Berlin’in kuir ortamlarından flört manzaraları: “Mixed Messages”

24-27 Ocak’ta İstanbul’un iki yakasına yayılan 8. Pembe Hayat KuirFest’in bu yılki programının “Kuir Diziler” bölümünde BAFTA adaylığı bulunan İngiliz sinemacı Kanchi Wichmann’ın Mixed Messages (Karışık Mesajlar) isimli mini dizisi gösteriliyor. Londralı bir lezbiyenin Berlin’in kuir ortamlarındaki flört maceralarını takip eden komedi web serisi Mixed Messages, bir süre önce Londra’dan Berlin’e taşınan (ve hâlâ orada yaşayan) Wichmann’ın kendi deneyimlerinden yola çıkıyor. Mixed Messages, KuirFest kapsamında 25 Ocak Cuma günü saat 16:30’da Fransız Kültür Merkezi’nde izlenebilecek.

2011 tarihli ilk uzun metrajı Break My Fall, British Film Institute tarafından “En İyi 10 Lezbiyen Filmi” arasında gösterilen Kanchi Wichmann ile “Karışık Mesajlar” ve gelecek planları üzerine lafladık.

Mixed Messages’ı Berlin’deki kuir ortamdaki kişisel deneyimlerden yola çıkarak çektiğini biliyoruz. Peki format olarak komedi web serisini seçmende neler etkili oldu? İnternet dizisini özgürleştirici bir format olarak nasıl değerlendiriyorsun?

Format kararı üzerinde etkili olan, hikâyenin kendisiydi. Çünkü hikâyede işlenen deneyimler hep tekrar ediyor ve sonları hep aynı bitiyordu. Absürt olmaları da komedi unsurunu yarattı. Dolayısıyla eldeki malzemede uzun metraj bir film için ihtiyaç duyulan ivmeler ya da bir yolculuk duygusu olmadığı için  deneyimlerimi keşfe çıkmak için en bariz yol bir dizi kurgulamaktı. Tamamen kendi imkânlarımızla yürüteceğimiz bir prodüksiyon olacağı için web serisi formatını seçtim. Böylece kendimiz yayınlayabilecektik. Şimdi bir dağıtımımız da var ama seriyi yaparken böyle bir beklentimiz yoktu. Aynı zamanda hikâyeyi yalnızca bu “karışık mesaj” durumlarının yaşandığı anlara odaklanan kısa bölümler olarak çekebilecektik. Çünkü seride karakterlerin birbirleriyle nasıl tanıştıklarını ya da Ren’in hayatının geri kalanında neler olup bittiğini pek görmüyoruz.

Episode 10 - Olfe

Mixed Messages’daki hikâyeleri Berlin’deki flört ortamına özgün kılan unsurlar neler?

Berlin’deki kuir ortamı oldukça kendine has. Ufak, ucuza yaşanabilen bir şehir ve bir yandan da oldukça büyük bir kuir ve sanat ortamına sahip. Hal böyle olunca çok sayıda “alternatif” kuir ve transı kendine çekiyor. Burada tek eşlilik dışı ilişkiler yaşayıp keşifler yapabiliyor ve kendilerini yargılanmış hissetmiyorlar (Bu anlamda biraz 1990’lar San Franciscosuna benziyor). Ayrıca tüm hayatlarını kiralarını ödemek için çalışarak geçirmek zorunda kalmıyorlar. Başka yerlerden gelen genç kuirler kısa süreliğine burada kalıyor ve bu da her an yeni birileriyle karşılaşabilme hissi yaratarak birlikte olduğun kişiye bağlanma ihtiyacını azaltıyor. İnsanların Berlin’de kendilerini, Londra ya da New York’taki gibi gerçek bir işe, kalıcı bir eve (ya da bir ilişkiye!) adamaları gerekmiyor. Flörtleşme tarzlarına gelince birinin seninle flörtleştiğini anlamak zor olabiliyor. Özellikle de Londra’daki durumlarla karşılaştırdığımda… Bu nedenle de biri seninle arkadaş olmaya mı çalışıyor, yoksa çıkmaya mı başladınız konusu hep muğlak kalıyor.

Mixed Messages’ı çekme sürecinin senin Berlin’le ve oradaki ortamla ilişkin üzerinde ne gibi etkileri oldu?

Aslında o şehirde ve böyle bir komünitede bu diziyi çekmek bana gerçekten orada yaşadığımı hissettirdi. Berlin’e geleli birkaç yıl olmuştu. Ama beni buraya asıl kökleştiren bu denli buraya özgü olan bir iş yazmaktı. Ortam çok büyük sayılmaz. O yüzden serinin burada gösterimlerinin yapıldığı dönem çok keyifli geçti. Ama artık tüm bunlar geride kaldı ve ben yeniden önemsiz biri oldum. Bu yüzden İstanbul’a geleceğim için heyecanlıyım!

İkinci uzun metraj için çalışmalara başladın mı? Sıradaki işlerin ve gelecek planların hakkında da bilgi almak isteriz.

Bu yıl ikinci uzun metrajımı çekmeyi umuyorum (İlk uzun metrajım Break My Fall 2011’de yayınlanmıştı). Elimde iki senaryo var. Biri Berlin’de diğeri İngiltere’de geçiyor. Sanırım önce hangisine fon bulabilirsem onunla ilerleyeceğim. İkisi de kara komedi ama birbirlerinden çok farklılar. Ayrıca kısa bir süre önce yine burada, Berlin’de, Vanilla (das Musical) isimli sekiz dakikalık bir kuir komedi filmi yazdım ve yönettim. Londra merkezli Peccadillo Pictures’ın YouTube kanalı üzerinden çok yakında ücretsiz olarak yayınlayacak. Onu da haber vermiş olayım.

mixed messages crew photo

Kanchi Wichmann ve “Mixed Messages” ekibi