Battles’ın “Transformers” tadındaki yeni klibi: “Sugar Foot”

2019 çıkışlı Battles albümü Juice B Crpyts’ten “Sugar Foot” parçasına, Tooru Adachi ve Shunsuke Itakura’dan oluşan animasyon kolektifi AC-bu’dan nefis bir klip geldi. 

Juice B Crypts’i Ian Williams ve John Stanier’dan oluşan duo formuyla kaydeden Battles’a şarkıda Prairie WWWW ve Jon Anderson eşlik ediyor. Transformers’ı andıran estetiği ve detaylarıyla göz kamaştıran “Sugar Foot” klibinde, COVID-19’u bir meteor olarak dünyaya yaklaşırken görüyoruz. Klipte de “Great Space Robot Festival” isimli hayalî bir festivalin katılımcılarının güçlerini birleştirerek virüsle mücadelesine tanıklık ediyoruz. Bir anlamda bu sene iptal edilen tüm konserlerin ve festivallerin intikamını alıyorlar. Kısa bir anime bölümü gibi kurgulanan klipte, Battles’ın plak şirketi Warp’a da selam çakılıyor. 

Battles davulcusu John Stanier, Bant Mag.’ın 15. yılını kutladığı iki sayıdan biri olan No:69’un konuk editörlerinden biriydi. Stanier’ın yönlendirmesiyle New Yorklu sanatçı Guy Richards Smit’le konuşmuştuk. Röportaja buradan ulaşabilirsiniz.

Battles’ın nefes kesen video klipleri

İşitsel dünyasında sarmal yapılar, poliritimler ve nitelikli sonik nüanslarla karakteristik bir yaklaşım benimseyen Battles’ın video kataloğu da büyüleyici işlerle dolu. Belki de bir başyapıt olarak tanımlanabilecek 2007 tarihli Mirrored’dan bu yana, Battles kliplerinden 3 favorimiz aşağıda.

Tonto (2007)

United Visual Artists ortaklığıyla hazırlanan “Tonto” klibinde, bir ormanın içinde, şarkıyla uyumlu bir şekilde âdeta dans eden ışıkların arasında grubu izliyoruz.

My Machines (2011)

Battles ve Gary Numan’ın nefis düeti için Daniels tarafından Creators Project ortaklığıyla çekilen klipte başrolde bir yürüyen merdiven var.

The Yabba (2015)

La Di Da Di albümünün açılış şarkısı için olağanüstü video klipleriyle tanınan CANADA ekibinden Roger Guàrdia’nın Barcelona’da çektiği klipte ekibe birçok dinleyicisi eşlik ediyor. “The Yabba” klibindeki etkileyici mekânlardan biri de, İspanya’nın ilk yarış pisti olarak bilinen Autódromo de Sigtes-Terramar.


Yükleniyor...