Bay Miyagi’den Fletcher’a, son otuz yıldan 5 öğretmen karakteri

Whiplash’teki hırslı öğretmen rolüyle Oscar dahil tüm ödülleri toplayan J.K. Simmons’tan yola çıkarak, son otuz yılda sinemada kendini göstermiş beş ilginç öğretmeni hatırlıyoruz!

 

large_karate_kid_blu-ray6

Kesuke Miyagi
Film: The Karate Kid 
Oyuncu: Pat Morita
1984

1980’li yılların unutulmaz filminde, çocukluğumuza damga vurmuş Bay Miyagi rolünde Pat Morita’yı izliyoruz. Bay Miyagi, annesiyle şehre yeni taşınmış, okuldaki bir grup çocuktan şiddet gören Daniel’ı kanatları altına alıyor ve onu can düşmanıyla kapışacağı karate turnuvasına hazırlıyor. Karısını ve çocuğunu kaybettiğimiz Miyagi az konuşuyor, ağzından yalnızca derin cümleler çıkıyor. Daniel’a cilala-parlat gibi ilginç tekniklerle karate eğitimi veren Miyagi, aynı zamanda şifa verici bir özelliğe de sahip. Kısık gözlü karizmatik Karate ustasının en karizmatik anıysa chopstick’le sinek yakalama anı.

pianoteacher

 

Erika Kohut
Film: The Piano Teacher 
Oyuncu:  Isabelle Huppert
2001

Haneke’nin bastırılmış cinsel arzu, fetiş, s&m, voyeurism gibi tabu olan konularla seyirciye meydan okuduğu The Piano Teacher’ın ana karakteri Erika’yı Isabelle Huppert canlandırıyor. Erika, çok başarılı bir piyanist ve öğrencilerini zorlamayı seven bir piyano öğretmeni. Baskıcı annesiyle beraber yaşıyor, hatta aynı yatakta yatıyorlar. Hafif huysuz ve sinirli Erika kendinin her anlamda zıttı Walter adlı öğrencisiyle bir ilişki yaşamaya başladığında her şey değişiyor. Haneke’nin high art olan klasik müzikle, low art olan pornoyu iç içe geçirdiği film, Huppert’in en cesur performanslarından biri.

school-of-rock

Dewey Finn
Film: School of Rock
Oyuncu: Jack Black
2003

Richard Linklater’ın komedi türündeki denemesi School of Rock’ın başrolü Dewey Finn karakterine Jack Black hayat veriyor. Kendi kurduğu gruptan atılıp işsiz kalan Dewey, paraya ihtiyacı olduğu için ev arkadaşına teklif edilen geçici öğretmenlik işini kabul edip özel bir okula gidiyor. Okuldaki öğrencilerin klasik müziğe olan yeteneğini görünce de, onlarla bir rock grubu kurup yarışmaya katılmaya karar veriyor. Hem çocukları hem de müziği ciddiye alan film, Dewey’nin farkında olmadan da olsa birçok çocuğun potansiyelini ortaya çıkarıp hayatlarını değiştirmesini anlatıyor. Tabii uzun bir süre çocuklarla müzikal anlamda yarışa girdikten sonra. Jack Black’in ve çocuk oyuncuların müthiş performanslarının yanı sıra filmin müziklerinin de harika olduğunu eklemek gerek.

vlcsnap-2013-01-07-19h51m47s102

 

Pai Mei
Film: Kill Bill Vol. 2
Oyuncu: Chia-Hui Liu
2004

Kill Bill Vol.2′da Chia-Hui Liu, Bak Mei stili Kung-fu ustası Pai Mei’yi canlandırıyor. Daha önce Bill’in eğitmenliğini yapan Pai-Mei, beyazlardan, Amerikalılardan ve özellikle kadınlardan nefret ediyor. Beatrix, tüm sevmediği özellikleri taşısa da, Bill’le yaptıkları düello sonucu onu eğitmek zorunda kalıyor. Uzun ve zorlu bir eğitim süreci boyunca Beatrix, Pai Mei’nin hakaretlerine maruz kalıyor. İlk düellolarında Pai Mei onu silahsız yenince de ona koşulsuz itaat etmeye başlıyor ve Pai Mei’nin onayını kazanmayı başarıyor. İkilin arasındaki özel bağı beş nokta avuç patlayan kalp tekniğini yalnızca Beatrix’e öğretmesinden anlıyoruz. Unutulmaz sakal savurma hareketi ve az konuşmasıyla Pai Mei, sinema tarihinin efsanevi öğretmenlerinden biri.

Whiplash-4523.cr2

Fletcher
Film: Whiplash
Oyuncu: J.K. Simmons
2014

Bu senenin en konuşulan filmlerinden Whiplash’in hırslı öğretmeni Fletcher rolünde J.K. Simmons’la karşı karşıyayız. Amerika’nın en önemli müzik okullarından birinde öğretmenlik yapan Fletcher, yalnızca en iyi müzisyenleri aldığı orkestrasına çömez davulcu Andrew’u almaya karar veriyor. Önce mutluluktan havalara uçan Andrew, giderek neyin içine girdiğini görmeye başlıyor. Fletcher’ın mükemmeliyetçiliğinin sınırı yok. İstediği performansı alana kadar geçen zaman ve o sırada zarar gören şeyler onun için önemsiz. İki tarafın da hırs ve egolarının çarpışmasıyla ortaya müthiş bir maç çıkıyor. Yanlış oyuncunun elinde bir karikatür olabilecek Fletcher karakteri, J.K. Simmons’ın müthiş oyunculuğuyla bir an bile seyirciye gerçekliğini sorgulatmıyor.

Hazırlayan: Zeynep Naz İnansal