Bant Mag. sordu, Soyut Boyut cevapladı

Sarp Maden, Engin Recepoğulları ve Ediz Hafızoğlu’ndan oluşan yeni grup Soyut Boyut, ilk konserini bu akşam Date İstanbul’da veriyor. Konserle ilgili ‘Her performans doğası gereği, diğerlerinden farklı olacaktır’ uyarısında bulunan üçlünün yeni projesi hakkında merak ettiklerimizi Sarp Maden’e sorduk.

Soyut Boyut ismi yaptığınız müziğin formuyla ilgili ipuçları taşıyor. Biraz bu ismin nasıl ortaya çıktığından bahseder misiniz?

Soyut Boyut yaptığımız müziğin kaynağını ifade eden bir isim, o boyuttan gelip bizi buldu.

Grubun fazlasıyla heyecan verici isimlerden oluştuğunu söylemek gerek. Aynı zamanda kendi projeleri ve başka gruplarda da dinlediğimiz üç isim nasıl bir araya nasıl geldi?

Gruptaki tek heyecan verici isim Engin, o bir yıldız. O bizim güneşimiz, biz de onun yörüngesinde dönen uydularız.

‘Her performans doğası gereği, diğerlerinden farklı olacaktır!’ üzerinde durulması gereken bir cümle. Doğaçlama performans, müzikal birikim dışında başka faktörlerin de bir araya gelmesiyle ortaya çıkan bir şey. Siz üçünüz çalarken ne gibi unsurlar önemli hale geliyor?

Önceden belirlenmemiş bir müzik çaldığımız için bilincin derinlerinden en dışsal faktörlere kadar her şeyin etkisi var ortaya çıkan müzikte.

Soyut Boyut, çarşamba akşamı ilk konserini verecek. Sonrasıyla ilgili belirli bir takviminiz var mı? Başka konserler ya da kayıtlar?

Başka konserler ve kayıtlar olacak, ayrıca aramızdakı telefon konuşmaları internete sızdırılacak.