Bant Mag. sordu, Zeleia & Golem cevapladı

Yılın son haftalarında yayınlanan Zeleia (Enis Çakar) ve Golem’in (Kaan Akay) ilk albümü There’s Nothing, ustaca yarattığı atmosferler ve içinde barındırdığı yoğun ve dokunaklı anlarla ilk dinleyişte bizi yakalayabilen bir albüm oldu. Bandcamp aracılığıyla ücretsiz olarak yayınlanan There’s Nothing‘i, hazırlık aşamalarını ve ikilinin canlı performanslarını Zeleia ve Golem’le konuştuk!


Zeleia ve Golem ilk olarak nasıl biraraya geldi?

Enis: Bir arkadaşımız aracılığıyla tanışmıştık ve kısa sürede samimiyeti yakaladık. İlk biraraya geldiğimizde hemen konser oldu zaten. Böyle şaşkın şaşkın birbirimize baktığımz, bizim açımızdan inanılmaz bir konser ve biraraya gelme olmuştu.

Kaan: Aynen, garip bir tanışmaydı çünkü ilk yüzyüze karşılaşmamızdan birkaç saat sonra hiç çalışmadığımız, prova bile yapmadığımız bir konsere çıktık beraberce. Zaten bazen, bazı şeylerin pek prova yapmak ya da yapmamakla alakası olmuyor sanırım.

Sizi birlikte müzik yapmaya iten ne oldu?

E: Kaan’la çok fazla ortak noktamız var. Sadece mğzik değil her konuda zevklerimiz aynı gibi. Yaşadığımız acılar bile benzer haha! Ama hepsinden önemli bir fark var: ortak dediğimiz ve istediğimiz olayı anında bitirip harekete geçebiliyoruz. Şunu yapalim diyip yapamadığımız bir şey olmadı daha sanirim. İstikrarımız bize güç verdi ve şu an bu noktadayız.

K: Açıkcası o ilk konserden sonra ve tanıştıktan sonra başka türlü bişey mümkün değilmiş gibi geldi bana. İlk başta herhalde olmaz ve şaka yapıyoruz diye düşündüm ara ara ama gerçekten de istediklerimizi, dediklerimizi yapan insanlarız galiba. En azından biraradayken ve bu projede öyle gibi.

There’s Nothing albümünün hazırlık aşamasından biraz bahseder misiniz? Nerede ve ne zaman yapıldı kayıtlar?

E: Albüm Balıkesir’in Gönen ilçesine bağlı Sarıköy kasabasında kaydedildi. Aynı zamanda benim yaşadığım yer. Kasım ayı içerisinde başladık ve Aralık ilk haftası gibi bitti.

K: Hazırlık aşamasında daha çok odunlar toplandı ve soba falan yaktık. Ya da ormana gidip ses kaydettik. Bir de albüme oturmadan önce uzun bir muhabbet oldu sanırım, eğer bunlara hazırlık diyebilirsek bu gibi hazırlıklar yaptık galiba.

Albümünüzü ilk kez dinleyecek olan birine, There’s Nothing’i nasıl bir ortamda dinlemesini önerirdiniz?

E: Sessiz, yalnız ve gece karanlığı eşliğinde yatağa uzanarak.

K: Valla benim bir önerim yok aslında. Ama büyük ihtimalle çok kalabalık bir parti ortamında iyi olmayabilir, koymaya çalışan olursa küfür ederler o adama büyük ihtimalle. Belki sabaha karşı herkes artık bayılmak üzereyken bir afterparty durumunda dinlenebilinir.

Albümdeki parçalar canlı performanslarda nasıl değişiklikler gösteriyor?

E: Albümden önceki konserde belirli kalıplar üzerinden daha çok o an deneyerek gerçekleştirdik ve ortaya cok garıp ve tatlı sonuçlar çıkmıştı. Live set diye tabir ettiğimiz olay yerine direkt live gerçeklestiriyoruz yani. Ve bolca doğaçlama melodiler.

K: Açıkcası albüm parçalarını henüz hiç canlı çalmadık ve hatta bu konu hakkında konuşmadık bile Büyük ihtimalle yine bişeyler kendi kendine olacaktır, konserlerde çok planlı olabileceğimizi sanmıyorum.

Bir dahaki Zeleia & Golem konseri nerede, ne zaman?

E: 28 Ocak Peyote Nevizade, 29 Ocak Radiofil Sahne’deyiz.