Bant Mag. sordu, Görkem Han (Jr.) cevapladı

Yaklaşık bir yıldır sürdürdüğü solo projesi Görkem Han (Jr.) ile birçok başarılı çalışma yayınlayan Görkem Han’ın müzikal kariyerine, İtalyan plak şirketi Bad Panda Records tarafından yayınlanan Lonely Man single’ına, Tricky ile olan hikayesine ve geleceğe yönelik planlarına dair merak ettiklerimizi sorduk!

Altı yaşından beri müziğin içindesin, farklı türlerde birçok projede yer almışsın. 2013 yılının ilk aylarından beri Görkem Han (Jr.) adını verdiğin solo projende ise elektronik müzik ekseninde parçalar yapıyorsun. Bu projeye başlarken kafanda belli bir türde müzik yapmak var mıydı, sahip olduğun soundu nasıl yakaladın?
Altı yaşımdan beri müzikle büyümem ve bir çok farklı projede yer almam bana çok farklı ve geniş bir vizyon kattı. Solo projeme başlarken herhangi bir janr içine koymak istemedim kendini, koymadım da. İlk başta akustik soundlar üzerinde başlayan çalışmalarım daha sonra elektronik esintilerle daha da büyüdü diye düşünüyorum, hala da tam ulaşmak istediğim yere gelemedim. Fakat çalışmalarımdaki en büyük ilkem insanları rahatlatmak. Yaptığım çalışmaların türü ya da ruh hali ne olursa olsun, hepsinin ortak paydasında dinleyiciyi rahatlatan bir vokal olduğunu görebiliriz.

Son single’ın ‘Lonely Man’e kadar bütün parçalarını bağımsız olarak yayınlamıştın, ‘Lonely Man’ ise İtalyan plak şirketi Bad Panda Records aracılığıyla yayınlandı. Bad Panda Records ile nasıl bağlantı kurduğundan, single’ın üretim ve yayınlanma evrelerinden biraz bahsedebilir misin?
Evet daha önceki çalışmalarımı bağımsız yayınlıyordum. Bu evreye olgunlaşma evresi diyebiliriz. Hem ben hem de yaptığım müzik tam olgunlaşmadan bir müzik şirketine başvurmak istemedim. Lonely Man’dan önceki Night & Shore EP’inde biraz biraz olgunlaşma hissini farkedebilirsiniz. Fakat bu EP’yi de bağımsız yayınlamak istedim. Çünkü olgunlaştığımı farkettiğim ilk eserimdi. Önce kendi çevreme duyurup nasıl bir yol izlediğimi görmek ve onların tepkilerini almak istedim. Aslında biraz da sabırsız biri olduğum için olabilir.

Bad Panda Records’u bir arkadaşım sayesinde keşfettim. Kendileri çalışmalarımı çok beğendiler ve bir single anlaşması yapmak istediler, ben de memnuniyetle kabul ettim. Lonely Man’ın üretimine gelecek olursak, aslında bu kez yalnız adamımız klişelikten biraz uzakta, çünkü yalnız oldugu için çok da mutsuz değil. Bunu haftaya yayınlayacağım, yönetmenliğini Kutay Kösem’in yaptığı klipte daha da iyi anlayacağız. Her yalnız insan mutsuz olmaz. Lonely Man biraz piyangodan çıktı aslında, planladığım bir şarkı değildi. Bir günde yaptım. Tam olarak benim üzerinde durduğum türden birazcık farklı. Fakat başta da söylediğim gibi kendimi kısıtlamayı sevmiyorum, güzel bir şey yaptığımı düşündüğüm an bunu tür ayırt etmeksizin insanlarla paylaşıyorum.

Massive Attack grubunun eski üyelerinden Tricky’nin düzenlediği bir yarışmaya katılıp onunla sahneyi paylaşma hakkı kazanmışsın. Bize biraz bu deneyimden bahsedebilir misin?
Tricky benim için çok farklı ve özel bir deneyimdi. Yarışma başvurusunun bitmesine 40 dakika kala öğrenmem, şarkıyı 30 dakikada besteleyip, kaydedip yollamam, dinlenme sayısının bir anda 1000 üzerine çıkması, dünyanın bir çok yerinden gelen onlarca tebrik mesajı, düet teklifleri… Tam bir hayaldi. Bir kaç gün sonra da soundcloud’uma Tricky’nin menajerinden bir mesaj geldi: ‘Çalışmanı çok beğendi, seni konserde istiyor’. O an geçirdiğim küçük çaplı kalp krizini siz de tahmin edebilirsiniz. Çünkü Massive Attack benim küçüklüğümden beri hem çok etkilendiğim hem de çok büyük saygı duyduğum bir oluşum. Malesef bilet fiyatları çok uçuk olduğu için konsere gidemedim, fakat kendisiyle yeni albümünde çalışacağız.

Peki son olarak, geleceğe dair ne gibi planların var? Biraz ipucu verebilir misin?
Geleceğe dair planlarım: öncelikle şu anda hala okuyor olduğum Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Caz Vokal bölümünü bitirmek istiyorum. Master programı için yurt dışında Ses Mühendisliği okuma planlarım var.

Görkem Han (Jr.) projesi için planlarım da, ileride çok daha büyük bir plak şirketinden bir albüm yayınlayıp Avrupa turnesine çıkmak. Üretmeye ve kendimi geliştirmeye sürekli devam edeceğim. EP/Single çalışmalarım devam edecek. Şubat’ta yeni bir EP yayınlayacağım mesela, onun haberini de ilk kez buradan vereyim.

http://www.facebook.com/gorkemhanjr

http://soundcloud.com/grkmhn