BBC'den televizyon sektöründe çeşitlilik adına rekor yatırım

George Floyd’un polis ekipleri tarafından katledilmesinin ardından tüm dünyada değişen politik iklim, sinema ve televizyon dünyasını etkilemeye devam ediyor. BBC, daha fazla ırksal çeşitlilik sahibi ve tüm toplumu kapsayan içerikler yaratabilmek adına 100 milyon sterlinlik bir bütçe ayırdığını açıkladı. 

Birleşik Krallık televizyon endüstrisindeki en büyük yatırımlardan biri olarak lanse edilen bu fon, mevcut kuruluş bütçesinden karşılanacak ve 2021’den itibaren kullanılmaya başlanacak. BBC yetkilileri ayrıca; kamera önü ve kamera arkası çalışanlarının en az yüzde 20’sinin siyah, Asyalı veya diğer etnik gruplardan seçileceğini de taahhüt etti.

İngiliz televizyon ve sinema endüstrisinde yer alan 3500’den fazla sektör çalışanı geçtiğimiz günlerde kamuoyuna açık bir mektup yayımlamış, sektördeki sistematik ırkçılığa acilen son verilmesi istemişti. Farklı etnik kökenlerden oluşan 700 adet televizyon çalışanı ise BBC, Netflix, Sky gibi sektörün başlıca devlerine ırksal eşitlik konusunda eylem talebinde bulunduklarını açıklamışlardı. BBC, endüstriden gelen bu çağrıları duymuşa benziyor.

George Floyd’un vefatının tüm insanlığın üzerinde derin etkisi olduğunu söyleyen BBC Genel Müdürü Tony Hall; kurum olarak sistematik ırkçılığın üstesinden gelmek ve topluma tam anlamıyla dahil olmak için neler yapılabileceğini sorguladıklarını, bu kararın yaşanan gelişmelere bir yanıt niteliğinde olduğunu belirtti. Açıklanan kararlara göre BBC yapımlarında şu üç unsura özellikle dikkat edilecek: Hikâyeler ve ekrandaki tasvirlerinde çeşitlilik, prodüksiyon ekiplerinde çeşitlilik ve yapım şirketlerinde çeşitlilik…

Yazı: Merdan Çaba Geçer