"Eski dünya parçalanırken, yeni bir dünya doğmayı bekliyor"

Yazı: Aybüke Sanuç

Susam Sokağı’nın bestecilerinden biri olan müzisyen ve trans aktivist Beverly Glenn-Copeland, uzun bir aranın ardından yeni orkestrası Indigo Rising’le birlikte sahnelere dönmüş ve diskografisinin kimi duraklarına yeni bir bakış getiren yayınlar yapmıştı. Sıra 20 yıllık arayı takip edecek yeni parçalardan oluşan bir stüdyo albümüne geldi. The Ones Ahead adını taşıyan yeni Beverly Glenn-Copeland koleksiyonundan ilk tadımı “Africa Calling” ile yapıyoruz.

Bir new age klasiğine dönüşen ve günümüzde hâlâ yeni nesilden müzisyenlere ilham kaynağı olmaya devam eden Keyboard Fantasies 1986) albümünün yeniden keşfedilmesiyle müzikal kariyeri tekrar canlanan Beverly Glenn-Copeland, “Africa Calling” ile Batı Afrika mirasının onursal mücadelesini kutlamak istemiş. Perküsyon ritimleri ve büyüleyici vokalleriyle canlandırıcı bir etkiye sahip parça hakkında şu açıklamaları yapmış müzisyen:

“80’lerde, Batı Afrika’ya özgü bir davul ustası olan Dido adında inanılmaz bir müzisyenle performans sergileme onuruna sahip oldum. Bu davul çalma geleneğinin güzelliği ‘Africa Calling’de keşfediliyor. Yıllar geçtikçe, birçok sohbette, Afrika diasporasının diğer birçok üyesiyle, mirasımızı keşfetmeye ve ifade etmeye yönelik derin bir ihtiyaç olan, tanımlanamaz duygular içerisinde olduğumu anladım.  Kederin yanı sıra Atlas Okyanusu’ndaki köle ticaretinin korkunç günlerinde aile çizgileri parçalanırken bizden saklanan köklerimizi bilme özlemi var. Hâlâ sömürgeciliğin pençesinde olan bir dünyada, nesiller boyu süren bu özlem çağrısına kulak verme ihtiyacı duyan tek kişinin ben olmadığımı biliyorum.” 

Transgressive Records etiketiyle 28 Temmuz’da yayımlanacak The Ones Ahead albümünde parmağı olan isimlerden biri de John Herbermann. Albümün ilhamını ve taşıdığı spiritüelliği ifade etmek için sözü yine Beverly Glenn-Copeland’a bırakalım: “Eski dünya parçalanırken, yeni bir dünya doğmayı bekliyor. Çeşitli güçlerimizin hepsine ihtiyaç var. Henüz gelmemiş olan nesiller bizi ileriye çağırıyor.”  

The Ones Ahead albümünün şarkı listesi ve kapak görseli hemen aşağıda. Müzisyenin kariyerinden satırbaşlarını merak edenleri, Rajab Eryiğit’in illüstrasyonları eşliğinde hazırladığımız Yatıştırıcı, büyüleyici ve dizginsiz: Beverly Glenn-Copelandhikâyesine bekleriz.

1- Africa Calling
2- Harbour (Song For Elizabeth)
3- Love Takes All
4- People Of The Loon
5- Stand Anthem
6- The Ones Ahead
7- Prince Caspian’s Dream
8- Lakeland Angel
9- No Other