Bant Mag. sordu, “Sound of Peace” Festivali’nde dinleyeceğimiz isimler cevapladı

Dünya çapında faaliyet gösteren barış organizasyonu MasterPeace’in Türkiye ekibi tarafından 21 Eylül Dünya Barış Günü’nde, yani yarın gerçekleştirilecek “Sound of Peace” Festivali’nde izleyeceğimiz isimlerden Elif Çağlar, The Away Days, No Land ve Boğaziçi Caz Korosu’ndan Masis Aram Gözbek sorularımızı cevapladı!Elif Çağlar​
21 Eylül Dünya Barış günü ve o gün gerçekleşecek MasterPeace “Sound of Festival” hakkında ne düşünüyorsunuz? Şarkılarınızı barışın birleştirici gücü altında çalacak olmak nasıl bir duygu?
Barış istiyoruz, bu isteği özellikle de müzikle duyurmak adına yapılan her festival, her konseri sevgiyle, takdirle selamlıyoruz. Şarkılarımın bunun bir parçası olacağını düşünmek güzel bir his.

“Sound of Peace” festivalinde nasıl bir setle sahnede olacaksınız? Bizi neler bekliyor?
Albümden şarkıların çoğunlukta olacağı bir set hazırladık. Bir de Marvin Gaye, “What’s going on?” cover’ı var.

Screen Shot 2014-09-20 at 11.24.25

The Away Days
21 Eylül Dünya Barış günü ve o gün gerçekleşecek MasterPeace “Sound of Festival” hakkında ne düşünüyorsunuz? Şarkılarınızı barışın birleştirici gücü altında çalacak olmak nasıl bir duygu?
Sadece barışmak için savaşılmalı. Böyle bir şey için sahne almak oldukça güzel.

“Sound of Peace” festivalinde nasıl bir setle sahnede olacaksınız? Bizi neler bekliyor?
İçinde yeni şarkılarımızı da çalacağımız bir set hazırladık. Saat 18.00’de sahnede olacağız. Şimdiden iyi eğlenceler!

Screen Shot 2014-09-20 at 11.23.20

No Land
21 Eylül Dünya Barış günü ve o gün gerçekleşecek MasterPeace “Sound of Festival” hakkında ne düşünüyorsunuz? Şarkılarınızı barışın birleştirici gücü altında çalacak olmak nasıl bir duygu?
Yüzyıllardır Dünya kendi yörüngesinde dönmeğe dalmış ve barışa olan ihtiyacımızı unutmuştur. Ve o Dünya, barıştan o kadar uzaklaşmış ki, barışla ilgili şeyleri bize bile unutturmuştur. Madem ‘Sound of Festival’ barışı, hem bize hem de müzikseverlere hatırlatmak misyonunu icra edecek, o zaman bütün müzisyenleri böyle festivallerde görev almaya davet ediyoruz. Festivalin parçası olmak heyecandan ziyade memnuniyet ve huzurverici.

“Sound of Peace” festivalinde nasıl bir setle sahnede olacaksınız? Bizi neler bekliyor?
No Land üyelerinin farklı kültürlerden beslenmelerine rağmen kendi aralarında oluşturdukları ‘barış’ı müzikseverlere yansıtmalarını isteriz. Bu ‘barış’la harmanlanan müziğin bizleri olduğu gibi sizleri de mest etmesini dileriz.

Screen Shot 2014-09-20 at 11.25.24

Masis Aram Gözbek (Boğaziçi Caz Korosu)
21 Eylül Dünya Barış Günü ve o gün gerçekleşecek MasterPeace “Sound of Festival” hakkında ne düşünüyorsunuz?
Hayatın ve bizlere dayatılan sistemlerin temposu ve akışı içinde “insan” ve “vicdan” kavramlarını bize yeniden hatırlatan ve sorgulatan dayanaklar arıyoruz aslında. Müzik gibi, tiyatro gibi, edebiyat gibi… Dünyanın farklı yerlerinden, kendi coğrafyamızdan her gün aldığımız kötü haberler, katliamlar, savaşlar, zarar gören on binlerce insan, çocuk… Bunlara kayıtsız kalamıyoruz tabii ama yaşananlara engel olamadığımız, çaresiz hissettiğimiz anlar da oluyor. Bu noktada insan kendi elindeki imkânları zorluyor. İnsanlara ne şekilde ulaşabilirim, daha iyi bir dünya için benim nasıl bir katkım olabilir? İşte sanat bize bu dayanma, direnme ve mücadele gücünü veriyor. Sanatın iyileştirici gücüne inanarak, yılmadan anlatmaya, aktarmaya çalışıyoruz. MasterPeace “Sound of Festival” gibi oluşumların buna büyük katkı sağladığını söyleyebilirim. Toplum gönüllüleri ile yola çıkan, sanat aracılığıyla insanlara ulaşmaya çalışan böyle organizasyonlar belirli kalıplarla, içi boşaltılarak kutlanılan özel günlerin anlam bulmasını sağlıyor aslında.

Şarkılarınızı barışın birleştirici gücü altında çalacak olmak nasıl bir duygu?
Boğaziçi Caz Korosu olarak toplumsal olaylara, sosyal gelişmelere karşı hassasiyetimizi her zaman korumaya çalışıyoruz. Yaptığımız çok sesli müziğin bize sağladığı en büyük kazanımlardan biri de bu. Yaşanan birtakım toplumsal olaylarda çok sesli bir koro olarak sesimizi duyurmamız insanların dikkatini çekiyor, vermek istediğimiz mesajların etkisini arttırıyor. Biz, farklı altyapılardan, farklı kültürlerden, farklı mesleklerden, farklı yaş gruplarından insanların bir araya geldiği yaklaşık 40 kişilik bir topluluk olarak, kendi iç huzurumuzu koruyabiliyorsak, yeri geldiğinde bir bütün olabiliyorsak, ülkeler olarak da bunu başarabiliriz diyoruz. Kendi zevklerimizden, özgürlüklerimizden, düşüncelerimizden vazgeçmek zorunda olmadan, sivri taraflarımızı törpüleyerek, hoşgörü ve saygı çerçevesinde ortak bir noktada buluşabileceğimize inanıyoruz. İdealini kurduğumuz dünya da aslında bu çerçevede şekillenecek. Yaşanan bunca felakete rağmen, umudumuzu kaybetmememizin nedeni de bu. Kültürel zenginliklerimizi, birikimlerimizi koruyarak, önce ‘insan’ olduğumuzu hatırlayarak attığımız her adım, sınırların giderek ortadan kalktığı bu dev dairenin daha da genişlemesine imkân tanıyor. Bizler sahnede şarkılarımızı seslendirirken, bizleri dinleyen yüzlerce insanla aynı idealleri, duyguları paylaştığımızı yürekten hissediyoruz. Bu anlamda, 21 Eylül gecesi İstanbul’dan dünyanın farklı yerlerindeki insanlara sesimizi duyurabilecek olmak da bizim için büyük keyif. Herkesi bu dev koronun bir parçası olmaya ve şarkılarımızı bizimle birlikte söylemeye davet ediyoruz.

“Sound Of Peace” festivalinde nasıl bir setle sahnede olacaksınız? Bizi neler bekliyor?
Konserlerimizi daha önceden izleyenler ya da bizleri takip edenler bileceklerdir. Boğaziçi Caz Korosu olarak çok sesli türkü düzenlemelerinden, caz ve çağdaş eserlere uzanan geniş bir repertuvarımız var. Artık her konserde insanların mutlaka duymak istedikleri parçalarımız var. Tabii o geceye özel sürprizlerimiz de yok değil. Bu performansımızı da, festivalin temasına özel olarak, hayalini kurduğumuz o dünyaya erişebilmek umuduyla, John Lennon’ın Imagine şarkısı ile bitireceğiz. Herkesi o gün bizimle olmaya ve şarkılarımıza eşlik etmeye çağırıyoruz!

Küçükçiftlik Park’ta gerçekleşecek etkinlik ile ilgili detaylı bilgi ve bilet satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.