Bant Mag. sordu, Psych Lab Eindhoven festivalinden Bob Dieleman cevapladı

Bu yıl ikinci kez düzenlenecek olan Psych Lab Eindhoven festivali, Bant Mag. ekibinin önümüzdeki haftalarda katılacağı üç festivalden biri. Toy, Earth, Moon Duo, Jacco Gardner, K-X-P gibi heyecan verici isimleri programında bulunduran Psych Lab Eindhoven, mekanları ve görselleriyle de festivalcilere sıradışı bir deneyim vaat ediyor. Festivalin organizasyon ekibinden Bob Dieleman’a, Psych Lab Eindhoven hakkında merak ettiklerimizi sorduk!

Röp: Cem Kayıran

Bu yıl bildiğim kadarıyla festivalin ikinci yılı. Geçtiğimiz sene düzenlenen Psych Lab Eindhoven’la bu yılki festival arasındaki en büyük farklılık ne olacak?
Evet, bu yıl festivalin ikinci yılı. Geçtiğimiz yıl festival harika geçtiği için bu yıl çok büyük bir farklılık olacağını tahmin etmiyorum. Bu sene biraz daha fazla katılımcı ağırlamayı bekliyoruz! Yine de bu yılın biraz daha iyi geçeceğini tahmin ediyorum, çünkü görseller, yiyecek-içecek ve yan etkinliklerimizi daha detaylı şekilde hazırladık. İnsanlar günümüzün en iyi psikedelik grupları, inanılmaz görsellerle hazırlanmış üç sahnemiz ve fazlasıyla rahatlamış titreşimlerle laboratuvarımızda rahatlıkla kaybolabilir!

Eindhoven Psych Lab 2014 from Liverpool Psych Fest on Vimeo.

Festival programı gerçekten harika! Earth, Jacco Gardner, Moon Duo ve The Soft Moon gibi nefis isimler var. Ayrıca festivalde bazı yeni ve Hollandalı sanatçılar da yer alıyor. Bize biraz lokal gruplardan tavsiyeler verebilir misin?
Evet, tabii ki! Festivalin küratörlerinden ve lokal psikedeli ustaları Radar Men From The Moon, Glasgow’lu psikedelik rock grubu The Cosmic Dead’i psikedeli ve tekrarın sınırlarını keşfedecekleri ortak bir performans için davet etti.  İki grup bir sonik deneye imza atacak ve Eindhoven’daki Super-Nova stüdyosunda kaydedecekler. Hit, quit, rave, repeat isimli bu çalışma festivalde ilk kez sergilenecek ve iki grup da sahnede olacak. Yurt dışı konserlerinde sıklıkla biraraya gelen iki grup, Radar Men From The Moon ve The Cosmic Dead, taze ilhamlarını kesiştirmek ve yeni bir meydan okuma için kendilerine böyle bir projeye evsahipliği yapmak için en mükemmel yer gibi gözüken Eindhoven Psych Lab’i tercih etti.

Önceki festivalden yola çıkarak, bu sene festivale katılacak olanlara en iyi Psych Lab Eindhoven deneyimini yaşamaları için ilk önerin ne olur?
Yalnızca kendinizi bırakın ve muhtemelen hiç duymadığınız grupları keşfedin. Festivalde keşfedilmeyi bekleyen çok fazla güzel şey var. Japonya’dan Kikagaku Moyo, Nijer’den Tuareg çölünün blues grubu Mdou Moctar, plak pazarı, arkadaşlarınızla sohbet edip enerjinizi yeniden toplayabileceğiniz güneşli bir teras gibi çok farklı alternatifler var. Görecek, duyacak ve hissedecek çok fazla şey var. Vakit bulursanız mutlaka festival alanından yalnızca 7 dakikalık bir yürüme mesafesinde olan Don’t You Wonder Sometimes? isimli sergiyi de ziyaret edin. Ama esas olarak, en iyi tavsiye sadece eğlenmeniz ve laboratuvara girmeniz!

Psych Lab Eindhoven yalnızca bir müzik festivali değil. Görsel sanat dallarıyla ilgili sanatçılar ve etkinlikler de festivalde yer alıyor. Bunlardan senin için öne çıkan bir iş var mı?
Suç ortaklarımız Liverpool International Festival of Psychedelia’dan Sam Wiehl ve Venya Liverpool International Festival of Psychedelia ve VJ Shelf dışında insanları Araştırma Modülü’ müzdeki Waterballet‘i görme konusunda teşvik ediyorum. Orada inanılmaz sualtı görselleri ve bu görsellere eşlik edecek sesler yapan Kamiel Rongen’in dünyasına dalabilirsiniz. Aşağıdaki video konuyla ilgili fikir verecektir!

Waterballet – Shortcutz from Kamiel Rongen on Vimeo.

Psych Lab Eindhoven festivali hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklamanız yeterli.

Yükleniyor...