Bant Mag. sunar: Mevsimler - Fasıl I

Nisan ayı itibariyle Bant Mag. Mekân’da heyecan verici bir sergi serisiyle karşınızdayız. Mevsimler sergi serisi, yıl boyunca, Suriye’den ve Türkiye’den sanatçıları bir araya getiren dört sergiden oluşuyor. 30 Nisan Cumartesi günü Bant Mag. Mekân’da açılan ilk sergi Mevsimler – Fasıl I, bir yıl önce İstanbul’a gelen ve burada yaşamaya başlayan Imad Habbab’ın karışık teknikle ürettiği desenlerini, oyuncu Hare Sürel’in ilk kez izleyiciyle buluşacak resimleriyle bir araya getiriyor.

Mevsimler sergi serisini, Kültür ve Gelişim için Prince Claus Fonu sponsorluğunda ve Kadıköy Yeldeğirmeni’nde geçtiğimiz senenin başında, Suriye’den sanatçılar tarafından, Suriyeli ve Türkiyeli sanatçılar için özgür bir alan yaratma amacıyla kurulan komşu mekân ArtHere işbirliğiyle düzenliyoruz. Sene boyunca takip edebileceğiniz dört serginin her biri, resim, illüstrasyon, baskı, fotoğraf gibi farklı alanlarda çalışan Suriyeli ve Türkiyeli iki sanatçının benzer motivasyonlarını, farklı hikâyelerini ve ortaklaşan dillerini bir araya getiriyor olacak. Suriye’de süregelen iç savaştan ötürü ülkesini terk ederek Türkiye’ye yerleşen sanatçılarla dayanışarak düzenlediğimiz Mevsimler sergi serisi, Türkiye’deki göçmenlerin özgür üretim alanının genişlemesine katkı sağlamayı amaçlıyor.

Komşu mekân ArtHere ile gerçekleştirdiğimiz sohbet ve ilk sergi Mevsimler – Fasıl I’de yer alacak sanatçılar Hare Sürel ve Imad Habbab’ın işleri ve motivasyonlarıyla tanışmanıza vesile olacak röportajlar Bant Mag. No:48‘de okunabilir.

afiş