Bant Mag. sordu, #musicislove cevapladı

Yerli hip hop sahnesinin en üretken #musicislove, yepyeni bir derleme albüm yayınladı. Sound of Dopeness isimli albümün hazırlık sürecini ve bundan sonra #musicislove bünyesinden çıkacak çalışmaları ekipten Sycho Gast’a sorduk!

Sound of Dopeness albümü üzerine dört aydır çalışıyormuşsunuz. Bize bu dört aylık süreçten bahseder misiniz? İlk fikrin ortaya çıkışıyla bugüne kadar albümle ilgili neler değişti? #musicislove kolektifi olarak kişisel albüm ve çalışmalarımız haricinde uluslararası çapta bir albüm yapma planını, bir araya glediğimiz ilk zamanlardan beridir düşünüyorduk zaten. Kolektif olarak daha önce de yurt dışı ile güçlü bağlantılar kurduğumuz için yine “Neden olmasın?” sorusu ile yola çıkarak hem yurtiçinden, hem de yurtdışından tanıdığımız müzisyen arkadaşlarımız ile irtibata geçip projemizden bahsettik. Sound of Dopeness albümünün heyecanını ilk olarak Viyana’dan müzisyen arkadaşımız Liza Jahmira, ve bizlere her türlü konuda destek olan İstanbul’dan çok sevgili müzisyen dostumuz Baker Aaron’un gönderdikleri prodüksiyonlar ile tattık. Bu durum bizleri oldukça heycanlandırmıştı ki, hiç vakit kaybetmeden yurt dışında da çalışmalarını takip ettiğimiz, ama henüz tanışma fırsatı bulamadığımız bazı sanatçılar ile irtibata geçtik. Her ne kadar iletişim konusunda bazı aksaklıklar yaşasak da, çok güzel geri dönüşler oldu. Ve sağolsunlar ki projesi süresi boyunca bizleri desteklerinden mahrum bırakmadılar.

Sound of Dopeness albümünün isminin hikayesi nedir? Aslına bakarsak, neredeyse her yerde göze çarpan “Dope Sounds” kavramından yola çıkarak albüm/proje isimini Sound of Dopeness olarak şekillendirmek istedik.

soundofdopeness

Albümde yer alan müzisyenler nasıl belirlendi? Epey yeni isim de yer alıyor albümde. ”Şu isimlere dikkat” dediğiniz kişiler var mı? Sevdiğimiz ve çalışmalarını özellikle takip ettiğimiz müzisyen dostlarımız haricinde, irtibat kurup henüz yeni tanıştığımız sürpriz isimler de oldu. Yani kısacası müziğin herhangi bir kalıbı olmadığı için, bu projede de özellikle bu müzisyen olsun/ya da olmasın diye bir durum söz konusu olmadı. Diğer bir yandan bakacak olur isek, bizce albüm içerisinde ki her müzisyene dikkat edilmeli. Hatta olayı biraz daha evrenselleştirecek olur isek, müzik yapan/yapma uğraşı içersinde bulunan herkesin sesine kulak verilmeli, dikkat edilmeli. Zira müzik evrenseldir, evreni dolaşır. Ve siz istemesenizde size bir şekilde ulaşır, ve kendini dinletir.

#musicislove durmak bilmiyor. Sırada ne var? Albümler basılı formatta da hazırlanacaklar mı? #musicislove kolektifinden Retromental, Vieux isimli yeni albümüyle geliyor. Bir aksilik boy göstermez ise Aralık ayı içerisinde yayınlamayı planlıyoruz. Vieux albümü için sınırlı sayıda CD de bastıracağız.

Şubat 2015’te #musicislove’dan Gramafonia, yan projesi olan Velvet Veins’in Headspin isimli EP’si ile geliyor. Diğer bir yandan da Gramafonia’nın Karnivor isimli albümünün mix çalışmaları devam ediyor. Henüz net bir tarih belirlenmemiş olsa da, Gramafonia’nın Karnivor isimli albümünü Hiphoplife Pro ve Dokuz Sekiz Müzik üzerinden bandrollü olarak çıkarmayı planlıyoruz.

Ekibimizin suskun isimlerinden biri olan Metâmormof ise, ilk solo albümünü için kolları sıvayıp  kayıt çalışmalarına başladı.

Şartlar doğrultusunda, 2015’ten itibaren yayınlayacağımız tüm albümleri CD, plak ve kaset formatlarında hazırlamayı hedefliyoruz.

https://soundcloud.com/musicislovelabel/sets/musicislove-presents-va-sound-of-dopeness-vol-01