Bant Mag. sordu, Sapan cevapladı

Perşembe akşamı Bronx’ta yeni albümü Anlık İzler’in lansmanını yapacak olan Sapan’a konserden önce albümle ilgili merak ettiklerimizi sorduk.


Soruları Sapan adına grubun solisti Baykal Ada cevapladı.

Yeni albümünüz Anlık İzler’in yapım aşamasını bizimle paylaşır mısınız? Albüm nasıl hayata geçti? Anlık İzler isminin bir hikayesi var mı?

Albüm kayıt sürecine girme kararını geçtiğimiz yılın başlarında almıştık. Yaza doğru demo kayıtlarını alıp, sonbaharda da stüdyoya girmeyi hedefledik. Gezi olayları yaşanınca, demo kayıtlarını biraz ertelememiz gerekti. Kafalar toparlanır toparlanmaz demo kayıtlarına başladık. Demo kayıtlarını evde tamamladıktan sonra, stüdyo aşamasına geçildi. Hem Babajim hem de SAE stüdyolarına tekrar teşekkür ediyoruz buradan. Bu albümün oluşmasında, kayıtların alınabilmesinde onların da çok büyük katkısı var çünkü.

Albümdeki şarkılardan 3’ü önceden yayınladığımız Gökyüzünde Yeryüzü isimli EP’mizde bulunuyor esasında. Bazı ufak tefek rötuşlarla, onları da değerlendirebileceğimizi düşündük. Daha iyi bir kayıdı da hakeden şarkılardı bizce. Onların haricindeki şarkıların çoğu yeniydi. Hatta demonun kaydedilme aşamasında son hallerini aldıkları söylenebilir. Albümün kaydedilmesi, araya giren gün ve haftalar da dahil edilecek olursa, yaklaşık 2 buçuk ayımızı aldı.

Anlık İzler’in birçok hikayesi var aslında. Her birimizin son yıllarda yaşadıkları, farklı tecrübeler sonucunda hissettiği duyguları ifade
ediyor albüm. Örneğin Yağmur geçen yıl Reyhanlı’da yaşanan bombalı saldırının bizde oluşturduğu düşünce ve duyguları biraz üstü kapalı şekilde anlatıyor. Devletin yıllarca güttüğü çarpık düzen anlayışını ve dezenformasyon politikalarını odak alıyor. Diğer yandan Rüya bir ayrılık şarkısı mesela.

Geriye dönüp bakıldığında, yaşanılan onca düşünce ve hissiyatın geçiciliğinin yarattığı boşluk fikri üzerine, Anlık İzler ifadesinin albümü tam olarak özetlediğini farkettik. Bu ifade aynı zaman Rüya isimli şarkımızın ilk sözleri.

Anlık İzler’i henüz dinlememiş olan birisine albümü nasıl tanımlardınız?

Şarkıların birçok konuya değinmesi sebebiyle herkesin kendinden bir şey bulabileceği bir albüm. Ancak şarkı sözlerinde bol betimleme bulunduğundan, ifade edilen zaman zaman dolaylı yollardan da aktarılmış olabiliyor. Bunun şarkıların sound’u ile de paralellik gösterdiğini düşünüyoruz bir yandan da. Zira şarkıların çoğuna bir hayal veya rüya modu hakim.

Anlık İzler’in en ilgi çekici yanlarından birisi albümü internet üzerinden ücretsiz olarak indirilebiliyor olmamız ve aynı zamanda Spotify ve Deezer gibi websitelerinden ‘stream’ yoluyla dinlenebiliyor olması. İlk uzunçalarınızda bu stratejiyi izlemenizin sebepleri neler?

İsteyen herkesin müziğimize rahatça ve zahmetsizce ulaşmasının bu aşamada en doğru şey olacağını düşündük. Albüm satışından herhangi bir maddi beklentimiz olmadı bu süreçte. Bize destek olmak isteyenlerin bulunması ihtimaline karşın da de hem itunes kanalını hem de
bağış imkanını açık tuttuk. üzik marketlerinin raflarında yer almak her ne kadar, özellikle Türkiye’de, ciddiye alınmanın ana koşullarından biri gibi gözükse de, bu algının yavaş yavaş yıkıldığını ve yıkılmaya mahkum olduğunu görüyoruz.

Müzik artık internet aracılığıyla dinlenir hale geldi. Itunes, Deezer, Spotify gibi mecralarda yayınlanmak da artık oldukça basit. Bunun için
arkanızda bir plak şirketinin bulunması gerekmiyor. Nitekim yayınladığımız iki EP’yi de aynı yöntemle yukarıda saydığımız üç mecrada da yayınlamıştık.

Albümü kaydettikten sonra görüştüğümüz yapımcı şirketlerin bulunduğunu belirtmemiz lazım şu aşamada. Ancak görüşmelerin, şu an izlediğimiz yolu tercih etmemiz gerekitği konusunda bizi ikna ettiğini söyleyebiliriz. Kimseye kırgın veya kızgın değiliz tabi, yanlış anlaşılmasın. Yapımcı yalnızca belli bir network’ü elinde bulunduran ve onu işleten bir kurum haline dönüşmüş ve yatırım veya riskin büyük bir kısmını grup üstleniyorsa, burada bir sorun var demektir. Bu şekilde çalışmak içimize sinmedi kısacası.

Albümde Türkçe şarkıların yanı sıra “L’impasse” ve “Perdu” adını taşıyan iki tane de Fransızca parça yer alıyor. Bu şarkılardan biraz bahseder misiniz?”

Franzsıca söz yazımı benim Fransız olmamın bir sonucu (yanlış olmasın, yakın zamanda Türk vatandaşlığını kazandım, milli marşı tersten söylemeyi dahi öğrendim) “L’impasse” (çıkmaz) albümde yer almasına karar verdiğimiz son şarkı. En yeni şarkımız bir başka deyişle.

Şarkı çocukluktan yetişkinliğe geçiş sancısını, birçok anı ve bağlılıktan kopulmasına bağlı olarak oluşan boşluk hissinin ve değişimlerin içinde insanın kendini yeniden varetme sürecini anlatıyor.

Perdu (kayıp) ise dünyada yaşanan onca gelişmenin neden olduğu kanı ve önyargıların bir bireyin zihninde yarattığı karışıklığın yansıması. Savaş, barış, geçmiş ve gelecek gibi kavramların birbirine girdiği, ayın dünyanın sateliti olmaktan vazgeçtiği kayıp bir dünyaya ithafen.