BEETLEJUICE BEETLEJUICE BEETLEJUICE!

Michael McDowell ve Larry Wilson’ın hikayesinden, 1988 yılına Tim Burton tarafından uyarlanan Beetlejuice’un devam filmi haberi nostalji kapılarını açtı.

Tim Burton hayranları hali hazırda şubat ayı içerisinde gösterime girecek Amy Adams ve Christoph Waltz’lu Big Eyes’ı merakla bekliyordu, bir de üstüne Ranson Riggs’in romanında Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children uyarlanacak yeni bir filmin yapım aşamasında olduğu haberi vardı. Tüm bunlarla birlikte Burton geçtiğimiz hafta Beetlejuice 2’nin de müjdesini verdi. Durum böyle olunca nostalji hastalığına yakalanan Burton’ın Beetlejuice 2 haberi Burton’lı gündemi iyice hareketlendirdi.

Filmin eski kadrosunun da filmde yer alacağının sinyalinin de verilmiş olmasıyla; Winona Ryder’ın Lydia’nın büyümüş haliyle kadroda olacağı haberi de geç kalmadan geldi. Birdman filmiyle izlemek için sabırsızlandığımız Michael Keaton’ın Betelgeuse olarak tekrar Burton ile çalışmak istediğini, hatta bir söyleşinde Keaton, Betelgeuse için ‘’her zaman tekrar yapmak istediği şeylerden biri’’ olduğunu da dile getirmiş. Keaton’ın isminin de böylece anıldığı bu yeni proje basit bir devam filmi olmayacağını ilk belirtilerini de göstermiş oldu.

beetlejuice

Bir nostalji gemisine atlayıp ‘pazar gecesi kuşağını’ da unutmadan önce Harry Belafonte’yle ”Banana Boat” şarkısına ardından da Shake, ”Señora’’ya hızlı bir geçişle Beetlejuice hayranları kalipso yapmaya başlamışken, filmin müziklerinin de çok değişmeden hatta belki aynı şarkılarla benzer bir atmosferi yaratacak olmasını umut ediyoruz.

Bu haberin hiç kuşkusuz Burton’ın biri gösterime girecek diğeri hazırlanma aşamasındaki iki filmini şimdiden gölgede bıraktığını söylemek de yanlış olmayacaktır. Michael Keaton Birdman ile gündemdeyken belki onun için ve yine televizyon projelerinden uzaklaşması adına Winona Ryder’ın da bu projede olacak olması iyi bir haberken, Burton’ın Beetlejuice 2’den önce Big Eyes ve Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children filmlerini düşününce zamanlamasının doğru olup olmadığı tartışılabilir, ama bir ‘devam edecek’ filminden öte nostaljiye açılmış bir kapı olduğunu düşününce zamanlamasının da bir önemi kalmıyor denebilir. Bu yüzden şimdilik içimizden ‘Beetlejuice Beetlejuice Beetlejuice demeye başladık!

Yazı: Müge Yıldız