Basketbolun geçmişi, bugünü ve geleceğini tanımlayan “Nike 12 Soles” ile tanışın

Nike’ın basketbol tarihine yön veren tasarımları ve birçok önemli oyuncu ile özdeşleşen ikonik ayakkabılarına geçtiğimiz günlerde Dubai’de yapılan lansman ile 12 tanesi daha eklendi. Nike’ın efsanevi tasarımcısı Aaron Cooper; “sneaker” denince Amerika’da ilk akla gelen isimlerden olan Bobbito Garcia ve Chicago Bulls efsanesi Scottie Pippen ile birlikte geçirdiğimiz iki gün boyunca basketbol, sneaker kültürü ve dahasını deneyimleme şansını yakaladık.

Dubai’de geçtiğimiz hafta düzenlenen özel bir lansman ile ilk kez görücüye çıkan Nike 12 Soles, özellikle basketbol tarihine yön veren tasarımlardan ilham alması ile dikkat çekiyor. Bu sene beşinci kez düzenlenen Sole DXB 2016’da ilk kez ziyaretçilerle buluşan 12 Soles’un tasarımcıları arasında yer alan Aaron Cooper, tasarımları yaparken en önemli faktörün sporculardan alınan yorumlar olduğunu söyledi. Performanslarını en iyi şekilde sergilemeleri için çalışan Cooper, şimdiye kadar Serena Williams’tan Charles Barkley’e, LeBron James’den Scottie Pippen’a sayısız isim için tasarımlar yapmıştı.

asp_5277

Aaron Cooper’ın yirmi yılı aşkın zamandır ayakkabılar tasarladığı Nike serüvenine dair merak ettiklerimizi kendisine sorduk. Bu harika sohbeti, Bant Mag.’in yeni sayısında okuma şansını yakalayacaksınız!

asp_5177

Radyocu, DJ, yazar, müzisyen, sporcu ve en önemlisi sneaker kültürüne dair yazdığı kitaplarla tanınan Bobbito Garcia da Dubai’deki lansmanda Nike’ın basketbolu ve sneaker kültürünü nasıl bir araya getirdiğine dair harika hikayeleri ile bizlerle buluştu. Basketbolun yanı sıra Amerika’daki müzik akımlarının ve popüler kültürün de katkısı ile ivme kazanan sneaker kültürü, günümüzde harika bir hal alıyor.

nike_soledxb_day1-0869

Bobbito Garcia ile sneaker kültürünün yayılmasında etkili olan müzik kültürünü, 90’lar Amerika’sını, basketbol tutkusunu ve dahasını konuştuk. Detaylar Bant Mag.’in yeni sayısında olacak.

asp_5256

Sole DXB alanında yer alan Nike alanında ziyaretçileri bekleyen bir diğer önemli koleksiyon ise birçok basketbolcu tarafından giyilmiş olan klasiklerin yer aldığı vitrindi. Michael Jordan, Scottie Pippen, Charles Barkley ve dahasının kullandığı ayakkabılar, Dubai’de ilk kez meraklıları ile buluştu.

nike_soledxb_day2-2756

Kuşkusuz Dubai’deki lansman buluşmasının en önemli ismi basketbol efsanesi Scottie Pippen’dı. Chicago Bulls efsanesi, Nike ile birlikte çıktığı yolda her zaman yanında olan Aaron Cooper ile birlikte bu yolculuğa dair çeşitli hikayeleri ile karşımızdaydı. Performansını her defasında arttıran ve Cooper ile çalışmalarının sonucunda hep doğru ayakkabı ile sahada olan Pippen, 12 Soles serisindeki nostaljik ayakkabıları ile de dikkat çekti.

asp_6752

Dubai’deki basketbol tutkunu gençler ile buluşa Scottie Pippen, buradaki basketbolun gelişimine dair ve özellikle artan sneaker kültürünü de yerinde gözlemleme şansını yakaladı. Sole DXB kurucusu ile de bir araya gelen Pippen’ı yeniden sahada görmek oldukça heyecan vericiydi!  Nike’ın 3 Aralık’tan itibaren nike.com/launch adresi üzerinden satın alınabilecek olan serisine dair detaylar için gözünüz bizde olsun!