Bant Mag. No:28'den // Bant Mag. Yayınları ilk kitabını sunar: Oturduğum Yerden / From Where I Am

Aylin Güngör’ün “Oturduğum Yerden / From Where I Am” ismini taşıyan fotoğraf kitabıyla Bant Mag. Yayınları’na start veriyoruz. 20 Mart Perşembe akşamı ise hep birlikte bunu kutlayalım diyoruz. Geçen sene Brooklyn Vapuru gecesinde hepimizi mest eden Smoota konseriyle…

2005 yılında Damon And Naomi, onlarla yaptığımız röportajda İstanbul’un ve burada rakı içmenin hayallerini süslediğini söylememiş olsalardı belki Bant Mag. olarak hiçbir zaman konser düzenleme işini girişmeyecektik. Ama olan oldu; nitekim biz de onlarla oturup rakı içmek istiyorduk ve türlü dalavereler sonucunda o yılın temmuzunda Babylon’da konser gerçekleşti. O gece zehir kanımıza zerk edildi ve sonraki yıllarda yapmaktan vaz geçemeyeceğimiz, bir nevi bağımlılık hâline geldi konser düzenlemek. Üretimlerine bayıldığınız, hayranlık duyduğunuz insanlarla tanışmak, şehre bıraktıkları ilham kırıntılarına tanıklık etmek, iyi geçen bir gecenin ardından şerefe demek ve sevdiğiniz bir grupla konser dışı kalan gün veya saatlerde birlikte şehri, İstanbul’u gezmek bizim benzinimiz oldu.

Ama zaman geçtikçe fark ettik ki, gelen grupların bizden daha büyük bir motivasyonları vardı; müziklerini yeni bir coğrafyaya getirmenin ötesinde bir peri masalı gibi dünyanın batısındaki müzisyenler arasında dilden dile dolaşan İstanbul’a gelmek.

Genelde turnedeki gruplar öğleden sonra bir şehre varırlar, doğrudan mekâna hareket ederler, ses kontrolü yaparlar, gider yemek yerler, sonra konser başlar, çalarlar, inerler, bir iki şey içerler sonra da sabah yeni bir şehre doğru yol almak üzere birkaç saatlik uykunun koynuna bırakırlar kendini. Ama İstanbul’a gelen gruplar burada kendilerine en az bir günlük tatil izni verirler. Şanslılarsa, turneleri bitmişse bu birkaç günü de bulabilir. Hâl böyle olunca, bizim şehri gezdirme turlarımız, getirdiğimiz hemen hemen her grupla uzun yemeklere, uzun yemekler derin sohbetlere, derin sohbetler paylaşılan anlara doğru ilerledi. Ve ilerlemeye de devam ediyor… 2005 yılından bu yana olup bitenlere istisnasız tanıklık edenler ise Aylin Güngör’ün yıllar içerisinde değişen, çoğalan, bozulup aramızdan ayrılan, aralarına yenileri eklenen kameraları oldu.

Aylin gruplara İstanbul’un alamet-i farikalarının önünde poz verdirmek yerine, güzel geçen bir günün hesaplanmamış bir ânında kamerasına davrandı hep. Yıllar geçtikçe gruplar, grupların arkadaşları olan başka gruplar ve müzisyenler, sayıları artarak gelmeye devam ettiler; sanki gruplar sıraya girmişte İstanbul’a gelip Aylin’e çektirmek istiyorlar gibi… İşte bu kitap, Oturduğum Yerden, bu hissi taşıyor. Sizin yaşadığınız şehirde sizinle birlikte iyi vakit geçiren birilerini, şartları zorlamadan, oluşturmadan çekmek.

Kitapta yer alan bazı sanatçılara İstanbul’da geçirdikleri zamanı, buradaki konserlerini, hislerini ve anılarını paylaşmalarını istedik…

Bant Mag. No: 28’de yer alan yazının tamamını okumak için buraya tıklayabilirsiniz.