediğimi de belirlemem kolaylaştı. Soundcloud’dan takip ettiğim beğendiğim isimler dışında yepyeni isimlerle de iletişime geçtim. Açıkçası insanların ‘collaboration’ fikrine bu kadar sıcak ve yapıcı yaklaşmaları beni çok daha motive etmiş olmasının yanında ufak da olsa bir baskı da hissettirdi diyebilirim. Benim tatmin olmam kadar üretime kendinden bir şeyler katmış bu insanların da çıkan sonuçtan tatmin olmasını önemsedim.

Albüm, Ağustos sonuna doğru Partapart Records’ tan yayınlanacak. iTunes ile birlikte bir çok dijital platformda satışa sunulacak.

Hemen önümüzdeki günlerde tüm albümün preview setini yayınlayacağım.

İlk single “Clear” dışında prodüksiyonların tamamını kendim yaptım. Clear’ı ise yıllardır Amerika’da yaşayan ve işlerini çok beğendiğim prodüktör dostum Atilla Ural’la yaptık. Atilla olmasaydı Clear’ı bambaşka bir yere taşımak üzereydim. Diğer tüm mixlerde de son bir final süreci için Atilla’dan destek aldım.

Bildiğimiz kadarıyla albümde yer alan her parçada farklı bir katılımcının vokallerini duyacağız. Bu fikir nasıl ortaya çıktı? Bu katılımcıları nasıl seçtin? Çoğunu soundcloud’da bir kaç tanesini de çeşitli bloglarda keşfettim.  Yetenekli olmalarının yanında çok büyük potansiyele sahip ve iyi yerlere varmak üzere olan sanatçılar. Müzik eksenli üretim dışında kişisel olarak da çok güzel kazançlar elde ettim. Okyanus aşırı bir ülkeden sabahın 4’ünde mailinize düşen şey sizin yaptığınız parçadan başka bir şey değil. Ama üstünde hiç tanımadığınız, bir araya gelmediğiniz, ama yeteneğinden emin olduğunuz birinin vokalleri var ki bunun için harcanmış emek,zaman, heyecan… Bambaşka bir his, tüm süreçte beni en çok besleyen işte bu his.

Albümden ilk klip Atilla ile birlikte hazırladığınız ve vokallerde Daví’yi gördüğümüz “Clear” parçasına geldi. Kalabalık bir ekiple hazırlanmış kaliteli bir çalışmaya benziyor. Başka klipler de izleyebilecek miyiz? Aynı ekiple mi çalışacaksın? Daví harika bir yetenek. Artist sıfatını fazlasıyla hakeden bir müzisyen ve kareograf. Atilla da çok yetenekli ve beni çok iyi anlayan bir prodüktör. İki isimle de ileride mutlaka bir şeyler yapmak isterim. Bir sonraki videoda bambaşka bir ekiple ilerleyeceğim. Sonbahar’da bir sürpriz olacak. Oldukça önem verdiğim bir süreç ve her videoda farklı biriyle çalışabilme ihtimali de heyecan verici.

Albümde yer alan parçaların özel remiksleri de yolda galiba, bizi neler bekliyor? İyi, biraz da farklı remixler bekliyor.

Son olarak, önce Yiğit Gürcihan olarak sonra da FAKEPAKT olarak ileriye yönelik ne gibi planların  var? Yeni projeler, yeni kayıtlar, canlı performanslar? Şimdilik DJ setlerime devam ediyorum. Albümden dolayı biraz daha sessiz geçirdiğim bir dönemi arkada bıraktım. Yeni sezonla birlikte güzel etkinliklerde, semi-live bir setle yer almayı umuyorum. Kasım gibi 7-8 şehirlik bir Avrupa turnesi var. Yine Kasım içinde bir EP yayınlayacağım.