Bant Mag. sordu, Jack Sparrow cevapladı

25 Ocak Cumartesi gecesi, yoğun baslarıyla bol danslı bir gece için İstanbul’a gelecek olan dub step prodüktörü Jack Sparrow’a konserden önce merak ettiklerimizi sorduk.

Dubstep müzik sahnesinde 2006’dan beri bulunan bir müzisyen olarak, dubstep’in underground bir türden daha popüler bir türe geçişini nasıl yorumluyorsun?

Daha büyük bir dinleyici kitlesi ve üzerinde deney yapılabilecek dünya çapında bir platform olduğu için, ben değişimi genel olarak pozitif görüyorum. Daha önce dubstep’i hiç duymamış olanlar 140 bpm üzerinden türler arası deneyler yapma fırsatını yakaladılar. Bu sayede önceden kendilerini bağdaştırdıkları türler (Techno/DNB/BreakBeat/House/HipHop) ile dubstep arasında bağlantı kurabildiler.

2006 yılında dubstep müzikal olarak epey geniş ve eklektikti, bugün ise üretim değerinin ve fikirlerin değişmesiyle birlikte dubstep kulağa tamamen farklı bir tür gibi geliyor.

Eskiden dubstep tam olarak vibe’lar üzerine kurulmuştu, üretim değeri ise mastering mühendisinin sonradan düşüneceği bir şeydi ve bu doğru değildi. İnsanlar her geçen gün daha büyük konserler veriyordu ve bu da dubstep’in popülerliğini arttırdı. Dubstep’in festivallerde ve kulüplerde farklı müzik türleriyle birlikte çalınmasıyla, dubstep türü dans pistine yönelik bir hal almaya başladı.

Bu zaman zarfında birçok şey öğrendim ve dünyanın farklı köşelerinde çaldım ve hala dubstep projelerimle insanlara sunabileceğim bir şeyler olduğunu düşünüyorum. Kendime müzikal olarak koyduğum tek limit tempo. 

2012 yılında İstanbul’a Mono Festival’i için geldiğini hatırlıyoruz, bu ziyaretinden bizimle paylaşmak istediğin iyi ve/veya kötü anıların var mı?

Festivali ve insanları çok sevmiştim. Türkiye’ye uğramak çok güzeldi, Kuzey Kıbrıs’ta büyüdüğüm için Türkiye’ye gelmek eve dönmüşüm gibi bir his uyandırdı. Kötü bir anım olmadı, sadece biraz daha uzun kalabilmeyi isterdim!

Bugünlerde üzerinde çalıştığın yeni bir projen var mı? Bize biraz ipucu verebilir misin?

Eğer zamanında bitirebilirsek bu sene üçüncü Author albümü yayınlamayı planlıyoruz. Dom da (Ruckspin), ben de bu ara yeni projelerden dolayı epey meşgulüz. Buna ek olarak, şu sıralar dünya müziğinin dubstep ile buluştuğu organik seslerden oluşan ikinci solo albümüm üzerinde çalışıyorum. Yapım aşamasında ise büyürken dinlediğim müziği tekrardan dinleme şansını yakaladım.

Dinleyiciler İstanbul’daki set’inden neler beklemeli? Jack Sparrow performansına gelmeden önce insanlara ne yapmalarını önerirsin?

Efes veya bir çay için, belki güzel bir yemek, biraz sigara. Kendinize kafa dinleyebileceğiniz bir yer bulun ve rahatlayın!

https://soundcloud.com/multiverse/jack-sparrow-shoal