bell hooks (1952-2021)

Bu dünyadan bir bell hooks geçti… Feminist yazar, teorisyen ve aktivist Gloria Jean Watkins’in yazar ismiydi bell hooks. İsminde büyük harf kullanmamasının sebebi Kentucky’de yer alan ve 2014’te bell hooks Institute’u kurduğu Berea College’daki biyografisinde şöyle geçiyor: “kim olduğundan ziyade çalışmalarına dikkat çekmek.”

Yeğeni Ebony Motley’nin yazdığı basın açıklamasından hooks’un bir süredir hasta olduğunu ve 15 Aralık’ta öldüğünde yanında arkadaşlarının ve ailesinin bulunduğunu öğrendik.

“Yaklaşın, şunu göreceksiniz: Feminizm herkes içindir.” cümlesi zihinlere kazınan bell hooks’un yaşamı boyunca yazdığı 30’u aşkın kitabın arasında Feminizm Herkes İçindir (Feminism is For Everybody, 2000), Hep Aşka Dair (All About Love, 1999) Sınırları Aşmayı Öğretmek (Teaching to Transgress, 1994), Duygu Yoldaşlığı-Kadınların Sevgi Arayışı (Communion: The Female Search For Love, 2002), Ain’t I a Woman? (1981) gibi harikalar bulunuyor.

bell hooks, feminizmin erkek karşıtlığı olduğuna dair yaygın düşünceyi kırmak ve feminizmin karşısına cinsiyetçiliği aldığını söylemek için çokça kalem oynattı. Popüler kültürle temas kurma ve akademi dilinin sınırlarını zorlama motivasyonuyla yazdığı sade ve rahatlıkla anlaşılır metinleriyle gerçekten herkese ulaşmayı önemsedi. Çünkü ona göre “Feminist hareketi yaşatan güç, feminist düşünce ve pratiğin paylaşımıydı. Feminist bilgi herkes içindi.”

Kesişimsel feminizm alanında çoğu meslektaşından çok daha uzundur çalışmış ve üretmiş olduğunun altı çizilen bell hooks’un çığır açan metinleri seks, maskülanite, ırk, queer ve aşk üzerine düşünme pratiklerini esnetti ve güçlendirdi. Aşk ve sevgiyi derinlemesine ele aldığı metinleri çok ilham verici ve dönüştürücüydü. Queer’i “Her şeyle durmaksızın anlaşmazlık içinde olan” bir varoluş olarak tanımladı.

Birçok konuda olduğu gibi bell hooks’un hareket etmekle ilgili yazdığı şu sözler de anlam ve ilham yüklü: “Yuvamda kalmayı, hareket etmemeyi gerçekten çok seviyorum. Seyahatlerimi zihnimde yapıyorum ve bu benim için çok ciddi bir gezinme hâli. Bedenim bir yerden başka bir yere gitmekle pek ilgilenmiyor.” Şimdi hayatına bell hooks dokunmuş herkes için bir kez daha teşekkür etme zamanı. Zihninde yaptığı tüm gezinmeler ve bunları paylaşmadaki cömertliği için. Ani gelen haberle dünyanın dört bir yanından kalplere kırılganlıklarını hatırlatan bell hooks, şüphesiz bulunduğu yerden yeni kalplere dokunmayı da sürdürecek.