Bant Mag. sordu, Jerusalem In My Heart cevapladı

Bu haftasonu gerçekleşecek 1890 Sunar: Ekim’de İki Gün kapsamında arkaoda sahnesinde olacak Jerusalem In My Heart, Bant Mag.’in Ekim 2013 sayısında yer alan Constellation Records ve Esmerine turnesi dosyası kapsamında J. Hakan Dedeoğlu’nun sorularını yanıtlamıştı.

Jerusalem In My Heart, ambient, deneysel ve dünya müziği severlerin derhal gündemine alması gereken, Arapça vokallerin reverblerle uçuştuğu, buzuk isimli yerel çalgının ve ses yığınlarının seviştiği, Şilili Malena’nın enfes 16mm görsellerle olup bitene büyü kattığı bir proje. Mo7it al-Mo7hit ismini taşıyan albüm yeni yayınlandı ve mutlaka bu linkten bir göz atmalısınız. Merak ettiklerimi kendisine sordum:

Buzuk, Arapça vokaller, ses efektleri, görseller bir araya geldiğinde emsalsiz bir birleşim ve bütün oluyor. Bu proje nasıl başladı, fikirler nasıl bir araya geldi?

JIMH bundan 8-9 yıl aklımda bir fikirle başladı aslında. Aklımdakiler çok net olmasa da görsellerin ve sahne performansının bir arada olduğu çağdaş Arapça bir proje gerçekleştirmek istiyordum. Fikirlerin bir araya gelmesi epey bir zaman aldı ve sonrasında 3 yıl önce Şilili film yapımcısı Malema Szlam ile tanıştım ve 16mm filmlerle birlikte bütünlüğü yakaladığımızı hissettik. Arzumuz Arap ve Levanten müziğinin geleneksel öğelerini belirli bir görsel estetik ile buluşturup izleyicileri farklı bir yere götüren birşeyler üretmekti. Ayrıca Arap müziğinin estetiğini elektronik müzik ile de harmanlamak istiyordum ki sanırım onunla ilgili tutarlı bir noktaya gelmiş bulunmaktayım.

Vokaller kulağa enfes gelse de Arapça oldukları için anlayamıyorum. Biraz sözlerde nelerden bahsettiğini anlatabilir misin?

Sözler son derece kişisel ve çok politik olmak arasındaki çizgide bir yerlerde. Arap yurttaşlar olarak bize biçilen roller açısından politik sözler. Yeni doğmuş Arap ulusları olarak bizlere Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra bize bahşedilen dünya çok zor ve savaşa bulanmış bir dünya. Sen bir Türk olarak ne dediğimi çok iyi anlayabilirsin, zira sizler de Arap komşularınızın yaşadığı baskıları ve zorlukları yaşıyorsunuz. Ve tabiî bölgede 60 yılı aşkındır devam eden Siyonizm sorusu ve etkileri var… Tüm bunlara olan yaklaşımım açısından da sözler kişisel diyebilirim.