Beyaz perdeden ikonik adidas anları

Popüler kültürün önemli yapıtaşlarından biri olan sokak giyimi, 1980’li yıllarla birlikte sinema filmlerinde kült karakterler ve sahneler eşliğinde karşımıza çıkmaya başladı. Sinema tarihinde yer etmiş filmlerden ikonik kostümleri tararken adidas’ın üç bantına da sıklıkla rastladık. Kimi zaman karizmatik bir karakterin giymeyi tercih ettiği özel bir sneaker modeli, kimi zamanda tuhaf bir karakterin konforu sebebiyle tercih ettiği eşofmanlar, sinema ve moda ekseninde akıllara kazınmış sahnelerde karşımıza çıkıyor.

Police Academy’deki ağır idmanlardan Rocky ve Ivan Drago’nun unutulmaz final mücadelesine, adidas modellerinin göze çarptığı ikonik sahnelerden birkaçını hatırlayalım.

Beverly Hills Cop (1984)
Martin Brest’in yönetmenliğini üstlendiği komedi aksiyon filmi Beverly Hills Cop, Detroitli bir polis memurunun Beverly Hills’teki bir cinayet üzerine yaptığı araştırmaları konu ediyordu. Eddie Murphy’nin filmografisinin en özel karakterlerindne biri olan Axel Foley isimli polisi canlandırdığı 1984 yapımı filmde bu karakter replikleriyle olduğu kadar ayakkabı tercihiyle de hatırlanıyor. Birçoklarının adidas Samba olduğunu sandığı bir çift sneaker giyen Foley’nin tercihi aslında adidas Country. 1970 yılında üretilen bir sneaker olan adidas Country, Foley’nin yaka paça camdan fırlatıldığı unutulmaz sahnede göze çarpıyor.

Police Academy (1984)
Beverly Hills Cop’la aynı yıl vizyona giren bir diğer popüler film Police Academy, çoğu sahnesinde bir adidas modeliyle karşılaşabileceğiniz bir film. Özel bir program için herkesin polis akademisine katılabileceğinin açıklanmasının ardından bir araya gelen sıra dışı polis adaylarının komik öyküsünü aktaran filmde özellikle antrenmanlarda giyilen adidas eşofmanlar ve adidas Summit sneaker’lar, “beyaz perdede adidas” denince akla gelen ilk örnekler arasında. Üst alt uyumlu “track top ve alt” eşofmanlara ayrı bir parantez açmak gerek. adidas ile ünlü olan bu kullanım, spor idmanlarında 1980’li yıllarda yaygınlaşmıştı ve bunun sinemaya olan yansımalarını da bu dosyadaki diğer maddelerde de görmek mümkün.

Scott Pilgrim vs The World (2010)
Edgar Wright’ın harika çizgi roman uyarlaması Scott Pilgrim vs The World, mizah ve müziği harmanlayan sıra dışı bir aşk hikâyesi anlatıyor. Aşık olduğu kızın şeytani eski sevgililerini alt etmek için kolları sıvayan Scott Pilgrim, bir yandan Ramona’nın gönlünü fethetmeye çalışmaktadır. Bu yolda iyi göründüğünden emin olması gereken Pilgrim, adidas Superstar’larından vazgeçmiyor.

Rocky IV (1985)
Rocky Balboa serisinin en popüler filmi olan Rocky IV, baş karakter ve rakibi Ivan Drago arasındaki dövüşü gördüğümüz destansı final sahnesiyle akıllara geliyor. Ama hafızanızı biraz kurcalayıp filmden diğer sahneleri de hatırlamaya başladığınızda, Rocky’nin bu filmde sürekli olarak adidas giydiğini anımsayabilirsiniz. Evde geçirdiği zamanlarda da adidas sweatshirt’ler giyen boksörün unutulmaz final mücadelesinde giydiği klasik adidas boks ayakkabıları, filmin yakaladığı başarının ardından birçok koleksiyonerin peşine düştüğü bir modele dönüştü. Sylvester Stallone’un çekimlerde giydiği orijinal çiftin de geçtiğimiz yıllarda yardım amaçlı bir müzayede satıldığını da hatırlatalım.

Teen Wolf (1985)
Michael J. Fox’u başrolünde izlediğimiz 1985 yapımı Teen Wolf, kurtadam olduğunu keşfeden bir genci merkezine alıyordu. Bu güçleri sayesinde okulda da popüler olmayı kovalayan Scott Howard karakterinin tercih ettiği sneakerlar adidas Tourney olmuştu. Kurtadamın adidasları, özel güçleriyle yıldız olduğu okul basketbol takımı maçlarında ya da Wolfmobile’i üstünde Beach Boys’a sörf yaparak eşlik ettiği ikonik sahnede dikkat çekiyor.

The Royal Tenenbaums (2001)
Wes Anderson filmografisinin en özel filmlerinden biri olan The Royal Tenenbaums, tuhaf karakterlerle dolu bir aileyi izleyiciye sunuyordu. Ailenin saplantılı üyelerinden Chas Tenenbaum ve iki oğlu, film boyunca tek bir kostümle karşımıza çıkıyor: Kırmızı adidas Adicolor eşofman takımı! Olabilecek aksiliklere ve türlü afetlere karşı ailesini her daim hazır tutmak isteyen Chas’in bu tercihini gayet yerinde buluyoruz…

Blade Runner (1982)
Ridley Scott’ın distopik geleceğinde kahramanımız Rick Deckard’ın uzun paltolu dedektif kostümünü addidas sneakerlar tamamlıyordu. Üzerinden logosu çıkarılmış ve bağcıklarının rengi de siyahla değiştirilmiş bu model, 1980’lerde NBA hakemlerinin giymesi için kullanılan adidas Official’dı. Kostüm partilerine Rick Dekard kılığında gideceklere bulması daha kolay olan siyah adidas Stan Smith’ler tavsiye edilir.