The Rehearsal, Better Call Saul ve bu hafta başka ne izlesek?

Vizyon takviminden ve farklı platformların kataloglarından film, dizi, belgesel ve şov tavsiyelerimizi içeren ne izlesek seçkimizde hayatlarının en önemli anlarını bir simülasyonda “prova” eden insan portrelerini izleten Nathan Fielder dizisi The Rehearsal, 6. ve final sezonunun 2. kısmıyla son düzlüğe girmiş olan Better Call Saul, Emmy favorisi vampirlerimizin malikanelerine döndüğü mockumentary komedi What We Do in the Shadows ve çok daha fazlası yer alıyor. İlk kez gösterileceklerle birlikte dijital servislere yakın zamanda eklenmiş, hâlâ izlememiş olabileceğiniz yapımlar da seçkide.


The Rehearsal
(HBO Max, 15 Temmuz)

Nedir: Tek bir yanlış adım bütün dünyanı alt üst edebilecekken, neden işini şansa bırakasın ki? Nathan For You ve How To with John Wilson gibi ezberleri bozan iki şahaneliğin ardındaki deha Nathan Fielder, yaşamdaki belirsizlikleri minimum seviyeye indirebilmek adına ne gibi mesafeler katedilebileceğimizi araştıran bir beyin egzersizine davet ediyor bu kez. İnşaat ekipleri ve profesyonel oyuncuların yardımıyla, özenle hazırlanmış simülasyonlarda, hayatlarının en önemli anlarını “prova” eden insanları izliyoruz.

Neye benzer: Gelen ilk eleştirilerde, Charlie Kaufman harikası Synecdoche, New York’un adı zikrediliyor özellikle.

Kimler var: Nathan Fielder, uzun soluklu yaratıcı ortaklarından Carrie Kemper (The Office, Silicon Valley) ve Eric Notarnicola (Who Is America?, Mister America) ile kalem oynatıyor.

Better Call Saul – 6. sezon 2. kısım
(AMC, 11 Temmuz)

Nedir: Beş sezonluk ekran macerasıyla gelmiş geçmiş en büyük televizyon fenomenlerinden birine evrilen Breaking Bad sonrası, dizinin yaratıcısı Vince Gilligan uzantı bir yapım için düğmeye basmış; en kült karakterlerinden Saul Goodman’ın geçmişini keşfe çıktığımız Better Call Saul 2015’te yayın hayatına başlamıştı. 6. ve final sezonunun 2. kısmıyla son düzlüğe girmiş bulunuyoruz. Walter White ve Jesse Pinkman’e kavuşmayı beklerken aklımızda tek bir soru var: “Acaba boynuz kulağı geçecek ve Better Call Saul öncülünden daha iyi bir final yapabilecek mi?”

Neye benzer: Sorunun cevabı hemen üstteki paragrafta gizli.

Kimler var: Bob Odenkirk, Rhea Seehorn, Jonathan Banks gibi isimlerin rollerine döndüğü sezonda Bryan Cranston ve Aaron Paul da arz-ı endam edecek.

BUNLAR DA VAR! 
Gözden kaçmasın
What We Do in the Shadows – 4. sezon (FX, 12 Temmuz)

Jemaine Clement ve Taika Waititi ikilisinin pek sevilen, aynı isimli mockumentary filminden ilhamla yaratılan seri; kısa süre önce adayları duyurulan 74. Primetime Emmy Ödülleri’nde En İyi Dizi (Komedi) adaylığını kapmasının ardından, yüksek motivasyonla yeni sezonuna başladı. Dünya seyahatlerinden dönen vampirlerimiz malikanelerini çöküşün eşiğinde buluyorlar. Evde konumlanan yeni, acayip bir yaratığın varlığı da cabası! Öte yandan Nandor’un bitmeyen aşk arayışları sonuç vermiş, Nadja sonunda gece kulübü hayallerini gerçekleştirmiş. Laszlo, Bebek Colin’i yetiştirmeye çalışırken; Guillermo ise duygularını gözden geçiriyor.

The Bob’s Burgers Movie (HBO Max / Hulu, 12 Temmuz)

Animasyon dünyasının en uzun soluklu serilerinden Bob’s Burgers’ın film uyarlaması, Türkiye’yi kapsamayan vizyon macerası sonrası dijital platformlarda. Müzikal ve komedi türlerini harmanlayan yapım, Belcher ailesiyle henüz tanışmamış olan izleyicileri hikâyeye adapte edecek bir anlatı sunma vaadi taşıyor. Talihsizlik sonucu restoranlarını kaybetmekle karşı karşıya kalan Linda ve Bob’un yeni iş stratejisi kurma çabaları odağa yerleşiyor; restoranlarını kurtarmak için bir gizemin peşine düşen Tina, Gene ve Louise de aileyi fantastik bir polisiyeye sürüklüyor. 

Av (Netflix, 10 Temmuz)

Bir Tuğra Kaftancıoğlu Filmi (2007) ve Kars Öyküleri (2010) gibi çalışmalarından tanıdığımız Emre Akay’ın “avdan avcıya dönüşen” bir kadın kahramanı odağına aldığı, 40. İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışması seçkisinde yer edinen Av: The Hunt artık Netflix kataloğunda. Belirsiz bir Anadolu kentinin kenar mahallesinden, giderek ıssızlaşan vahşi doğaya uzanıyor; namus cinayetine kurban gitmek üzere olan Ayşe’nin kendisi öldürmek isteyen dört adamla olan mücadelesini izliyoruz. Atmosferi, sert tavrı ve nefes aldırmayan temposuyla dikkat çeken yapım; yerli sinemada sık görmediğimiz cinsten bir “tür” filmi olmasıyla da öne çıkıyor. Projede senarist kimliğiyle de yer alan Deniz Cuylan’ın Los Angeles’daki Bright & Guilty Studios’da, Brian Bender ortaklığıyla kaydettiği ödüllü müziklere dikkat.

Canada’s Drag Race – 3. sezon (Crave / WOW Presents Plus, 14 Temmuz)

Şampiyonlar sezonu All Stars 7’de adım adım finale yaklaşırken; Drag Race külliyatına Priyanka, Jimbo, Icesis Couture gibi kraliçeler kazandırmış Canada’s Drag Race de 3. edisyonuyla dönüş yaptı bile. Bir kez daha sunuculuk görevindeki Brooke Lynn Hytes, jüri panelini Brad Goreski ve Traci Melchor ile paylaşıyor. Kıyasıya rekabet içindeki yarışmacılar şu şekilde: Bombae, Chelazon Leroux, Gisèle Lullaby, Halal Bae, Irma Gerd, Jada Shada Hudson, Kaos, Kimmy Couture, Lady Boom Boom, Miss Fiercalicious, Miss Moço ve Vivian Vanderpuss.

The Last Movie Stars (HBO Max, 21 Temmuz)

Yönetmen Ethan Hawke, yapımcı Martin Scorsese ve Hollywood’un simge senaristlerinden Stewart Stern’den “yaşamış son büyük film yıldızları” Paul Newman ve Joanne Woodward üzerine altı bölümlük bir belgesel. The Last Movie Stars için heyecanı yüksek tutmak adına daha fazlasını söylemeye gerek var mı? İki efsanevi oyuncunun ikonik kariyerlerini ve onlarca yıllara yayılan aşklarına yakından baktıracak belgeselde, arşiv görüntülerine, onların uzun süre önce imha edilse de yazıya dökülmüş olan kayıtları eşlik ediyor. Elde işitsel materyal olmadığından konuşmalar, günümüz oyuncularının seslendirmesiyle yeniden hayat bulmuş.

* Solar Opposites – 3. sezon (Hulu, 13 Temmuz)

* Var Bunlar (21 Temmuz, beIN CONNECT)

* American Horror Stories – 2. sezon (Hulu, 21 Temmuz)

* Genndy Tartakovsky’s Primal – 2. sezon (Adult Swim, 21 Temmuz)

* Hurts Like Hell (Netflix, 13 Temmuz)

* South Park: The Streaming Wars – Bölüm 2 (Paramount+, 13 Temmuz)

* Aftershock (Hulu, 19 Temmuz)

* Resident Evil (Netflix, 14 Temmuz)

* Persuasion (Netflix, 15 Temmuz)

* Edge of the Earth (HBO, 12 Temmuz)

* The Only (Paramount+, 12 Temmuz)

Hâlâ izlemediyseniz

* The Sparks Brothers (beIN CONNECT, 16 Temmuz)

* Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain (beIN CONNECT, 18 Temmuz)

* L’événement (MUBI, 16 Temmuz)

* Elle (beIN CONNECT, 19 Temmuz)

* Mandy (MUBI, 12 Temmuz)

* The Big Sick (beIN CONNECT, 12 Temmuz)

* En Man Som Heter Ove (MUBI, 19 Temmuz)